۱۳۹۸-۱۱-۲۱ - ۱۳:۴۵

جزئیات رشد اقتصادی ۹ ماهه

جزئیات رشد اقتصادی ۹ ماهه نشان می‌دهد رشد محصول ناخالص داخلی با نفت به منفی ۷.۶ درصد رسیده که در سال های پس از پایان جنگ تحمیلی بدترین نرخ به حساب می‌آید.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛ رئیس مرکز آمار ایران امروز بعد از ۹ ماه عدم انتشار جزئیات رشد اقتصادی اعلام کرد: در فصل پاییز رشد اقتصادی بدون نفت ۰.۹ درصد مثبت شده است و بدون نفت منفی ۱.۷ درصد بوده است که نسبت به فصل قبل خود بهبود یافته است.

بر این اساس جزئیات رشد محصول ناخالص داخلی نشان می‌دهد در ۹ ماهه سال جاری بخش استخراج نفت و گاز طبیعی منفی ۳۷ درصد است که در فصل بهار منفی ۴۰.۹ درصد، فصل تابستان منفی ۴۷ درصد و پاییز منفی ۱۵.۳ درصد بوده است.

در گروه صنایع و معادن که از ۴ بخش معدن، صنعت، تأمین آب و برق و گاز طبیعی و ساختمان تشکیل شده، گروه معدن رشد منفی ۳۴.۹ درصدی را در ۹ ماهه تجربه کرده و صنعت نیز منفی ۲.۳ بوده است. بخش تأمین آب و برق و گاز طبیعی ۷.۷ و ساختمان ۹.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. در مجموع گروه صنایع و معادن رشد منفی ۱۶.۶ درصدی داشته است.

طبق آمارها محصول ناخالص داخلی به قیمت بازار (با نفت) در ۹ ماهه ۹۸ بالغ بر منفی ۷.۶ درصد و محصول ناخالص داخلی بدون نفت صفر درصد، در ۹ ماهه پیش‌تر رشد سال ۹۷ منفی ۲.۱ درصد بدون نفت و با نفت منفی ۴.۷ درصد گزارش شده بود.

گروه کشاورزی متشکل از دو بخش کشاورزی رشد ۹ ماهه ۳.۴ درصدی و منفی ۴.۱ درصدی برای ماهی‌گیری داشته، در مجموع گروه کشاورزی رشد ۳.۲ درصدی را تجربه کرده است. خدمات منفی ۰.۲ درصد به ثبت رسید.

  بررسی آمارهای اقتصادی کشور از سال ۶۷ تاکنون نشان می‌دهد رشد اقتصادی ۹ ماهه امسال بدترین نرخ رشد در سه دهه اخیر بوده است.

 

منبع: فارس

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=974
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما