۱۳۹۹-۰۱-۲۱ - ۱۳:۲۶

صادرات ۱۱ میلیارد دلاری به عراق در سال ۹۸

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: در سال ۹۷ حدود ۱۳ میلیارد دلار کالا، خدمات، انرژی و مجموعه صادراتی به عراق داشتیم که این رقم در ۱۱ ماهه سال ۹۸ حدود ۱۱ میلیارد دلار بود.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛یحیی آل‌اسحاق رابطه با بازار عراق را یک رابطه بلندمدت و استراتژیک برای کشور دانست و گفت: چرا که مسئولین دولتی، نهادها و احزاب کشور همه مُصر هستند که روابط اقتصادی کشور ما با عراق باید بلندمدت و استراتژیک باشد.

وی با اشاره به مشکلات موجود در مرزها گفت: مشکلاتی در مرزهای جنوبی شلمچه، خرمشهر و ایلام وجود دارد که این به دلیل مسائل بهداشتی حاصل از قرنطینه و بیماری کرونا است، اما صادرات کالا در مرزهای اقلیم در حال انجام است.

آل‌ اسحاق ادامه داد: در مسئله صادرات به کشور عراق، هدف ۲۰ میلیارد دلاری صادرات کالا و خدمات  شکل گرفته است. بر همین اساس، در سال ۹۷ حدود ۱۳ میلیارد دلار کالا، خدمات، انرژی و مجموعه صادراتی داشتیم که این رقم در ۱۱ ماهه سال ۹۸ حدود ۱۱ میلیارد دلار بود.

وی  افزود: درسال ۹۹ مسائل جهانی کرونا، پسا کرونا و مسائل داخلی موجود در کشور عراق از جمله انتخابات و مشکلات حاکم در آن کشور مطرح است، اما به دلیل نیاز موجود بازار عراق این کشور برای ما مهم است، به همین دلیل ما تا آنجایی که ممکن است به دنبال حل و فصل مسائل هستیم.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، افزود: در حوزه گردشگری در هر دو کشور حساسیت‌هایی تا رسیدن به کنترل و ساماندهی بیماری کرونا وجود دارد، با این وجود این محدودیت‎ها را کوتاه مدت می‎دانیم، زیرا تمام مسائل حل خواهد شد. با این حال بازار عراق یک بازار حیاتی برای ما است و در سال ۹۹ نزدیک به ۱۳ تا ۱۴ میلیارد دلار درآمد را در این بازار متصور هستیم.

وی در خصوص شعار “جهش تولید” و تاثیر آن بر میزان صادرات، گفت:‌ یکی از راه‎های ایجاد جهش تولید مسئله صادرات است. زیرا اگر تولیدی صورت می‎گیرد یا باید به مصرف داخل برسد و یا صادرات شود. بنابرین اگر تولید همراه باکیفیت و قیمت مناسب باشد و همچنین اگر شرایط ، بازاریابی، الزامات صادرات و مشوقات لازم صورت گیرد، قطعا جهش تولید اتفاق خواهد افتاد.

منبع: ایلنا

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=2779
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما