۱۳۹۹-۰۱-۳۱ - ۸:۳۵
وزیر صمت خبر داد:

افزایش ۱۴.۲ درصدی وزن صادرات کشور در سال گذشته

وزیر صنعت، معدن و تجارت، از افزایش ۱۵ درصدی تعداد جواز‌های تاسیس صادره و همچنین افزایش ۴.۲ درصدی تعداد پروانه‌های بهره برداری در سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه شورای معاونین این وزارتخانه که با حضور جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور برگزار شد؛ با اشاره به بخشی از آمار شاخص در حوزه‌های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری کشور در سال ۹۸، از افزایش ۱۵ درصدی تعداد جواز‌های تاسیس صادره و همچنین افزایش ۴.۲ درصدی تعداد پروانه‌های بهره برداری در سال ۹۸ خبر داد.

رضا رحمانی، بیان کرد: امروز یک روز مهم و به عبارتی روزی تاریخی برای مجموعه وزارت صمت است و جهانگیری، معاون اول رییس جمهور که خودشان در حوزه صنعت یک برند هستند و همواره به عنوان یار و یاور صنعتگران به شمار می‌آید در محل وزارت صمت و در جلسه شورای معاونین این وزارتخانه حضور یافته اند و در این جلسه مروری روی عملکرد سال ۹۸ و برنامه‌های سال ۹۹ خواهیم داشت.

وی با تاکید بر اینکه مجموعه اقدامات انجام شده در وزارتخانه به همت همه خانواده وزارتخانه بوده است، گفت: این اقدامات و موفقیت‌های به دست آمده، پیرو دستورات ویژه رهبر معظم انقلاب و با حمایت‌های رییس جمهور و معاون اول محترم انجام شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: خیلی از اقدامات انجام شده طرح‌هایی است که با حضور شخص آقای جهانگیری در طول سال گذشته افتتاح و به بهره برداری رسیدند.

رحمانی با اشاره به اهداف تعریف شده از سوی دشمنان در اعمال تحریم‌ها و تشدید آن‌ها در اوایل سال ۹۷ تصریح کرد: اوایل سال ۹۷ تحریم‌ها شروع شد و پیش بینی دشمن تعطیلی کارخانجات ما تا اواخر آن سال بود که به حمدالله این نقشه دشمن با شکست مواجه شد.

وزیر صمت با اشاره به برنامه‌های وزارتخانه برای خودکفایی اضافه کرد: البته برخی وابستگی‌ها نیز در آن دوران داشتیم که این فکر باطل را در ذهن آن‌ها تقویت می‌کرد، به عنوان نمونه در خصوص تامین الکترود گرافیتی که مورد نیاز صنایع فولاد کشور است؛ ما در همین راستا برنامه‌های خودکفایی را به سرعت شروع کردیم.

رشد ۷ درصدی تولیدات صنعتی کشور در سه ماهه سوم سال ۹۸

رحمانی بیان کرد: در اوایل نیمه دوم سال ۹۷ واحد‌های تولیدی ما در کمترین میزان تولید خود قرار داشتند و شرکت‌های خارجی لوازم خانگی کشور را ترک کرده بودند که در بخش فولاد و الومینیوم نیز شرایط سختی حکمفرما بود؛ با وجود همه این مشکلات و تحریم‌های موجود، با برنامه ریزی صورت گرفته و همت جهادی همه همکاران، طبق اعلام بانک مرکزی روند تولید کشور در سال ۹۸ افزایشی شد و به رشد ۷ درصدی در ۳ ماهه سوم سال رسیدیم و مسلما در صورت اعلام رسمی بانک مرکزی این رشد در سه ماهه چهارم پارسال هم تداوم داشته است.

افزایش ۱۵ درصدی صدور جواز تاسیس و ۴.۲ درصدری صدور پروانه بهره برداری در سال ۹۸

وزیر صمت تصریح کرد: تعداد جواز‌های تاسیس صنعتی صادره در سال ۹۸ بیش از ۱۵ درصد نسبت به سال ۹۷ افزایش داشته که نشانگر روحیه و امید مردم به سرمایه گذاری در تولید است و در همین بازه زمانی تعداد پروانه‌های بهره برداری نیز با رشد ۴.۲ درصدی مواجه شده است.

رحمانی اضافه کرد: با صدور پروانه‌های بهره برداری جدید در سال ۹۸، برای بیش از ۱۰۷ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم شده است و همچنین در صدور پروانه‌های کسب (صنفی) جدید، ۴۴۲ هزار نفر افزایش اشتغال داشتیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: شاخص‌های مثبت در صدور جواز تاسیس و پروانه‌های بهره برداری، نشانگر روند مثبت تولید و تجارت، علیرغم همه مشکلات و تنگنا‌ها و تحریم‌ها بوده است.

افزایش ۱۴.۲ درصدی صادرات وزنی کشور در سال گذشته

رحمانی به آمار‌های صادراتی کشور در سال رونق تولید نیز اشاره کرد و افزود: در سال ۹۸، صادرات کشور به لحاظ وزنی ۱۴.۲ درصد افزایش داشته است؛ البته کاهش ارزشی صادرات به سبب کاهش ۲۵ درصدی مبنای پایه ارزشی ارز وارداتی در طول سال گذشته بوده است که با معیار سال‌های قبل، رشد ارزشی صادرات بالغ بر ۱۵ تا ۱۶ درصد خواهد بود.

وی گفت: تمامی آمار‌های اعلام شده از سوی وزارت صمت در خصوص میزان تولیدات کاملاً مستند هستند و آمار محصولات منتخب کالایی در طول سال هر ماهه اعلام می‌شدند؛ در طول سال ۹۸ در بیش از دو سوم تولیدات کالا‌های منتخب با افزایش مواجه بودیم که از آن جمله می‌توان به افزایش ۳۷.۲ درصدی تولید سموم دفع آفات نباتی، ۸.۲ درصدی نخ سیستم پنبه‌ای و ترکیبی الیاف مصنوعی، ۱.۸ درصدی پتروشیمی، ۱۰.۳ درصدی روغن نباتی، ۲۳.۷ درصدی داروی انسانی، ۴ درصدی لاستیک‌خودرو، ۷.۴ دهم درصدی انواع کاغذ، ۷.۸ درصدی یخچال و فریزر، ۳۲ درصدی ماشین‌لباسشویی، ۵.۱ درصدی فولاد خام، ۱۱.۲ درصدی سیمان، ۴.۵ درصدی کاشی و سرامیک و ۷ درصدی شیشه و جام اشاره کرد و همچنین در صنایع مادر، روند تولید افزایشی بوده است.

ثبت رکورد تاریخی در تولید مس

وزیر صمت بیان کرد: بخشی از تولیدات کشور در اوایل سال گذشته بنا به دلایلی به خصوص تحریم ها، با رشد منفی مواجه بودند که از آن جمله می‌توان به صنعت خودرو اشاره کرد که با تدابیر اتخاذ شده، روند تولیدات این صنعت تا حد زیادی مثبت شد و با تامین منابع مالی برای نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی در سال ۹۹، روند مثبت و افزایشی صنعت خودرو را شاهد خواهیم بود.

رحمانی اضافه کرد: در طول تاریخ تولید مس در کشور، سال ۹۸ بیشترین تولید را داشتیم و رکورد زدیم و برای اولین بار نیز صادرات مس دو برابر شده است.

تامین نقدینگی اولویت نخست صنعت برای جهش تولید

وی گفت: هم اکنون اصلی‌ترین و مهمترین مشکل واحد‌های صنعتی برای تکمیل ظرفیت تولید، افزایش تولید و حتی برای خروج از رکود، موضوع تامین نقدینگی و سرمایه در گردش از محل تامین اعتبارات بانک‌ها است و این در حالی است که بالغ بر ۶۰ درصد از درآمد مالیاتی کشور از همین بخش تولید است و نیازمند حمایت جدی است.

وزیر صمت در ادامه افزود: به عنوان نمونه یکی از منابع تسهیلات برنامه تولید و اشتغال (تبصره ۱۸) قانون بودجه کشور بود که در طول سال ۹۸ بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومانی پرداختی انجام گرفته و در مجموع ۳۳ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات رونق تولید، تسهیلات به واحد‌ها پرداخت شده است؛ در سال ۱۳۹۸ حدود ۳۱ درصد منابع بانکی به بخش صنعت و معدن اختصاص پیدا کرد که این میزان باید افزایش یابد.

رحمانی یادآوری کرد: برای سال ۱۳۹۹ برای بخش صنعت و صنایع معدنی، حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش لازم داریم و سرمایه ثابت مورد نیاز بالغ بر ۷۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

وزیر صمت تصریح کرد: نسبت تسهیلات پرداختی به بخش تولید از ۷۶ درصد به ۵۶ درصد رسیده است که کاهشی بوده و این میزان باید افزایش و ارتقا یابد.

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: سال گذشته ۷ محور را در دستور کار داشتیم که امسال نیز این ۷ محور تداوم دارد و چند موضوع جدید نیز به آن افزوده شده است.

کاهش ۳۱ درصدی واردات کالا‌های مصرفی در سال ۹۸ و تداوم مدیریت صادرات در سال ۹۹

رحمانی گفت: مدیریت واردات را امسال برجسته‌تر از قبل مدنظر قرار دادیم و این در حالی است که در سال ۹۸، میانگین واردات انواع اقلام کالایی ۲۲ درصد کاهش یافت و واردات کالا‌های مصرفی نیز ۳۱ درصد کاهشی بوده است؛ در سال ۹۹ پیشران اقتصاد کشور بنابر فرمایش رهبر معظم انقلاب توجه به بازار داخلی است.

وی گفت: توجه به محصولات دانش بنیان و توسعه فناوری و توسعه صادرات با نگاه به ۱۵ کشور همسایه و هند و چین را در دستور کار داریم.

وزیر صمت با تاکید بر اینکه صادرات در این شرایط بر خلاف تصورات کاهشی نبوده و مرز‌ها عمدتا فعال هستند، گفت: اقداماتی از جمله تفویض اختیارات به استان‌ها و تشکل‌ها و همچنین توسعه سامانه‌ها را در راستای بهبود فضای کسب و کار در دست اجرا داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در طول سال گذشته برای تامین نقدینگی واحد‌های تولیدی به سمت روش‌های نوین رفتیم و سعی شد از بانک محوری خارج شویم و البته گام‌های خوبی نیز برداشته شد و از بازار سرمایه کمک‌های خوبی گرفتیم و امسال نیز با توجه سیاست جامع دولیت در این خصوص گام‌های بیشتری نیز برخواهیم داشت.

تحقق ۳.۴ میلیارد دلار ساخت داخل در سال ۹۸

وزیر صمت در خصوص نتایج نهضت ساخت داخل تصریح کرد: سال گذشته یکی از مهمترین اقدامات انجام شده توجه به ساخت داخل بود و در حوزه ساخت داخل حدود ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار داخلی سازی انجام دادیم و داخلی سازی حدود ۳ میلیارد و ۸۰ میلیون دلار را امسال داریم و مابقی ۱۰ میلیارد دلار برنامه هدف گذاری شده تا افق ۱۴۰۰، سال بعد انجام می‌شود؛ نباید فراموش کرد، ساخت داخل هم در توسعه بخش تولید و هم در اشتغالزایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رحمانی با اشاره به اهمیت تکمیل ظرفیت خالی برخی از صنایع کشور که البته از بازار مصرف مناسب برخوردار است و به واسطه تحریم ها، رقبای خارجی از کشور خارج شده اند؛ افزود: در حوزه یخچال و فریزر، ۲ هزار و ۳۰۰ دستگاه ظرفیت تولید داریم و سال گذشته ۹۰۰ هزار دستگاه تولید داشتیم، با افزایش حجم تولید ۴۰ درصدی کنونی به ۵۰ درصد اتفاقات بزرگی در این حوزه صنعتی کشور رخ می‌دهد که البته این امر مستلزم تامین حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان نقدینگی و سرمایه در گردش است.

وزیر صمت ادامه داد: در حوزه‌هایی مانند شیرینی و شکلات بیش از سه چهارم ظرفیت خالی داریم، در این حوزه با فعالسازی ظرفیت‌های خالی صادرات نیز می‌تواند انجام گیرد.

رحمانی تصریح کرد: امسال ۱۵۰۰ میلیارد تومان منابع مالی و نقدینگی برای احیای ۲۲۰۰ واحد نیاز داریم.

توجه ویژه به خودکفایی صنعتی و کاهش وابستگی‌ها

وی افزود: برای خودکفایی، سال گذشته گام‌های خوبی برداشتیم، در حوزه الکترود گرافیتی که وابستگی وجود داشت، اقدامات مهمی انجام دادیم و در گام اول به سمت تامین و در گام دوم به سمت داخلی سازی به کمک خود تولیدکنندگان رفتیم.

وزیر صمت همچنین اضافه کرد: در حوزه آلومینیوم، با افتتاح آلومینیوم جنوب ۳۰۰ هزار تن به ظرفیت آلومینیوم اضافه می‌شود و راه اندازی طرح آلومینای سراب در حال پیگیری جدی است که به خودکفایی در این صنعت کمک می‌کند.

وی بیان کرد: در حوزه لاستیک سنگین ۴ واحد در حال تاسیس است و بین ۹ تا ۷۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و البته یک واحد بزرگ را نیز سال گذشته در اردبیل افتتاح کردیم.

وزیر صمت در ادامه افزود: یکی از وابستگی‌های ما انواع پارچه به ویژه پارچه چادر مشکی است که برنامه‌های خودکفایی در این حوزه داریم؛ هم اکنون میزان مصرف پارچه مشکی در کشور ۹۰ میلیون مترمربع است که حدود ۱۰ میلیون متر مربع در حال حاضر تولید داخلی داریم و مابقی وارداتی است، یعنی ۸۰ درصد واردات در این حوزه انجام می‌شود و با پیگیری‌های انجام شده یکی از واحد‌های این حوزه با سرمایه گذاری ۱۵۰۰ میلیارد تومان حدود ۳۰ میلیون متر مربع به ظرفیت این حوزه اضافه می‌کند.

وزیر صمت با بیان اینکه مهمترین برنامه صادراتی ما صادرات به ۱۵ کشور همسایه است، گفت: اکنون ۲ درصد واردات این کشور‌ها از ایران است که میخواهیم این رقم ۲ برابر شود.

رحمانی تصریح کرد: حوزه معدن از حوزه‌های تاثیرگذار است، منابع خدادادی معدنی ظرفیت‌های خوبی بوجود آورده است و امسال برنامه‌های ویژه‌ای در این بخش داریم.

وی اضافه کرد: امیدواریم بعد از اتمام کرونا بتوانیم رونمایی از خودرو‌های جدید را داشته باشیم.

 

منبع: میزان

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=3182
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما