۱۳۹۹-۰۲-۰۱ - ۱۲:۰۱

آخرین وضعیت تبادلات تجاری ایران و عراق

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: مرز اقلیم باز است و روال عادی خود را دارد و روزانه ۲ هزار دستگاه کامیون کالا صادر می‌شود.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛یحیی آل اسحاق درباره آخرین وضعیت صادرات به عراق اظهار کرد: هنوز مرز‌های جنوبی به دلیل بیماری کرونا باز نشده، مقرر شده در اردیبهشت ماه برای بازگشایی این مرز‌ها تجدیدنظر شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق افزود: مرز اقلیم باز است و روال عادی خود را دارد و روزانه ۲ هزار دستگاه کامیون کالا صادر می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر صادرات برخی از کالا‌ها از جمله کدو و سیب‌زمینی محدود شده، اما مابقی کالا‌ها مانند مصالح ساختمانی از جمله سیمان و سایر محصولات در حال صادر شدن است.

آل اسحاق با بیان اینکه هنوز آمار دقیقی از میزان کاهش صادرات به عراق به دلیل کرونا وجود ندارد، بیان کرد: ۱۱ ماهه سال گذشته بیش از ۹ میلیارد دلار صادرات داشتیم و امسال نیز صادرات تقریبا به همین میزان خواهد بود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق درباره احداث مشترک شهرک‌های صنعتی بین دو کشور ادامه داد: به دلیل شرایط سیاسی که در عراق وجود دارد و مشکلاتی که به دلیل شیوع کرونا به وجود آمده هنوز اجرایی نشده است، اما عزم دو کشور توسعه هر چه بیشتر روابط است.

وی درباره موانع پیش رو برای صادرات به عراق خاطرنشان کرد: موضوعات بهداشتی که با شیوع کرونا به وجود آمده که به ویژه بخش گردشگری را با مشکل مواجه کرده، مسائل داخلی عراق و کاهش درآمد‌های این کشور از جمله موانع پیش رو برای صادرات در سال جاری است.

آل اسحاق درباره حضور رقبا در بازار عراق گفت: حضور رقبا در این کشور تازگی ندارد و سال‌های گذشته نیز حضور داشتند و شرایط تغییری نکرده و نمی‌توانند تاثیری بر صادرات ایران داشته باشند.

گفتنی است، پس از شیوع کرونا، بر اساس تصمیم دولت عراق به دلیل برخی نگرانی ها‌ی مرتبط با شیوع ویروس کرونا مرزهای جنوبی این کشور با ایران بسته شد و هنوز بازگشایی نشده است و کالاهای ایرانی از مرز اقلیم کردستان (مرز‌های باشماق وپرویز خان) صادر می شود.

 

منبع: میزان

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=3272
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما