۱۳۹۸-۱۱-۱۵ - ۱۱:۴۰

رشد متوسط ۱۰ درصدی تولیدات بخش معدن وصنایع معدنی

جداول آماری وزارت صنعت، معدن وتجارت در ارتباط با ۱۲ کالای منتخب بخش معدن و صنایع معدنی در دوره ۹ ماهه امسال (منتهی به آذر) گویای رشد متوسط ۱۰ درصدی تولید نسبت به دوره مشابه در سال گذشته است.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛براساس این آمار در بین ۱۲ قلم کالای مورد بررسی ظروف شیشه ای با رشد عملکرد ۱۹.۴ درصدی نسبت به دوره ۹ ماهه سال گذشته بالاترین افزایش بازدهی را نشان می دهد و کاشی و سرامیک هم با رشد ۵.۸ درصدی کمترین میزان این اقلام است.

همچنین سه قلم کالا در مدت مزبور افت تولید داشتند که شاخص آن تولید شمش آلومینیم است که وابستگی به واردات مواد اولیه می تواند یکی از دلایل آن باشد که در شرایط تحریم با دشواری های خاص خود روبرو شده و کمترین افت عملکرد هم مربوط به پودر آلومیناست که در مقایسه با ۹ ماهه پارسال ۲.۴ درصد کاهش راندمان دارد.

جداول مزبور حاکی است، تولید فولاد خام (میانی) در مدت این گزارش ۱۸ میلیون و ۷.۸ هزار تن ثبت شده که در مقایسه با ۱۶ میلیون و ۹۶۵.۶ هزار تن ۹ ماهه پارسال به میزان ۶.۱ درصد رشد دارد.

تولیدات فولادی هم در دوره مورد بررسی به رقم ۱۵ میلیون و ۵۳۸.۷ هزار تن رسید که نسبت به ۱۴ میلیون و ۶۵۹.۱ هزار تن عملکرد ۹ ماهه سال ۹۷ افزایش ۶ درصدی را نشان می دهد.

علاوه براین تولید کاتد مس نیز در ۹ ماهه امسال رقم ۱۹۱.۹ هزار تن را با رشد ۶.۵ درصدی نسبت به دوره مشابه نشان داد که پارسال ۱۸۰.۳ هزار تن بود.

میزان شمش آلومینیوم تولید شده در دوره مورد بررسی رقم ۱۹۳.۳ هزار تن ثبت شد که افت ۲۳.۴ درصدی را با توجه به عملکرد ۲۵۲.۳ هزار تنی ۹ ماهه پارسال دارد.

پودر آلومینا هم در ۹ ماهه امسال با افت ۲.۴ درصدی ربرو شد، درحالی که پارسال تا پایان آذرماه در مجموع ۱۷۵.۵ هزار تن تولید شده بود.

کنسانتره زغالسنگ هم در مدت زمان مورد بررسی یک میلیون و ۱۴۷.۵ هزار تن تولید شد که با توجه به رقم یک میلیون و ۲۰۲.۶ هزار تن عملکرد دوره مشابه در سال گذشته کاهش ۴.۶ درصدی را ثبت کرد.

سیمان تولید شده در ۹ ماهه امسال هم به رقم ۴۶ میلیون و ۶۲۰ هزار تن رسید و با توجه به رقم ۴۱ میلیون و ۹۷۱.۵ هزارتن عملکرد پارسال افزایش ۱۱.۱ درصدی دارد.

کاشی و سرامیک هم در شمار اقلام رشد یافته در دوره مورد بررسی ثبت شده است و رقم ۵.۸ درصد را نسبت به ۹ ماهه سال گذشته دارد، میزان تولید امسال ۳۰۱ میلیون و ۹۴۴.۷ هزارمتر مربع ثبت شد، سال ۹۷ برابر با ۲۸۵ میلیون و ۳۶۵ هزار متر مربع بود.

شیشه جام در دوره این گزارش با رشد هشت درصدی نسبت به ۹ ماهه پارسال به رقم ۸۰۲.۴ هزار تن رسید و پارسال ۷۴۳.۲ هزار تن بود.

ظروف شیشه ای هم با افزایش بازدهی ۱۹.۴ درصدی در سال جاری به رقم ۳۹۳.۸ هزار تن بالغ شد، در حالی که در مدت مشابه این گزارش ۳۲۹.۷ هزار تن بود.

ظروف چینی بهداشتی نیز به میزان ۴۱.۸ هزار تن در ۹ ماهه امسال تولید شد و با توجه به رقم ۳۵.۱ هزار تن عملکرد مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۹.۲ درصدی دارد.

انتظار می رود ارزش صادرات بخش معدن وصنایع معدنی امسال به رقم حدود ۱۰ میلیارد دلار برسد و این درحالی است که ارزش تولیدات این بخش از سوی وزارت صنعت، معدن وتجارت بیش از ۲۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=725
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما