۱۳۹۸-۱۱-۱۳ - ۱۰:۱۴

بهبود کیفیت فرش دستباف ایرانی با نانو نقره

استفاده از نخ‌های دارای نانوذرات نقره موجب ویژگی‌های جالب توجهی در فرش‌های دستباف یکی از شرکت‌های تولیدکننده فرش شده است؛ چرا که این محصولات دارای خواص آنتی‌باکتریال است، ضمن آنکه این فرش‌ها در محیط‌های مرطوب بو نمی‌گیرد.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛میکروب‌ها، باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها مانند “کورینه باکتریوم گزروزیس” از دلایل اصلی ایجاد بیماری‌ها، عفونت‌ها و ایجاد بوی بد هستند و برای کاهش فعالیت این میکروارگانیسم‌ها از مواد ضدعفونی‌کننده استفاده می‌شود. ولی یکی از شرکت‌های تولیدکننده فرش برای حل این مشکل از نخ‌های حاوی نانوذرات نقره استفاده می‌کند. محصولات آنتی‌باکتریال این شرکت در اثر تماس عرق بدن با سطح آن در مراکز پر رفت‌وآمد مانند مساجد و نواحی مسکونی بو نمی‌گیرد.

محمد جعفری اصل، مدیرعامل این شرکت در این باره گفت: در فرش‌های دستباف به دلیل استفاده از نخ‌های طبیعی، پروتئین‌هایی وجود دارد که این پروتئین‌ها موجب تشکیل “بید” در فرش می‌شود. در این فرش‌های دستباف به دلیل وجود خواص آنتی‌باکتریال بید تشکیل نمی‌شود. همچنین این فرش‌ها عاری از بوهای بد رایج در فرش‌های دستباف هستند. اگر فرش دستباف رایج در محیط‌های مرطوب قرار گیرد، به سرعت بو می‌گیرد؛ این در حالی است که در این فرش‌ها بوی بد ایجاد نمی‌شود.

جعفری، استفاده از نانوذرات را از مزایای فرش‌های تولیدی دانست و خاطر نشان کرد: نوع فناوری به کار رفته در این نخ‌ها به شکلی است که نانوذرات از آن جدا نمی‌شود، بنابراین با شست‌وشو، تاکردن فرش، تکان دادن فرش و جارو کردن آن، نانو ذرات جدا نشده و خواص فرش دستخوش تغییر نمی‌شود.

وی از صادرات این فرش‌ها به کشورهای آمریکا و اسپانیا خبر داد و یادآور شد: این محصول علاوه بر دریافت گواهینامه نانو مقیاس از ستاد توسعه فناوری‌نانو، توانسته تاییدیه بهداشتی از وزارت بهداشت را نیز دریافت کند.

 منبع: ایسنا 

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=622
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما