۱۳۹۸-۱۱-۱۹ - ۱۱:۱۰

خدمات شبانه روزی گمرک برای ترخیص سریع کالاهای اساسی

معاون فنی گمرک ایران اعلام کرد: شناورهای در حال تخلیه حدودا ۱۹ فروند شناور هستند که ۸ فروند در بندر امام خمینی و ۳ فروند در بندر انزلی و۶فروند در امیرآباد هست که همگی حامل کالاهای اساسی و ضروری هستند.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛مهرداد جمال ارونقی در گفتگو با رادیو در تشریح سوالی مبنی بر اینکه در مورد مطلب منتشره «ترخیص ۲۱میلیون تن کالای اساسی به ارزش ۱۲میلیارد دلار از گمرکات کشور وافزایش ۲۳درصدی واردات» گفت: در خصوص این موضوعی که خبر آن منتشر شد در مورد کالاهای ضروری و اساسی مورد نیاز است که در سال جاری به وزن ۲۱میلیون تن وارزش ۱۲میلیارد دلار واردات کالاهای اساسی وضروری و مورد احتیاج را داشتیم که از گمرکات ترخیص شدند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران افزود: این میزان واردات ازنظر وزنی ۲۱درصد و از نظر ارزشی ۲۳درصد نسبت به سال گذشته واردات افزایش یافته است. وی گفت: الان حدود یک میلیون ودویست هزار تن هم کالاهای اساسی در جریان تشریفات گمرکی داریم که ارزش آنها بیش از پانصد بیست وپنج میلیون دلار برآورد میشود.

معاون امور گمرکی یادآورشد :علاوه براین موضوع میتوانم اشاره کنم که در حال حاضر در بنادر و گمرکات کشور بیش از چهار میلیون تن کالاهای اساسی درحین انجام تشریفات گمرکی است که البته بیشتر اینها در انتظار تخلیه واظهار کالا به گمرک هستند واز این میزان حدودا ۳میلیون تن در بندر امام خمینی است که بصورت شبانه روزی از این بندر درحال انجام تشریفات گمرکی و پس از آن ترخیص می گردد.

ارونقی در خصوص شناورهایی که برای تخلیه کالای اساسی در بنادر منتظر تخلیه هستند ویا منتظر در لنگر گاه هستند گفت: شناورهای در حال تخلیه حدودا ۱۹ فروند شناور هستند که ۸فروند در بندر امام خمینی و ۳فروند در بندر انزلی و۶فروند در امیرآباد هست که همگی حامل کالاهای اساسی و ضروری هستند و همینطور ۲۰فروند شناور هم منتظر در لنگرگاه هستند تا در فرصت مناسب نسبت به تخلیه کالاهای خود اقدام کنند.

معاون امور گمرکی گمرک ایران در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو مبنی براینکه چه مراحل عملیاتی صورت گرفته که ترخیص کالا در حداقل زمان ممکن صورت پذیرد گفت : باتوجه به شرایط تحریمی که احساس می شدحتما باید برای تامین این کالا ها اقدام ضروری صورت بگیرد.

لذا توسط تمامی دستگاهای ذی ربط وذیصلاح جلسات مختلف کارشناسی و تصمیم گیری تشکیل شده ازطرف وزارت صمت، ستادتنظیم بازار و سایر مراجعی که به یک نحوی ذی ربط وذیصلاح بودند بخشنامه ها و دستور العمل های متعددی صادر شده که تامین کالای اساسی به حد نیاز باشد وگمرک هم اقدامات مختلفی را انجام داده از جمله اینکه به تمامی گمرکات ابلاغ شده که بصورت شبانه روزی نسبت به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص این کالاها اقدام کنند که دراین بین بحث حمل یکسره ونمونه برداری توسط یک دستگاه وبعدازاینکه مجوز آن دستگاه صادر شد تعمیم دادن این به سایر دستگاها و سایرمجوزها، بحث ترخیص این کالاها بدون اخذ حقوق ورودی هست که یک مقداری از کالا بصورت نسیه نگهداری شود تا اجازه داده شود این کالا در حداقل زمان ممکن ترخیص شود.

بحث کالاهایی هست که این کالاها در انتظار تامین ارز هستند که توسط گمرک بالاتر از ۹۰ درصد این کالاها ترخیص می شود واجازه انجام تشریفات و ترخیص کالا صورت می پذیرد واقدامات متعدد دیگری که باعث شده که روند پر سرعتی را نسبت به قبل طی کنند.

ارونقی در پایان به دونکته  اشاره کردوخاطرنشان کرد:  بعضی بحث رسوب کالا را مطرح میکنند در صورتیکه همه این کالاها موجودی بنادر هست و ما درحوزه کالاهای اساسی رسوب چندانی نداریم و در بحث کالاهای سرمایه ای هم ما خوشبختانه ۲میلیون ۶۵۰ هزارتن کالا در گمرکات کشور داریم که نسیت به ترخیص آنها هم اقدام می شود.

برچسب‌ها:,

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=867
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما