۱۳۹۹-۰۲-۰۷ - ۱۳:۱۶

شاخص بورس ۲۷ هزار و ۸۲۹ واحد جهش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با جهش ۲۷ هزار و ۸۲۹ واحد به رکورد جدیدی دست یافت و به رقم ۷۹۷ هزار و ۲۰۵ واحد رسید.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛بورس اوراق بهادار تهران که این روزها برخلاف سایر بورس‌های جهان که روند نزولی پیدا کرده‌اند، به رکوردشکنی ادامه می‌دهد، امروز هم در پایان معاملات با جهش ۲۷ هزار و ۸۳۲ واحد به رقم ۷۹۷ هزار و ۲۰۵ واحد رسید.

شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۶۵۲۰ واحد به رقم ۲۶۷ هزار و ۶۰۶ واحد رسید.

ارزش روز شرکت‌های حاضر در بورس تهران به بیش از ۲۹۹۵ تریلیون تومان رسید.امروز معامله‌گران بورس بیش از ۹.۵ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۴ میلیون نوبت معامله و به ارزش بی‌سابقه ۱۲ هزار و ۱۳۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات در فرابورس را هم امروز در نظر بگیریم در معاملات امروز در مجموع ۱۸ هزار و ۴۵۵ میلیارد تومان معامله صورت گرفته و این رقم درشت به عنوان سرمایه در گردش و نقدینگی از بازار جمع شده و در اختیار شرکت‌های بورسی و فرابورسی قرار گرفته است.

کارشناسان دلیل رکوردشکنی بورس تهران را اول هجوم نقدینگی سرگردان بازار به سمت بورس می‌دانند که حجم نقدینگی به بیش از ۲ هزار تریلیون تومان رسیده است.

همچنین افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در بورس که شامل عرضه‌های اولیه مانند عرضه اولیه سهام شستا همچنین ارزنده بودن سهام شرکت‌های بورسی که عمده آنها به دلیل افزایش نرخ ارز جذاب شده‌اند چون چشم‌انداز مثبتی برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های بورسی فراهم کرده است.

از طرفی وعده دولت مبنی بر عرضه سهام بانک‌ها و بیمه‌ها به صورت etf در هفته آینده که با ۲۰ درصد تخفیف می‌شود، باعث روی آوردن عامه مردم به سرمایه‌گذاری در بورس شده است البته این را هم باید اضافه کرد کاهش نرخ سود سپرده در بانک‌ها با هدف آزاد شدن نقدینگی در بازار از یکسو و همچنین کاهش نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی که باعث خلق نقدینگی شدیدی (۲۵ هزار میلیارد تومان) در بازار می‌شود و همچنین وجود رکود در بازارهای موازی مانند مسکن و سکه و طلا باعث روی آوری مردم به سرمایه‌گذاری در بورس شده است.

در این بین با وجودی که مدیران بورس مردم را به حضور در بازار تشویق می‌کنند، اما برخی کارشناسان هم نسبت به حبابی بودن رشد شاخص بورس هشدار می‌دهند و می‌گویند رشدی که در بازار بورس اتفاق افتاده در عالم خارج و سرمایه‌گذاری واقعی شرکت‌ها انجام نشده است.

امروز با نگاهی به آمار معاملات بورس متوجه می‌شویم شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۷۴۱۴ واحد رشد کرده و به رقم ۲۱۲ هزار و ۳۵۶ واحد رسید.

شاخص قیمت با معیار هموزن ۴۳۳۴ واحد افزایش یافته و به رقم ۱۷۷ هزار و ۸۵۰ واحد رسید. شاخص آزاد شناور با افزایش ۳۲ هزار و ۳۲۲ واحد به رقم یک میلیون و ۷ هزار و ۷۸۱ واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس با افزایش ۲۲ هزار و ۶۰ واحد به رقم ۵۶۶ هزار و ۱۲۴ واحد رسید. شاخص بازار دوم بورس با افزایش ۴۹ هزار و ۲۳۲ واحد به رقم بی‌سابقه یک میلیون و ۶۸۲ هزار و ۹۱۲ واحد رسید.

امروز عمده نمادهای مهم بورس در تقویت شاخص کل اثرگذار بوده‌اند که از جمله می‌توان به نماد فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی خلیج‌فارس، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، ملی مس، تاپیکو، گل‌گهر و بانک ملت اشاره کرد.

نمادهای پربیننده که امروز مورد توجه معامله‌گران بورس قرار گرفته شامل بانک ملت، بانک تجارت، پالایش نفت بندرعباس، گلوکزان، پالایش نفت اصفهان، ملی مس، بانک صادرات و بانک پارسیان بوده‌اند.

  امروز در فرابورس ایران در پایان معاملات شاخص کل ۱۷۸ واحد افزایش یافته و به رقم ۹ هزار و ۵۲۹ واحد رسید.

 ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران در فرابورس امروز ۴.۴ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۸۳۷ هزار نوبت معامله و به ارزش ۶ هزار و ۳۲۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای میدکو، فقولاد هرمزگان جنوب، ذوب‌آهن، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی  مارون، مادیران در تقویت شاخص فرابورس و نیروی برق دماوند در کاهش شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند.

 

منبع: فارس

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=3564
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما