۱۳۹۹-۰۱-۰۷ - ۱۰:۵۰

چند پیشنهاد برای جلوگیری از توقف صادرات

یک کارشناس بازار کار با بیان اینکه بخش‌های خدماتی بیشترین آسیب و خسارت را از کرونا متحمل شدند، پیشنهاد کرد که دولت از طریق بنادر و استفاده از پتانسیل مناطق آزاد صادرات کالا را دنبال کند تا ضمن حفظ تولید داخلی، روند صادرات متوقف نشود.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛حمید حاج‌اسماعیلی  اظهار کرد: طی یک سال گذشته بخش‌های کشاورزی، دامپروری و گردشگری ما به شدت فعال شده و به رونق رسیده بودند ولی متاسفانه به دلیل کرونا آسیب جدی دیدند؛ حتی مشاغل خدماتی هم دچار آسیب شدند و هتل‌ها، تالارها، رستوران‌ها، حمل‌ونقل و صنعت هواپیمایی کشور بیشترین زیان را متحمل شدند.

وی ادامه داد: فشارهای اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم در سال‌های اخیر بیشتر کسب و کارها را دچار مشکل کرده و به دلیل کاهش تقاضای مردم، اصناف فروش کافی نداشتند. به همین دلیل همه ساله به شب عید امید بسته بودند و اسفند یکی از ماه‌هایی بود که مشکلات آنها را به دلیل فروش بالایی که داشتند، حل می‌کرد. ولی کرونا باعث شد بازار اصناف شب عید کساد و فعالیت آنها خاموش شود.

این کارشناس بازار کار در ادامه پیشنهاداتی برای حمایت از بخش‌های خدماتی و کشاورزی ارائه کرد و گفت: یکی از اقدامات حمایتی دولت در این شرایط باید ارائه مشاوره‌های فنی و کارشناسی باشد. در حال حاضر در حوزه تولیدات کشاورزی و میوه از وضعیت بسیار خوبی برخوردار هستیم ولی عرضه چون دید و بازدید کم شده و مردم بیرون نمی‌روند و خرید نمی‌کنند دچار مشکل شده است.

حاج‌اسماعیلی افزود: از طرفی مرزهای کشور هم به نوعی دچار مشکل شده‌اند و تحت تاثیر ویروس کرونا صادرات و حمل‌ونقل آسیب دیده است؛ لذا بهترین راه این است که دولت به این بخش‌ها برای آنکه چطور مازاد تولیداتشان را صادر کنند، مشاوره بدهد.

وی تصریح کرد: دولت می‌تواند تولید مازاد خدماتی که هم‌اکنون در داخل کشور با محدودیت مواجه شده، با ارائه مشاوره‌های فنی صادر کند. مثلا آبزیان و محصولات کشاورزی را خریداری و از طریق ارتباط با تجار کشورهای همسایه صادر کند تا از این طریق هم به حفظ تولید داخلی کمک کند و هم جلوی توقف صادرات را بگیرد.

وی در پایان پیشنهاد کرد: دولت از بنادر و ظرفیت و پتانسیل مناطق آزاد که کمتر درگیر کرونا هستند برای صادرات محصولات استفاده کنند و حمایت از تولیدکنندگان در این شرایط را در دستور کار قرار دهد.

 

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:,

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=2399
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما