۱۳۹۸-۱۰-۱۱ - ۸:۰۳

عراق اولین مقصد صادراتی شیرینی و شکلات ایران

سال گذشته در مجموع ۷۸۱ میلیون دلار شیرینی، شکلات و غلات صادر شد و کشورهای خریدار این محصولات عمدتا عراق، افغانستان و پاکستان بودند.

صادرات محصولات عمده شیرینی و شکلات و فرآورده‌های غلات در ۱۲ ماهه سال ۹۷ به لحاظ ارزش ۷۸۱ میلیون دلار و به لحاظ وزنی ۶۷۳ هزار و ۵۰۰ تن بوده است.

گفتنی است صادرات محصولات عمده شیرینی و شکلات و فرآورده‌های غلات در ۱۲ ماهه سال ۹۶ به لحاظ ارزشی ۷۶۱ میلیون دلار و به لحاظ وزنی ۹۳۵ هزار تن بوده که مقایسه این ارقام نشان می‌دهد صادرات در این بخش به لحاظ ارزشی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ در مجموع ۳ درصد رشد و به لحاظ وزنی ۲۸ درصد کاهش داشته است.

عراق، افغانستان و پاکستان سه مقصد اول صادراتی نان شیرینی و شکلات ایران در سال ۹۷ بوده‌اند بطوری که عراق ۲۰۱ میلیون دلار، افغانستان ۶۳ میلیون دلار و پاکستان ۳۲ میلیون دلار از این محصول را در سال گذشته وارد کرده است.

کشورهای مقصد صادرات محصولات عمده شیرینی و شکلات و فرآورده‌های غلات عمدتا عراق، افغانستان، پاکستان، قطر، ترکمنستان و امارات بوده‌اند.

در مجموع واردات نان شیرینی و شکلات در جهان در سال ۲۰۱۷ به ارزش ۲۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و شکلات کاکائو ۲۷ میلیارد دلار بوده است.

  اهم مشکلات توسعه صادرات محصولات شیرینی، شکلات و فرآورده‌های غلات مشکلات تضامین بانکی برای صادرکننده، تعدیل در قیمت پایه صادراتی، صدور مجوز ورود موقت مواد اولیه و تسویه از محل اظهارنامه‌های صادراتی یکسال گذشته بوده است.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=143
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما