۱۴۰۱-۱۲-۲۸ - ۱۲:۵۳

آغاز عملیات اجرایی پتروپالایشگاه شهید سلیمانی در فروردین

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: تلاش می‌کنیم که عملیات اجرایی پتروپالایشگاه شهید سلیمانی با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین و با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ میلیارد دلار در فروردین سال ۱۴۰۲ آغاز شود.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛جلیل سالاری  با اشاره به آخرین وضعیت احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی، اظهار داشت: مطالعات امکان‌سنجی این پتروپالایشگاه انجام شده است، در ابتدا مجموعه‌ای از بانک‌ها برای تامین مالی این پروژه اقدام کردند و ما به این سمت رفتیم که یک مشارکت‌نامه‌ای را ایجاد کرده و شرکتی را برای احداث این واحد ثبت کرده و فرآیند اجرایی را آغاز کنیم.

وی افزود: در این مسیر، بانک‌ها نیاز به یک سری اخذ مجوزها داشتند که فرآیندی زمان‌بر بود. بدین ترتیب ما تصمیم گرفتیم که با تعیین مجری، اجرای این پروژه را سریع‌تر آغاز کنیم. بدین ترتیب پروژه تبدیل به یک طرح شد و قبل از اینکه شرکت ثبت شود، ما یک مجری طرح انتخاب کردیم تا عملیات اجرایی را با اختیاراتی که دارد آغاز کند که این مجری شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت انتخاب شده است.

سالاری گفت: این اتفاق یک روال مرسوم است که بعد از انجام کارهای مطالعاتی، ابتدا یک پروژه توسط مجری طرح، عملیات اجرایی آن آغاز شود و سپس به شرکت منتقل شود. این مسیر را به این دلیل انتخاب کردیم که این پروژه معطل اخذ مجوزها نشود و عملیات اجرایی آن سریع‌تر آغاز شود.

* عملیات اجرایی پتروپالایشگاه شهید سلیمانی در فروردین ۱۴۰۲ آغاز می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: در این مدت، موضوع زمین و مجوز محیط‌زیست طرح پتروپالایشگاه شهید سلیمانی تعیین تکلیف شد. برای اخذ مجوز از شورای اقتصاد نیز اقدام کردیم که در دستور کار این ماه بود ولی به احتمال زیاد در ابتدای ماه فروردین سال آینده این مجوز اخذ شود.

وی افزود: عملیات اجرایی پتروپالایشگاه شهید سلیمانی در ۴ فاز تعریف شده است که یک فاز شامل احداث یوتیلیتی، دو فاز شامل احداث واحدهای فرآیندی و یک فاز نیز برای احداث واحد پتروشیمی است.

سالاری گفت: ‌تلاش می‌کنیم که عملیات اجرایی پتروپالایشگاه شهید سلیمانی با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین و با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ میلیارد دلار در فروردین ماه سال ۱۴۰۲ آغاز شود. ۷۰ درصد از محصولات این واحد سوخت است و ۳۰ درصد آن محصولات شیمیایی است.

* مصرف بنزین به ۱۱۵ میلیون لیتر در روز رسید

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: اگر در حوزه بهینه‌سازی و تنوع‌سازی مصرف سوخت توجه نکنیم، قطعا تولید بنزین کشور نمی‌تواند جوابگوی تقاضا باشد و نمی‌توان با احداث پتروپالایشگاه و افزایش تولید بنزین، تقاضا را پوشش داد.

وی افزود: از ۲۰ اسفندماه تا الان میانگین مصرف بنزین در کشور به روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر افزایش یافته است. طبق برنامه‌ریزی انجام شده با شرکت‌های پالایشی هم‌اکنون تولید بنزین نیز در پیک قرار گرفته است و روزانه بین ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌شود. با ذخیره‌سازی بنزین و تولید بنزین در حداکثر ظرفیت سعی می‌کنیم به تقاضای بنزین در تعطیلات نوروزی پاسخ دهیم ولی من از مردم نیز تقاضا دارم در مدیریت مصرف به خادمان خودشان کمک کنند.

منبع: فارس

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=51289
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما