۱۳۹۸-۱۰-۰۶ - ۱۴:۴۲

آغاز ذخیره سازی میوه شب عید

رئیس اتحادیه بارفروشان از کاهش ۴ هزارتومانی قیمت گوجه فرنگی خبر داد و گفت: دولت ذخیره سازی میوه شب عید را آغاز کرده و انتظار داریم برای صادرات نیز برنامه ریزی کند.

مصطفی دارایی نژاد با اشاره به اینکه دولت ذخیره سازی میوه شب عید را آغاز کرده است، گفت: امسال نیازی به حضور دولت در بازار میوه نیست و ما با این کار مخالفیم چراکه تولید مرکبات و سیب درختی در سالجاری تقریباً دو برابر شده و زمانی که در بازار بحث عرضه و تقاضا مطرح باشد نه قیمت‌ها بالا می‌رود و نه کنترل دشوار است.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: امسال عرضه پرتقال بسیار فراوان است که وانت‌ها سه کیلوگرم از این محصول را ١٠ هزارتومان عرضه می‌کنند و در میدان مرکزی نیز قیمت آن در هرکیلوگرم بین ٢ تا ٣ هزارتومان است.

وی با بیان اینکه امسال دولت باید فکری برای صادرات این محصولات کند، افزود: با توجه به فراوانی عرضه، نگران هستیم که شب عید نیز قیمت‌ها خیلی پایین باشد و کشاورزان دچار زیان شوند.

دارایی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اتحادیه بارفروشان برای صادرات محصولات میوه و صیفی برنامه ریزی می‌کند، اضافه کرد: در حال حاضر به کشورهای پاکستان، گرجستان، ترکمنستان و افغانستان صادرات داریم همچنین به کشور قطر نیز محصولاتی مانند فلفل و بادمجان صادر و تلاش می‌کنیم بازارهای صادراتی را توسعه بخشیم.

رئیس اتحادیه بارفروشان همچنین با اشاره به کاهش قیمت گوجه فرنگی طی هفته‌های اخیر گفت: متأسفانه گوجه‌هایی که تا یک هفته قبل در بازار عرضه می‌شد از کیفیت مناسبی برخوردار نبودند چراکه کشاورزان به دلیل جلوگیری از سرمازدگی این گوجه‌ها را کال چیده بودند و بعد از چیده شدن فرایند رنگ آوری آنها انجام شده بود.

دارایی نژاد با بیان اینکه در یک هفته اخیر گوجه بوشهر در حال برداشت و عرضه به بازار است، افزود: این گوجه‌ها کیفیت مناسبی دارند.

وی ادامه داد: هم اکنون قیمت هرکیلوگرم گوجه فرنگی بوته‌ای ٣ تا ۵ هزارتومان، گلخانه با کیفیت متوسط ٢ تا ٣ هزارتومان و گلخانه باکیفیت ٧ تا ٨ هزارتومان است.

به گفته دارایی نژاد روز گذشته ۵٠٠ تن گوجه فرنگی وارد میدان مرکزی شده بود که ١٠٠ تن از آن به دلیل فراوانی عرضه خریداری نشد.

وی ادامه داد: قیمت گوجه بوته‌ای باکیفیت از ٩ هزارتومان به ۵ هزارتومان کاهش یافته و حدود ۴٠ درصد افت کرده است.

 

منبع: مهر

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=46
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما