۱۳۹۸-۱۲-۱۸ - ۱۰:۳۹

باید تاثیر کرونا بر صادرات را کم کنیم

رییس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است برای آنکه تاثیر شیوع کرونا بر صادرات کالایی ایران کاهش یابد، باید صادرکنندگان و رایزنان اقتصادی فعالیت‌های خود را مضاعف کرده و از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنند.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛همانطور که با شیوع کرونا در چین، اقتصاد این کشور تحت تاثیر قرار گرفت و چه در میزان صادرات و چه در میزان واردات تحولاتی در اقتصاد چین رخ داد، با شیوع این ویروس در ایران نیز به نظر می‌رسد اقتصاد ایران باید خود را آماده مواجهه با تبعات آن کند.

توقف تعداد زیادی از پروازهای منطقه‌ای و بین المللی و محدودیت تردد در برخی مرزهای زمینی بخشی از اتفاقات رخ داده در روزهای پس از ورود کرونا به ایران را تشکیل داده‌اند. هرچند با مذاکرات انجام شده بسیاری از مرزهای مشترک کشور با همسایه‌ها باز شده و با حفظ نکات ایمنی تردد ادامه دارد اما به نظر می‌رسد در بلندمدت احتمال تاثیر گذاری این اتفاق بر صادرات ایران وجود داشته باشد.
محمد لاهوتی – رییس کنفدراسیون صادرات ایران – که پیش از این گفته بود در صورت مدیریت شرایط و کنترل نفوذ ویروس، می‌توان امیدوار بود که مسائل مربوط به کرونا در بلند مدت روی صادرات ایران اثر نگذارد، حالا از کاهش نسبی صادرات کشور خبر داده است.
او در حساب شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی نوشته که ایران نیز مانند سایر کشورهای جهان تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته و همین مسئله به کاهش صادرات کشور منجر شده است.
لاهوتی این را نیز گفته که در این شرایط لازم است صادرکنندگان با مدیریت حرفه‌ای و رایزنان اقتصادی با تلاش مضاعف سعی بر کاهش خسارت داشته باشند.
بر اساس آخرین آماری که گمرک از تجارت ایران در ۱۱ ماهه سال ۹۸ منتشر کرده، صادرکنندگان ایران توانسته‌اند بیش از ۳۸ میلیارد دلار صادرات داشته باشند که هرچند از نظر ارزشی نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر بوده اما از نظر وزنی افزایش نشان می‌دهد. در شرایطی که پیش‌بینی می‌شد، صادرات ایران در سال جاری نیز از مرز ۴۰ میلیارد دلار عبور کند، باید دید آمار اسفند با وجود ورود کرونا به کشور چگونه رقم خواهد خورد.

 

منبع: ایسنا 

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=1915
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما