۱۳۹۹-۰۱-۱۷ - ۱۴:۳۶

پیش بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندم

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، از پیش بینی تولید و برداشت ۱۴ میلیون تن گندم در کشور خبر داد.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛« اسماعیل اسفندیارپور» با بیان اینکه برداشت گندم نوبرانه از بردِخون شهرستان دیر استان بوشهر آغاز شده است، افزود: برداشت این محصول همزمان در شهرستان سرباز استان سیستان و بلوچستان نیز انجام شد.

وی اظهارداشت:  پس از این، برداشت گندم در استان‌های فارس، خوزستان و جنوب کرمان آغاز خواهد شد و تا پایان فروردین کشاورزان همه مناطق اقلیم گرم و خشک کشور برداشت را شروع می‌کنند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برداشت گندم در کشور طی ۴.۵ ماه  به طول می انجامد تصریح کرد: در خرداد ماه مناطق معتدل و در نیمه دوم مرداد اقلیم سرد برداشت گندم را آغاز می‌کنند.

اسفندیارپور با اشاره به این که بارش‌های مناسب سال زراعی کنونی برداشت خوب گندم را نوید می‌دهد، گفت: از ابتدای سال زراعی جاری یعنی مهر ماه سال گذشته تاکنون به طور میانگین ۲۲۵ میلیمتر باران در کشور باریده است که اگر چه ۱۲ درصد کمتر از پارسال است، اما نسبت به میانگین بلندمدت افزایش ۲۳ درصدی دارد و با توجه به پراکنش مناسب آن، امیدواریم امسال یکی از سال‌های پرمحصول باشد.

وی، تامین بذرهای اصلاح شده، کود و سموم به اندازه کافی، مبارزه با بیماری‌ها و استفاده از روش‎های نوین آبیاری را از دیگر شاخص‌هایی عنوان کرد که باعث افزایش برداشت گندم خواهد شد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، با اشاره به وجود بیش از ۶ میلیون هکتار گندمزار در کشور، افزود: حدود دو میلیون هکتار مزرعه آبی و چهار میلیون و ۵۰ هزار هکتار مزرعه دیم گندم در کشور داریم که پیش‌بینی می‌شود ۱۴ میلیون تن محصول از آن‌ها برداشت شود و بیش از نیاز کشور گندم تولید کنیم.

اسفندیاری پور با اشاره به آمادگی ۱۸ هزار دستگاه کمباین برای برداشت گندم، گفت: ۱۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه از این تعداد، مهاجرند و از استانی به استان دیگر می‌روند.

وی، گندم را کالای اساسی و ضروری برای تامین غذای مردم عنوان کرد و اظهارداشت: ارزش اقتصادی محصول گندم در کشور ۳۵ هزار میلیارد تومان است که اگر ارزش اقتصادی جو و کلزا را که همزمان با گندم برداشت می‌شوند به آن اضافه کنیم این میزان به ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

توقف برداشت گندم به دلیل شیوع کرونا امکان پذیر نیست

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تمهیدات صورت گرفته برای مقابله با انتشار ویروس کرونا همزمان با برداشت و خرید گندم، گفت: گندم غذای مردم است نمی‌توانیم برداشت آن را متوقف کنیم، اما برای این که مشکلی در زمینه انتقال ویروس کرونا پیش نیاید تدابیری در نظر گرفته‌ایم و از وزارتخانه‌های کشور از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و پلیس راه می‌خواهیم که با کشاورزان، کمباین داران و دارندگان وسایل نقلیه همکاری کنند تا مشکلی در زمینه برداشت پیش نیاید.

به گفته وی، با ستاد سوخت کشور هم هماهنگی شده که سوخت مورد نیاز کمباین‌ها و وسایل حمل و نقل گندم فراهم شود.

اسفندیار پور، قیمت تضمینی هر کیلو گندم نان را ۲۵ هزار ریال و هر کیلو گندم دوروم یا ماکارونی را ۲۶ هزار ریال عنوان و بیان کرد: انجمن کارخانه‌های تولید ماکارونی کشور در قراردادی که با کشاورزان برخی استان‌ها مانند کرمانشاه، ایلام و جنوب کرمان بسته‌، اعلام کرده‌ است گندم دوروم آن‌ها را ۱۰ درصد بیشتر از قیمت تضمینی می‌خرد و خوب است که کشاورزان از این فرصت برای فروش محصول و تامین بذر سال آینده استفاده کنند.

مجری طرح گندم کشور همچنین با اشاره به هجوم ملخ به استان‌های جنوبی اضافه کرد:  تاکنون آفت ملخ صحرایی به مزارع گندم این استان‌ها آسیب نرسانده است.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=2615
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما