۱۳۹۸-۱۱-۱۹ - ۱۲:۰۶

تجارت ترجیحی ۸۶۲ قلم کالا با اتحادیه اوراسیا

مدیرکل همکاری‌های اقتصادی چندجانبه و بین‌المللی وزارت امور خارجه از اجرای تجارت ترجیحی در قالب موافقتنامه با اتحادیه اوراسیا در رابطه با ۸۶۲ قلم کالا خبر داد.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛ مجید بیزمارک مدیرکل همکاری‌های اقتصادی چندجانبه و بین‌المللی وزارت امور خارجه در همایش مناطق آزاد، ویژه و توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای همسایه و اوراسیا با محوریت صادرات و ترانزیت یکی از تهدیدها و چالش‌های این روزهای جامعه جهانی را یکجانبه‌گرایی از سوی برخی کشورهای خاص دانست و اظهار داشت: حوادث تأسف‌بار اخیر ناشی از همین دیدگاه است. ایران بیش از هر زمان دیگر آماده همکاری اقتصادی با کشورهای همسایه و اقتصادهای نوظهور است.

وی افزود: توافق با اتحادیه اوراسیا و چندجانبه‌گرایی انتخاب نیست بلکه ضرورت است. دولت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند نمی‌توانند به تنهایی برای حل مشکلات گام بردارند و در شرایط فعلی چندجانبه‌گرایی امری مسلم و بدیهی است.

وی تعامل با اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای تجارت با کشورهای همسایه را موجب پویایی تجارت، تسهیل سرمایه‌گذاری و جهت دهی به ظرفیت‌های تولید دانست و گفت: تجارت ترجیحی با اوراسیا اقدامی هوشمندانه بود. طبق آمارهای ۲۰۱۸ این اتحادیه ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد که ۷۵۳ میلیارد دلار تجارت آنها است و تجارت پنج کشور همسایه ۶۰ میلیارد دلار است که ۸ درصد ۷۵۳ میلیارد دلار محسوب می‌شود.

وی توضیح داد: بعد از دو سال مذاکره موافقت نامه ترجیحی اردیبهشت ۹۷ به امضا رسید و پس از طی مراحل قانونی و تصمیم دولت، ۵ آبان سال جاری شکل اجرایی به خود گرفت.

مدیرکل همکاری‌های اقتصادی چندجانبه و بین‌المللی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه در این توافق ۸۶۲ قلم کالا تبادل می‌شود که ۵۰۲ قلم کالای صادراتی ما و ۳۶۰ قلم کالای صادراتی اتحادیه با تعرفه ترجیحی است، گفت: باید هم‌زمان رویکردهای دیگری داشته باشیم و تجارت را متنوع کنیم. این تنوع باید در رویه‌های گمرکی، پولی و بانکی، حمل‌و نقل‌های چندوجهی و حتی مبارزه با قاچاق باشد.

بیزمارک در مورد اهداف این موافقتنامه گفت:‌در راستای اهداف قانون اساسی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پیش‌بینی شده عملکرد تجارت خارجی ما در ۹ ماه امسال با کشورهای همسایه ۷۸۰ میلیون دلار صادرات بوده و ۹۷۰ میلیون دلار واردات از کشورهای اوراسیا بوده است. از آذرماه تا ۲۰ دی حجم صادرات ۲۵۰ میلیون دلار بوده که ۵۹ میلیون دلار از تخفیفات تعرفه‌ای استفاده کرده‌ایم.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=869
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما