۱۳۹۸-۱۲-۱۳ - ۸:۳۳
اقتصاد دنیا در شوک کرونا؛

نگاهی آماری به خسارتهای کرونا به اقتصاد جهانی

دو ماه بعد از شیوع ویروس کرونا بیش از ۶۰ کشور درگیر بیماری جدید شده‌اند. در این بین اقتصاد جهانی نیز متحمل خسارتهای سنگینی شده است.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی ویروس کرونا با بیماری کووید۱۹ در شهر ووهان چین  یک بحران بزرگ و غیر قابل انکار با آثاری در سطح جهانی ایجاد کرد. در حال حاضر  بین ۶۰ تا ۷۰ کشور جهان و نزدیک به ۹۰ هزار انسان درگیر این ویروس شده‌اند و به نظر می‌رسد یک کمپین جهانی برای مدیریت آثار فردی، اجتماعی و اقتصادی این بیماری جدید شکل گرفته است.

ویروس کرونا، جدای از گرفتن جان انسانها، در کشورهای مختلف اقتصاد جهانی از آسیای جنوب شرقی، خاورمیانه تا قلب اروپا و این اواخر آمریکا و استرالیا و آفریقا را درگیر خود کرده است.

پیدا و پنهان اقتصاد زمینگیر شده‌ی چین بعد از شیوع کرونا/اقتصاد ژاپن و آلمان هم کوچک شد

شوک همه گیری این  ویروس در وهله اول غول اقتصاد جهانی یعنی چین را به زانو درآورد. در حال حاضر بسیاری کارخانجات در کشور چین به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآمده‌اند. گردشگری  که یک دهم کل اقتصاد چین را تشکیل می‌دهد، با افت سنگین مواجه شده و با تداوم این روند به نظر می‌رسد میلیاردها دلار به اقتصاد چین خسارت وارد شود. برآوردهای اولیه نشان میدهد، تنها در ۲ ماهه ابتدایی سال جاری میلادی حدود ۱۸۵ میلیارد دلار به اقتصاد چین خسارت وارد شده است.

شیوع ویروس کرونا ادامه دارد و نشانه هایی وجود دارد که اقتصاد های برتر دنیا هم به زودی وارد رکود می شوند، چون شیوع این ویروس به ضعف قبلی آنها اضافه شده است.

ژاپن، سومین اقتصاد بزرگ دنیا در سه ماهه پایانی ۲۰۱۹  پس از از بین رفتن تأثیر افزایش مالیات فروش و یک توفان قدرتمند ۱.۶ درصد کوچک تر شد. این بزرگترین رکود نسبت به سه ماهه قبل از آن از سال ۲۰۱۴ تا حالا بود.

هنگ کنگ هم وارد رکود شده و سنگاپور هم به زودی همین سرنوشت را پیدا می کند. تولید ناخالص داخلی در سه ماهه پایانی ۲۰۱۹ در اندونزی به پایین‌ترین حد طی سه سال گذشته رسیده و مالزی کمترین تولید ناخالص داخلی را طی یک دهه گذشته داشت.

آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا هم درست قبل از شیوع ویروس کرونا به خاطر کاهش فعالیت کارخانه های این کشور وارد رکود شده بود. شاخص حساسیت اقتصادی در آلمان در ماه فوریه به شدت پایین آمده است که نشان دهنده ترس از ضربه خوردن اقتصاد جهان از ویروس کرونا است.

تاثیر کرونا روی شاخصهای کلان اقتصاد جهانی

همانطور که اشاره شد امروز اقتصاد بسیاری از کشورها به صورت مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر قرار گرفته است. هم اکنون با کاهش تقاضا به خصوص در اقتصاد چین، قیمت نفت به شدت کاهش یافته و هر بشکه نفت به زیر ۵۰ دلار سقوط کرده است. برخی تحلیل گران معتقدند در صورت تداوم این شرایط احتمال کاهش بیشتر قیمت نفت حتی تا ۳۰ دلار نیز وجود دارد.

کرونا ۵هزار میلیارد دلار به بورس‌بازان دنیا ضرر زد

رویترز هفته گذشته اعلام کرده است، ترس از ویروس کرونا ۵ تریلیون دلار از ارزش بازار سهام دنیا کم کرد که از زمان بحران مالی ۲۰۰۸ بی‌سابقه است.

بر این اساس در اثر بی ثباتی ایجاد شده در اقتصاد جهانی شاخص بورس در بسیاری از کشورها سقوط کرده است. فقط در آمریکا شاخص بورس حدود ۱۰ درصد کاهش یافته و همین موضوع روی قیمت جهانی طلا نیز اثر گذاشته است. سطح تاثیر کرونا روی اقتصاد جهانی به حدی بود که با افزایش بی ثباتی ابتدا قیمت جهانی انس رشد کرده و به بیش از ۱۶۰۰ دلار رسید. اما سقوط شاخص بورس به خصوص در آمریکا و زیان بسیاری از شرکتها باعث سقوط ارزش سهام صندوقهای سرمایه‌گذاری شد و همین موضوع باعث تزریق گسترده طلا با هدف کسب نقدینگی گردید.

دامنه تبعات جهانی کرونا روی کشورهای آسیایی نیز تاثیر سنگینی داشته است. بر این اساس تنها عربستان که در سال ۲۰۱۴ به تنهایی درگیر بیماری مرس شده بوده متحمل خسارتهای شدید شده است. شرکتهای عربستانی طی ۲۰۱۹ متحمل میلیاردها دلار خسارت شده اند. شرکت بزرگ پتروشیمی سابیک هم ۵.۶۳۰ میلیارد ریال عربی (۱.۵ میلیارد دلار) خسارت دیده است که نتیجه ۷۳.۸۴ درصد کاهش در فروش این شرکت است. از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت که تا کنون سهام آرامکوی عربستان تا ۲ درصد کاهش یافته و بورسهای عربی نیز خسارتهای سنگینی متحمل شده‌اند.

ثروت ۵۰۰ ثروتمند برتر دنیا مشترکاً ۴۴۴ میلیارد دلار با انتشار ویروس کرونا و مختل شدن بازار جهانی سهام از ترس این ویروس کاهش یافته است. سه ثروتمند بزرگ دنیا، جف بزوز مدیر عامل شرکت آمازون، بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت و برنارد آرنالت رئیس شرکت LVMH تولید کننده کالاهای لوکس بیشترین خسارت را دیده اند و ثروت آنها روی هم رفته ۳۰ میلیارد دلار کاهش یافته است.

پیش بینی آینده وحشتناک از سوی صندوق بین المللی پول بعد از شیوع کرونا

گزارشهای منتشر شده از سوی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول نیز موید افت سنگین شاخصهای اقتصادی است. صندوق بین المللی پول اعلام کرد شیوع ویروس کرونا احتمالاً رشد اقتصاد چین را در سال جاری میلادی تا ۵.۶ درصد کاهش می دهد که ۰.۴ درصد کمتر از دورنمای ماه ژانویه است. این ویروس همچنین ۰.۱ درصد از رشد اقتصاد جهان را کم می کند.

رئیس صندوق بین‌المللی پول، این پیش بینی را برای بانک های مرکزی و وزرای دارایی ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان در ریاض فرستاد، ولی گفت، صندوق بین‌المللی پول آینده وحشتناک‌تری را پیش بینی می کند.

پیش از این صندوق بین المللی پول هزینه ناشی از انتشار ویروس کرونا روی اقتصاد دنیا را برابر با ۱.۱ هزار میلیارد دلار اعلام کرده بود ولی با توجه به افزایش شیوع این بیماری به خصوص در کشورهای خاورمیانه، پیش بینی های تازه ای ارایه شده است. بر طبق این برآوردهای تازه در نتیجه انتشار ویروس کرونا  اقتصاد دنیا بالغ بر ۱.۹ هزار میلیارد دلار متضرر می شود و این ضرری است که در صورت کنترل ویروس تا پایان فصل اول سال ۲۰۲۰ میلادی به اقتصاد تحمیل می شود. صندوق بین المللی پول با هشدار در مورد شیوع سریع این ویروس در دنیا نوشت: اقتصاد دنیا با چالشی بسیار جدی روبرو است و به نظر می رسد مداخلات بانکهای مرکزی و تزریق به اقتصاد برای حمایت از اقتصاد دنیا در شرایط فعلی ضروری است.

تورم و افزایش قیمتها در کمین اقتصاد جهانی 

یکی از خبرهایی که در بین سیل اخبار منفی کرونا جلب توجه می کرد، موضوع افزایش ۲۵ برابری قیمت ماسک در آمریکا با شیوع ویروس کرونا بود. به نظر می‌رسد با دامنه دار شدن شیوع این ویروس سطح افزایش قیمت ها بیش از این به اقتصاد جهانی آسیب وارد کند. از این منظر افزایش تورم جهانی دور از انتظار نیست.

از افت سنگین تجارت جهانی تا توقف گردشگری/کرونا نفس بخش خدمات و توریسم ایتالیا را گرفت

بخشهای مختلف اقتصادی مثل گردشگری، صنعت هواپیمایی، خودروسازی، صادرات و واردات و بسیاری از بخشهای موثر اقتصاد  تحت تاثیر کرونا قرار گرفته‌اند. همین امروز (دوشنبه) تعدادی از تجار و بازرگانان ایتالیا بعد از همه گیری ویروس جدید در رم تجمعی اعتراض آمیز راه‌ انداخته‌اند. بر این اساس، تنها در یک هفته گذشته ۲۰۰ میلیون دلار به صنعت توریسم این کشور خسارت وارد شده است. دولت ایتالیا اعتقاد دارد اگر این وضعیت تا یک ماه آینده نیز ادامه داشته باشد ۵.۷ میلیارد دلار به اقتصاد ایتالیا خسارت وارد می‌شود. به این ترتیب این کشور تصمیم گرفته است ۳.۶ میلیارد دلار برای مقابله با آثار اقتصادی کرونا اختصاص داده است. این درحالی است که فعالان اقتصادی ایتالیایی این رقم را به شدت ناکافی ارزیابی کرده‌اند. گفتنی  است، در ایتالیا ۴۱ نفر بر اثر کرونا درگذشته اند و حدود ۱۷۰۰ نفر نیز به این بیماری دچار شده‌اند.

سازمان بین‌المللی حمل و نقل هوایی یاتا (IATA) به تازگی در خصوص تاثیرات منفی و شدید شیوع گسترده ویروس کرونا بر درآمدزایی ایرلاین های فعال در سراسر جهان هشدار داده است. این سازمان بین‌المللی اعلام کرده که این ویروس ۲۹ میلیارد دلار از درآمدزایی شرکت های هواپیمایی فعال در کشورهای مختلف جهان علی الخصوص ایرلاین های چینی را کاهش خواهد داد.

فقط به عنوان یک نمونه، شرکت هواپیمایی یونایتد آمریکا اعلام کرد که پروازهای بین ایالات متحده و چهار مقصد در چین را متوقف کرده است، مسیری که تقریباً ۵ درصد از ظرفیت برنامه‌ریزی شده این شرکت بود. این شرکت هواپیمایی اعلام کرده است که تقاضای پرواز به چین نزدیک به صفر درصد شده است و تقاضای پرواز به بقیه مسیرهای اقیانوس آرام ۷۵ درصد کاهش یافته است.

ضرر ۱۱۵ میلیارد دلاری کرونا به آسیا با افت صنعت توریسم

پیش بینی ها نشان میدهد، با تدوام همه گیری بیماری کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۰ خسارتهای سنگینی به خصوص در حوزه توریسم به اقتصاد کشورهای آسیایی وارد خواهد شد. حدود ۱۱ درصد  اقتصاد چین به توریسم وابسته است و با وضعیت موجود به نظر می رسد تنها در آسیا خسارت ۱۱۵ میلیارد دلاری به اقتصاد این کشورها وارد شود.

زیان روزانه ۶ میلیون دلاری خودروسازان جهان از کرونا

از سوی دیگر راشاتودی در یک گزارش تحلیلی در خصوص اثرات اقتصادی کرونا اعلام کرد، بسته شدن کارخانه ها در مرکز شیوع ویروس کرونا برای بزرگترین خودروسازان جهان از جمله هوندا، نیسان، جنرال موتورز و رنو حدود ۵.۶۹ میلیون دلار در روز خسارت داشته است.

کرونا ابر کمپانیهای جهانی را به تعطیلی کشاند/سامسونگ و ال جی در کما 

یکی از خبرهای مهم بعد از همه گیری ویروس کرونا در کشورهای مختلف بحث تعطیلی کارخانجات بزرگ بود. در ابتدا تنها برخی کارخانجات در استانهای بحران زده چین تعطیل شدند اما رفته رفته دامنه تعطیلی ها به کشورهای همجوار نیز کشیده شد. تا این لحظه در کره جنوبی کارخانه های بزرگ سامسونگ و ال جی تعطیل شده اند. همین روال به  مرور به اروپا نیز سرایت خواهد کرد. همانطور که اشاره شد برخی واحدها در ایتالیا تعطیل شده‌اند و همین دیروز بود که اعلام شده موزه لوور نیز فعلا فعالیتهای خود را متوقف کرده است.

کمپانی هواوی نیز به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده گوشی هوشمند در چین و یکی از بزرگ‌ترین‌ها در جهان، به‌صورت مستقیم تحت تاثیر مشکلات ناشی از گسترش ویروس کرونا قرار گرفته است.

کسب  و کارهای کوچک بازنده بزرگ اقتصاد کرونا زده

 یکی از بزرگترین معامله کنندگان خودروی چین در حال ورشکستگی است. ۱۰۰ شعبه این شرکت حدود یک ماه است به خاطر شیوع ویروس کرونا بسته شده و ذخایر مالی آن رو به اتمام است. بانک ها هم تمایلی به تمدید مهلت بازپرداخت میلیون ها یوان بدهی این شرکت ندارند.

 مدیرعامل این شرکت می‌گوید:« اگر نتوانیم بدهی‌های خود را پس بدهیم ، شرایطمان بسیار سخت می شود». این شرکت ۱۰۰۰۰ کارگر دارد و برند های متوسط تا بالا مثل BMW می فروشد.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=1750
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما