اینک در سال «جهش تولید»، صندوق با مجموعه متنوعی از ابزارهای مالی عملیاتی، خواهد کوشید با همکاری بازیگران اصلی زیست‌بوم نوآوری کشور بالاخص معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای حمایت هوشمندانه‌تر از کسب‌وکارها و استارت‌آپ‌ها، ظرفیت آنها را در مسیر توسعه راهکارهای فناورانه و نوآورانه برای غلبه بر چالش‌های ملی، اعم از اجتماعی، زیست‌محیطی و مانند آنها و برطرف‌ساختن نیازهای صنعتی و واحدهای تولیدی کشور ساماندهی کند. ما عمیقا معتقدیم شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها به شایستگی پاسخ اعتماد سیاست‌گذاران، دستگاه‌های اجرایی و سرمایه‌گذاران بخش‌خصوصی را خواهند داد. فراتر از مرزهای ایران، ما به درخشش این شرکت‌ها در عرصه‌‌های منطقه‌ای و جهانی می‌اندیشیم.

اما سال «جهش تولید» در حالی آغاز می‌شود که شیوع بیماری «کووید-۱۹»، حیات شهروندان و کسب‌وکارها را به‌طور جدی متاثر کرده است. صندوق نوآوری و شکوفایی، از اسفند ۹۸ پس از اعلام خبر ورود ویروس کرونا به کشور، با اختصاص اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانی به شرکت‌های فعال در زمینه ساخت و تولید کیت‌های تشخیصی، ماسک، مواد و دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده، داروهای موثر در کنترل عوارض بیماری، سامانه‌های نرم‌افزاری پایش و کنترل بیماری و سایر محصولات و خدمات مرتبط، امهال ۳ماهه تسهیلات جاری و اعطای تسهیلات سرمایه در گردش فوری به شرکت‌هایی که کسب‌وکار آنها به واسطه شیوع بیماری آسیب دیده است، تلاش کرد تا به نوبه خود گام‌‌های موثری در زمینه مقابله با این بیماری بردارد. برنامه صندوق برای حمایت ویژه از شرکت‌های دانش‌بنیان در مسیر مقابله با ویروس کرونا و کاهش آسیب‌های ناشی از آن، ذیل بسته حمایتی کلان دولت کماکان در سال ۹۹ نیز ادامه خواهد داشت.

تجربه موفق بسیج شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برای مقابله با این ویروس و جهش تولید در سامانه‌ها و محصولات پیشرفته‌ای همچون کیت‌های تشخیص، ونتیلاتور، ماشین‌های بیهوشی، تجهیزات ضدعفونی، ماسک‌های نانویی و اقلام مشابه در روزهای آغازین سال، نویدبخش آن است که شرکت‌های دانش‌بنیان از توان فناورانه و سرعت عمل کافی برای توسعه محصولات و خدمات مختلف در مرزهای دانش و فناوری برخوردارند و می‌توانند گام‌های موثری برای «جهش تولید» در زمینه تولید اقلام فناورانه مورد نیاز کشور و متعاقبا، کالاها و تجهیزات ارزشمند صادراتی بردارند. اما توسعه و تولید محصولات فناورانه در شرکت‌های دانش‌بنیان الزامات متعددی دارد که تامین مالی به موقع یکی از مهم‌ترین آنهاست. از این رو صندوق در ادامه حمایت‌ بی‌سابقه از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۹۸ که عمده آثار آن در سال‌جاری آشکار خواهد شد، در سال جهش تولید نیز برنامه‌های مفصلی برای پشتیبانی از این شرکت‌ها تدارک دیده است.

علی وحدت/رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی