۱۳۹۸-۱۲-۱۶ - ۸:۳۳

تاثیر کرونا بر واردات و صادرات کشور

سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: در دو هفته اخیر که شیوع کرونا را در کشور شاهد هستیم واردات نسبت به همین زمان دوهفته ای در سال ۹۷ رشد ۳۵درصدی و صادرات کشور نیز کاهش ۲۰ درصدی از لحاظ وزنی داشته است.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛سید روح اله لطیفی ‌با اشاره به تاثیر کرونا بر تجارت خارجی بیان کرد:طی دو هفته ای که کشور درگیر شیوع ویروس کرونا است تجارت خارجی ایران هم تحت تاثیر آن قرار گرفته است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک اظهار داشت‌: از ۲۹ بهمن تا ۱۳ اسفند‌ماه نزدیک به یک میلیون و ۷۱۱هزار و ۹۰۶ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۱۵ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۱۶۴ دلار وارد کشور شده که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته که یک میلیون و ۲۶۳ هزار و ۸۸۶ تن به ارزش یک میلیارد و ۸۲۱ میلیون و ۳۴۸ هزار و ۵۴۳ دلار کالا وارد کشور شده بود با وجود شیوع کرونا، از لحاظ وزنی ۳۵.۵درصد و از لحاظ ارزش ۵.۱ درصد رشد داشته است .

‌وی در خصوص رویه صادرات نیز گفت :در صادرات کالا نیز در این مدت دو هفته در کشور ۴میلیون و ۱۱۵هزار و ۳۳۱تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۸۵میلیون و ۳۰۵هزار و ۷۵۰دلار صادرشده که نسبت به این بازه زمانی در سال گذشته از لحاظ وزنی ۲۰درصد و از لحاظ ارزش ۳۰درصد کاهش داشته است.

‌سخنگوی گمرک در ادامه گفت: اگر بخواهیم دو هفته قبل و بعد شیوع کرونا را در حوزه تجارت خارجی مقایسه کنیم‌، در رویه واردات از لحاظ وزنی ۱۲.۵درصد رشد را با وجود شیوع کرونا شاهد بودیم و در رویه صادرات کاهش ۳۴درصدی را با همین مقیاس داشتیم.

‌لطیفی دلایل این کاهش را بسته شدن مرزهای زمینی در برخی از مبادی های کشور و نگرانی جهانی در خصوص فراگیری شیوع این ویروس بیان کرد.

‌سخنگوی گمرک در پایان تاکید کرد :فعال شدن دیپلماسی سیاسی،اقتصادی و حتی بخش خصوصی را در این برهه زمانی می تواند ضمن ایجاد درک و اقدام مشترک با همسایگان ایران در خصوص بحران به وجود آمده مانع از توقف و بسته شدن مسیر های تجارت فرامرزی شد.

برچسب‌ها:,

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=1845
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما