۱۳۹۹-۰۱-۰۴ - ۱۲:۱۲

زیان ۴۵۰ میلیارد تومانی مرغداران در کمتر از یک ماه

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت: دومینوی تصمیمات غلط دو وزارتخانه جهادکشاورزی و صمت زیان ۴۵۰ میلیارد تومانی مرغداران را در کمتر از یک ماه رقم زد.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛حبیب اسدالله نژاد با بیان اینکه پیش بینی نادرست از آینده، موجب ۲۰ میلیون جوجه‌ریزی مازاد بر نیاز در ماه جاری شده است، افزود: برای تامین مرغ مورد نیاز ایام نوروز ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی کفایت می‌کرد، اما با پیش‌بینی نادرست توسط وزارت جهادکشاورزی و وزارت صنعت برای ماه جاری بیش از ۱۴۰ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفت.

وی ادامه داد: علاوه بر برنامه‌ریزی غلط شورای ‌برنامهریزی و سیاست‌گذاری تولید، عواملی مانند حذف دیرهنگام گله‌های مادری نگهداری آن‌ها تا ۷۰ هفتگی بر افزایش تعداد جوجه ریزی موثر بوده است.

به گفته اسدالله نژاد؛ تا چند ماه پیش برای کنترل جوجه ریزی گله‌های مرغ مادری ۶۴ هفتگی حذف می‌شد اما با سهل انگاری در نظارت افزایش قیمت جوجه واحدهای مرغ مادری سن حذف گله‌ها را تا ۷۰ هفتگی بالا برده‌اند.

وی با انتقاد از لغو تصمیم سازی کارگروه برنامه ریزی تولید مرغ که با حضور نمایندگان این صنف برگزار می‌شد، اظهار کرد: در کارگروه برنامه ریزی تولید نماینده تمامی حلقه‌های تولید مرغ حضور داشتند و نظرات خود را بیان می‌کردند، اما با دستور وزارت جهاد این کارگروه به کارگروه مشورتی تغییر نام داد و عملا از چرخه تصمیم گیری حذف شد.

اسدالله نژاد اضافه کرد: در حال حاضر کارگروه مشورتی فرمایشی است و تولیدکنندگان بعد تصمیم گیری و اجرا از آن‌ها با خبر می‌شوند.

وی نتیجه افزایش جوجه ریزی را انباشت مرغ در مرغدارای‌ها دانست و افزود: علاوه بر افزایش جوجه ریزی، تعیین تعرفه بالای صادرات که منجر به سخت‌تر شدن خروج این کالا شد، بر انباشت مرغ در مرغداری ها موثر بوده است.

اسدالله نژاد همچنین عرضه مرغ منجمد در اسفندماه سال گذشته را بر این امر موثر دانست.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا اقدام شرکت پشتیبانی دام برای خرید مرغ مازاد بر کاهش انباشت مرغ تاثیر نداشته است، اظهار کرد: تغییر شرایط قراردادهای شرکت پشتیبانی امور دام کشور موجب بی‌رغبتی مرغداران برای انعقاد قرارداد با این شرکت شده است.

اسدالله نژاد تجربه بد مرغداران در تاخیر پرداخت بهای مرغ را دلیل پرهیز مرغداران برای تحویل مرغ به شرکت پشتیبانی امور دام کشور عنوان کرد.

وی توضیح داد: از اسفندماه شرکت پشتیبانی امور دام طی دستورالعملی پرداخت نقدی را جایگزین تهاتر نهاده دامی با مرغ کرده است، تجربه مرغداران نشان می‌دهد این شرکت هیچکاه مطالبات را به موقع پرداخت نکرده است و بهای مرغ با تاخیر ۲ تا ۳ ماه پرداخت شده است.

این فعال اقتصادی معتقد است؛ اساسا در ۱۵ سال گذشته سیاست‌های شرکت پشتیبانی هیچگاه در جهت حمایت از تولید نبوده است.

اسدااله نژاد با تاکید بر اینکه در حال حاضر روزانه ۶ هزار تا ۶ هزار و ۵۰۰ تن مرغ در کشور تولید می‌شود، گفت: هزینه تمام شده هر کیلوگرم مرغ ۱۰ هزار تومان است و قیمت خرید آن درب مرغداری از مرغداران ۷ هزار و ۲۰۰ تومان که زیان ماهانه حداقل ۴۵۰ میلیار تومانی مرغداران را رقم می‌زند.

وی یادآور شد: انباشت مرغ در مرغداری‌ها برای اقتصاد کشور نیز زیان‌بار است چرا که مرغ‌های با سن بالا در قبال مصرف نهاده‌های دامی که با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود بازده اندکی دارند به عبارت دیگر با انباشت مرغ و برهم خوردن ضریب و شاخص تولید، عملا در سال میلیاردها تومان سرمایه ملی از نهاده به کود مرغ تبدیل می‌شود.

اسدااله نژاد اظهار کرد: با افزایش سن مرغ ضریب تبدیل مصرف خوراک نسبت به تولید گوشت منفی شده و هدر رفت منابع را به دنبال دارد.

وی شرط توفیق صنعت مرغداری و جلوگیری از ورشکستگی مرغداران را عدم دخالت دولت در تصمیمات این صنعت عنوان کرد و افزود: سیاست‌های غلط دولت بزرگترین ضربه را به تولیدکنندگان می‌زند، دولت نه برای واردات نهاده یارانه بدهد و نه در برنامه ریزی تولید و قیمت و … دخالت کند.

اسدالله نژاد از دولت خواست اجازه دهد تولیدکنندگان و قانون عرضه و تقاضا بازار را مدیریت کنند.

 نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور تاکید کرد: دولت اگر به فکر مصرف کننده و اقشار کم‌درآمد جامعه است به جای آنکه از جیب مرغدار این مبالغ را به مصرف کننده بدهد از محل درآمدهای حاصل از اجرای طرح هدفمند سازی یارانه‌ها مستقیم به جامعه هدف یارانه دهد.

وی افزود: در هیچ شکل اقتصادی اینگونه نیست که برای نهاده یارانه بدهند و نظارت بر قیمت نهاده یارانه‌دار را رها کنند و بعد که قیمت تمام شده تولید سر به فلک کشید با چماق بگویند باید محصول خود را به نرخ مصوب که ما تعیین کردیم بفروشی!

 

منبع: ایلنا

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=2353
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما