۱۳۹۹-۰۲-۰۸ - ۸:۲۴

فاجعه بزرگ در انتظار بازار زعفران ایران است

عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه یک فاجعه بزرگ در انتظار بازار زعفران ایران است از شیوع تفکر خطرناک ناجی بودن قاچاقچیان در بین تولیدکنندگان زعفران خبر داد.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛علی حسینی با بیان اینکه در حال حاضر قاچاقچیان بیشتر از تجار واقعی در بخش صادارت زعفران فعال هستند، اظهار کرد: هر جای بازار که بروید قاچاقچیان حضور دارند و در حال فعالیت هستند.

وی ادامه داد: علاوه بر آن، قاچاقچیان خانه به خانه برای خرید زعفران به سراغ کشاورزان می‌روند.

حسینی با اشاره به نیمه تعطل شدن بازار در پی شوع کرونا، افزود: نیمه تعطیلی بازار داخلی و محدویت در بازارهای صادراتی موجب کاهش تقاضا و نگرانی برای زعفران‌کاران شده است.

به گفته وی؛ در شرایطی که کاهش تقاضا رخ داده و نگرانی از آینده بازار با شیوع کرونا وجود دارد مردم قاچاقچیان را ناجی‌های می‌دانند که آن‌ها را از کسادی بازار نجات می‌دهند.

حسینی شیوع تفکر ناجی بودن قاچاقچیان در بین زعفرانکاران را خطرناک دانست و افزود: کشاورزان کار قاچاقچیان را خدمت به تولید می‌دانند، در حالی که قاچاق همیشه مخرب تولید است.

وی یادآور شد: قاچاقچیان زعفران ارزشمند ایرانی را با قیمت نازل و با کیفیت پایین به بازار عرضه می‌کنند که می‌تواند آینده بازار این محصول را به خطر بیندازد.

حسینی دیگر آسیب قاچاق را عدم تعهد قاچاقچیان به برگشت پول عنوان کرد که موجب خروج سرمایه‌های کشور و زیان اقتصادی می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به بسته بودن بازارهای هدف صادراتی به ویژه کشورهای اروپایی، قاچاقچیان زعفران را به کجا می‌فروشند؟ گفت: امارت، هند و چین کشورهای هستند که اکنون مبادرت به خرید زعفران از قاچاقچیان می‌کنند، ضمن اینکه قاچاقچیان راه‌های خود را برای خروج کالای قاچاق و مشتریان خود را برای فروش آن دارند.

حسینی تصریح کرد: این کشورها پل ارتباطی برای انتقال زعفران ایرانی به سایر کشورها شده‌اند.

وی این موضوع را نیز مورد تاکید قرار داد که زعفران کیفی که از ایران خارج شده با نام زعفرانی کشور افغانستان به سایر کشورها عرضه می‌شود.

حسینی افرادی که اینگونه دست به قاچاق محصول ارزشمند ایرانی می‌زنند را خائن به کشور نامید!

وی گفت: این افراد نه تنها سرمایه کشور را خارج می‌کنند بلکه بازار زعفران ایرانی که با زحمت بسیار به دست آمده و می‌تواند پشتوانه تولید و تولیدکننده باشد را نابود می‌کنند.

حسینی از مسئولان خواست نسبت به آنچه در حال رخ دادن در بازار زعفران است هوشیارتر باشند.

به اعتقاد این عضو شورای ملی زعفران فاجعه برای بازار زعفران ایرانی در راه است که باید آماده مقابله با آن بود.

حسینی درباره وضعیت بازار زعفران در ماه رمضان نیز اظهار کرد: قبل آغاز ماه رمضان رکود بر بازار حاکم بود و اکنون این رکود تبدیل به بی‌تحرکی شده است.

وی رکود بازار با آغاز ماه رمضان را طبیعی دانست و افزود: معمولا خرید برای ماه رمضان قبل از آغاز این ماه انجام می‌شود و رکود بازار در طول ماه اتفاق می‌افتد.

 

منبع:ایلنا

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=3594
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما