۱۳۹۹-۰۱-۲۷ - ۱۴:۴۵

صادرات ۳برابری کالا از کشور در ایام کرونا

کارنامه تجارت خارجی کشور در بازه زمانی اول بهمن ماه ۹۸ تا ۱۵ فروردین سال جاری، ۲۷ میلیون و ۶۱۳ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۴۳۱ میلیون دلار بوده است که از لحاظ وزنی صادرات کشور ۲.۹ برابر واردات را شامل می‌شود.

به گزارش عصر صنعت ؛ سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران درخصوص کارنامه تجارت خارجی کشور در زمان شیوع کرونا اظهارکرد: میزان صادرات کشور در دوره اول بهمن ماه سال ۹۸ تا ۱۵ فروردین۹۹، ۲۰ میلیون و ۵۱۱ هزار تن به ارزش ۶ میلیارد و ۵۰۴ میلیون دلار بوده است که در مدت مشابه سال قبل، ۲۵ میلیون و ۹۰۲هزار تن به ارزش هشت میلیارد و ۹۵۹ میلیون دلار صادرات کالای غیر نفتی را از کشور شاهد بودیم.

وی افزود: صادرات کشور از لحاظ وزنی نزدیک به ۲۰ درصد  و از لحاظ ارزش نیز ۲۷ درصد  نسبت به مدت مشابه کاهش داشته است که فراگیری ویروس کرونا، محدودیت های مرزهای زمینی و کاهش مصرف بعضی از کالاها مانند مواد غذایی وکاهش قیمت جهانی مشتقات نفتی  دراین مدت از دلایل این کاهش به شمار می رود.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص واردات کشور نیز اعلام کرد: میزان واردات کشور نیز در این بازه زمانی دوماه و نیمه، یعنی از اول بهمن ماه سال۹۸ تا ۱۵ فروردین سال جاری، هفت میلیون و۱۰۲ هزارتن به ارزش هفت میلیارد و ۹۲۷ میلیون دلار بوده که در زمان مشابه قبل، ۶ میلیون و ۴۷۴ هزارتن به ارزش  هفت میلیارد و ۳۶۷ میلیون دلار کالابه کشور وارد شده است.

لطیفی افزود: واردات کشور که بیش از ۸۵ درصد آن نهاده های تولید، کالاهای اساسی و ماشین الات را تشکیل می دهد نسبت به مدت زمان اول بهمن سال ۹۷ تا ۱۵ فروردین ۹۸  از لحاظ وزنی ۱۰.۳درصد و از لحاظ ارزش ۷.۵ درصد رشد را شاهد هستیم.

وی در خصوص عدم تاثیرشرایط بر واردات نیزتوضیح داد: یکی از دلایل مهم تاثیر کم شیوع بیماری کرونا بر واردات کشور، واردات کالاهای اساسی و نهاده های تولید از مسیر دریایی و بنادر و از مبدا  کشورهای بافاصله  دور با رعایت پروتکل های بهداشتی است که در حمل و نقل دریایی کشورها موظف به توجه به آن هستند.

لطیفی در ادامه گفت: گمرک ایران برای ممانعت از توقف یا کند شدن روند صادرات کشور طی نامه‌های جداگانه ای به گمرکات کشورهای ترکمنستان، پاکستان و ترکیه ، خواستار اجرایی کردن پروتکل های کنترلی و بهداشتی در مسیر ورود و خروج مرزهای مشترک توسط تیم شبکه های بهداشتی  طرفین شد و در مکاتبه های دیگری به سازمان جهانی گمرک خواستار همراه سازی اعضا برای توجه به پروتکل های بهداشتی به جای مسدودسازی مرزها شد تا دراین برهه نیز با محوریت  این سازمان مهم، همه اعضا و کشورها همانند دوران فراگیری سارس، ابولا و انفولانزای حاد با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، ضمن توجه به سلامت جامعه بشری ، به تجارت روان  بین کشورها هم پرداخته شود.

برچسب‌ها:,

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=3050
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما