۱۳۹۸-۱۲-۱۴ - ۱۳:۲۱
رکوردشکنی جدید بورس تهران؛

شاخص کل ۱۰ هزار و ۹۳۰ واحد جهش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه با جهش ۱۰ هزا رو ۹۳۰ واحد به رقم ۵۵۵ هزار و ۱۶۸ واحد رسید.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛بورس اوراق بهادار تهران این روزها مورد اقبال سرمایه‌گذاران و فعالان حقیقی قرار گرفته و امروز هم مانند روز گذشته رشد چشمگیری داشته به گونه‌ای که شاخص کل با جهش ۱۰ هزار و ۹۴۳ واحد به رقم ۵۵۵ هزار و ۱۸۱ واحد رسید.

دلیل افزایش شاخص بورس تهران، ورود نقدینگی جدید به بورس و توجه فعالان حقیقی به سرمایه‌گذاری در بورس است، عرضه‌های اولیه سهام شرکتهای جذاب در بورس و فرابورس، رکود در بازار مسکن، طلا و ارز و آسانی ورود و خروج با بازار، بازدهی ۲.۸ برابری سرمایه در طی یک سال گذشته و طراحی ابزارهای متنوع باعث روی آوردن فعالان حقیقی به بورس شده است.

شاخص کل با معیار هم وزن ۳هزار و ۲۷۰ واحد رشد کرده و به رقم ۱۸۶ هزار و ۲۶۶ واحد رسید.

امروز همچنین دو عرضه اولیه در بورس و فرابورس انجام شد که در بورس عرضه اولیه تامین سرمایه بانک ملت با نماد (تتملت) و در فرابورس عرضه اولیه سهام شرکت صنعتی دوده‌فام با نماد شصدف انجام شد که این ارزهای اولیه نیز به جذب سرمایه‌گذاران حقیقی در بازار سرمایه کمک می‌کند و طبق مقررات بورس ارز‌های اولیه به صورت ثبت سفارش خرید(بوک بیلدینگ) انجام می‌شود.

امروز معامله‌گران در فرابورس بیش از ۴.۱ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۸۹۶ هزار نوبت معامله و به ارزش ۶ هزار و ۴۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی امروز ۲هزار و ۹۱۳ واحد رشد کرده و به رقم ۱۴۷ هزار و ۹۹۳ واحد رسید.

شاخص قیمت با معیار هم وزن با افزایش ۲هزار و ۱۷۶ واحد به رقم ۱۲۳ هزار و ۹۷۵ واحد رسید.

شاخص آزاد شناور با افزایش ۱۴ هزار و  ۲۴۹ واحد به رقم ۷۰۰ هزار و ۲۳۴ واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس با افزایش ۹ هزار و ۸۶۵ واحد به رقم ۳۹۱ هزار و ۳۷۸ واحد رسید.

شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی در آن انجام می‌شود با افزایش ۱۳ هزار و ۶۳۱ واحد به رقم یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۳۴۷ واحد رسید.

امروز عمده نمادهای بورسی مانند فولاد مبارکه، ملی مس، گروه مپنا، پتروشیمی پارس، بانک ملت، پتروشیمی صنایع خلیج فارس وگسترش نفت پارسیان همگی در تقویت شاخص کل بورس مؤثر بوده‌اند.

نمادهای پربیننده امروز در بورس شامل بانک ملت، ماشین‌سازی اراک، سایپا، ایران خودرو، ملی مس، فولاد مبارکه، بانک اقتصاد نوین، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بوده‌اند.

در فرابورس ایران نیز امروز شاخص کل رو به رشد بوده و با افزایش ۱۵۱ واحد به رقم ۷ هزار و ۱۰۴ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۴۱۸ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس بیش از ۲.۸ میلیارد سهام حق تقدم، اوراق مالی، در قالب ۶۲۴ هزار نوبت معامله و به ارزش ۳ هزار و ۲ میلیارد تومان دادو ستد کردند.

ارزش معاملات امروز بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران نشان می‌دهد امروز بیش از ۹هزار میلیارد تومان از محل معاملات بورس و فرابورس، نقدینگی برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی فراهم شده است.

نماده ایسنگ آهن گهرزمین، میدکو، پتروشیمی زاگرس، فرابورس ایران، توسعه مالی مهر آیندگان، پتروشیمی مارون همگی در تقویت شاخص فرابورس اثر گذار بودند و نماد مادیران بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

امروز نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، بانک دی، توسعه مولد نیروگاهی جهرم، فرابورس ایران، مادیران و زرین معدن آسیا بوده‌اند.

در جریان معاملات امروز برخی نمادهای بورسی مانند ایران ارقام، حق تقدم بیسکوئیت گرجی، لیزینگ ایران، لنت ترمز ایران، سرمایه‌گذاری مسکن، تامین سرمایه‌ امید و شرکت پاکسان و شرکت داروپخش متوقف شدند که البته برخی از این نمادها به خاطر مجمع عمومی و برخی نیز به خاطر افشای اطلاعات با اهمیت گروه “ب” متوقف شدند.

همچنین نماد لیزینگ ایران در ساعت ۱۱ بازگشایی شد.

بازگشایی نماد کویرتایر، ماشین‌سازی ایران، انجام شد.

در پیام دیگری عرضه اولیه شرکت تامین سرمایه بانک ملت اعلام شد.

همچنین بازگشایی نماد سرمایه گذاری توسعه آذربایجان، سیمان بجنورد، شرکت باما. شرکت ایرکاپارت صنعت، پتروشیمی جم، رینگ سازی مشهد، نیز انجام شد.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=1805
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما