۱۳۹۹-۰۲-۰۲ - ۱۱:۲۳

افزایش ۱۰ میلیارد تنی اکتشافات معدنی کشور

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت: ذخایر معدنی کشور هم اکنون ۵۰ میلیارد تن است که با اقدامات اکتشافات جدید تا پایان امسال با افزایش ۲۰ درصدی به ۶۰ میلیارد تن خواهد رسید.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛داریوش اسماعیلی گفت: ذخایر معدنی کشور هم اکنون ۵۰ میلیارد تن است که با اقدامات اکتشافات جدید تا پایان امسال با افزایش ۲۰ درصدی به ۶۰ میلیارد تن خواهد رسید.

  اسماعیلی  افزود: سال گذشته ۴۱۰ میلیون تن مواد معدنی استخراج کردیم که امسال با افزایش ۲۵ درصدی همراه خواهد بود که البته این افزایش ۲۵ درصدی به ویژه در حوزه سنگ آهن، زنجیره مس، زنجیره فولاد، سرب و روی و طلا محسوس خواهد بود.

وی اضافه کرد: تولید شمش فولاد از ۲۶ میلیون تن از سال ۹۷ به ۲۸ میلیون تن در سال ۹۸ رسید که این افزایش در حوزه مس و محصولات پایین دستی فولادی نیز اتفاق افتاده است.

اسماعیلی با بیان این که بیش از ۲۵ درصد از صادرات غیر نفتی به صنایع معدنی از جمله فولاد، مس، آلومینیوم و سرب و روی اختصاص دارد گفت: در سال ۹۹ نیز که به عنوان جهش تولید نامگذاری شده برنامه‌های تولیدی صادرات گرا را با قدرت و قوت ادامه خواهیم داد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با اشاره به اولویت دهی به اکتشاف در برنامه‌های امسال وزارت خانه افزود: در اکتشاف کافی است مجموعه‌های مختلف را تعیین تکلیف کنیم و گواهی کشف و پروانه اکتشاف صادر کنیم، ضمن این که بخشی از مسائل معدن، مرتبط با منابع طبیعی و محیط زیست است که با بررسی‌ها و تفاهم باید حل کنیم. در نهایت می‌توانیم برای تسهیل اکتشاف از ظرفیت قانونی ماده ۲۴ مکرر استفاده کنیم.

هزار و سیصد معدن غیرفعال، احیا می‌شود

وی گفت: یکی از اولویت‌ها در بخش استخراج و بهره برداری از معادن، فعال کردن معادن کوچک است که سال گذشته به تصویب رسید و در این باره در سال گذشته، ۱۴۶ معدن از بیش از ۴ هزار معدن غیرفعال احیا شد، امسال هم برنامه داریم تا هزار و ۳۰۰ معدن غیرفعال دیگر را احیا و فعال کنیم.

اسماعیلی گفت: از ۱۰ هزار و ۷۰۰ معدن موجود در کشور، ۵ هزار و ۶۵۰ معدن فعال و بقیه غیر فعال است که امسال برای فعال کردن این گونه معادن، برنامه‌های خوبی پیش بینی شده است.

وی با بیان این که در بخش صنایع معدنی نیز به طور متوسط ۲۵ درصد ظرفیت خالی داریم، افزود: این ظرفیت‌های خالی در بخش‌هایی مانند کاشی و سرامیک، شیشه سازی و تولید شمش وجود دارد که اگر چه ظرفیت عظیمی برای صادرات است، اما عمده مشکلات این واحدها تأمین مواد اولیه است.

اسماعیلی گفت: به طور نمونه در زنجیره فولاد که مواد اولیه آن سنگ آهن است سال گذشته بیش از ۶ میلیون تن سنگ آهن خام صادر شد، اما امسال با تغییر تعرفه از صادرات سنگ آهن خام ممانعت خواهیم کرد تا بیشتر در داخل کشور و در زنجیره‌های پایین دستی مصرف شود.

وی اضافه کرد: به جای محدودیت‌های صادراتی برای سنگ آهن خام، در زنجیره فولاد مشروط به تأمین خوراک داخل عوارض صادراتی را حذف خواهیم کرد. یعنی اگر بتوانیم میزان کنستانتره موجود را به مصرف خوراک گندله داخل برسانیم دلیلی ندارد عوارض صادراتی بر آن وضع کنیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: امسال محاسبه و دریافت حقوق دولتی معدن به شکل الکترونیکی و مکانیزه خواهد بود یعنی بهره بردار داده‌ها را که به صورت الکترونیکی وارد می‌کند مبلغ واریزی مشخص می‌شود و می‌تواند همان لحظه آن را واریز کند.

اسماعیلی افزود: در قانون دیده شده که همه درآمدهای معدن که بخش عمده آن حقوق دولتی است باید در ردیف مشخصی به وزارت صمت برگردد و صرف توسعه معدن و صنایع معدنی شود، اما تاکنون این اتفاق به طور کامل نیافتاده، امسال این قضیه را دنبال کردیم و با طرح آن در جلسه با معاون اول، وی قول داد امسال این درآمدها به ما داده شود که در این صورت می‌توانیم بخش زیادی از معادن غیر فعال را فعال و زمینه ایجاد صنایع معدنی به ویژه در سنگ‌های تزئینی تکمیل کنیم.

وی همچنین گفت: در حوزه آلومینیوم نیز اتفاقات خوبی افتاده و ظرفیت‌های خوبی ایجاد شده که نمونه آن آلومینیوم سالکو است که پنجشنبه همین هفته افتتاح می‌شود و میزان قابل توجهی به ظرفیت تولید آلومینوم کشور اضافه می‌کند.

اسماعیلی با بیان این که ماده اولیه آلومینیوم، آلومینا است که در گذشته کمتر روی این ماده اولیه کار شده است افزود: امسال اکتشافات سراسری بوکسیت را به عنوان ماده اولیه آلومینا خواهیم داشت ضمن این که خریداری و یا سهیم شدن در معادن بوکسیت خارج از کشور نیز از جمله برنامه هاست، زیرا بعد از زنجیره آهن و مس می‌توانیم امید زیادی به زنجیره آلومینیوم برای اشتغال و ارزآوری داشته باشیم.

 منبع: خبرگزاری صدا و سیما
لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=3335
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما