۱۳۹۸-۱۲-۰۴ - ۹:۴۸

بازگشایی مرز مهران تا ۲ روز آینده

سخنگوی گمرک ایران گفت: هم اکنون مذاکراتی از سوی مسئولان و اصناف استان ایلام با مسئولان و تجار استان واسط عراق در حال انجام است تا طی یکی دو روز آینده نسبت به بازگشایی مرز مهران اقدام شود.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛سیدروح الله لطیفی افزود: از گذشته کامیون های ایرانی اجازه تردد در خاک عراق را نداشتند و به طور معمول کامیون های عراقی بار کامیون های ایرانی را در مرزها تحویل می گیرند و به داخل کشور عراق روانه می کنند.

وی گفت: هم اکنون حدود یکهزار کامیون در مرز ایران با عراق منتظر صدور مجوز گمرک عراق هستند تا بتوانند کالای صادراتی خود را به کامیون های عراقی تحویل دهند.

سخنگوی گمرک ایران با بیان این که عدم تردد کامیون های عراقی به سمت مرز مهران به دلیل اعمال سیاست مبارزه با فساد از سوی کشور عراق است، ادامه داد: به نظر می رسد برای تحقق این مهم دولت عراق بخشی از تصمیم گیرندگان و پرسنل گمرکات مرزی عراق و ایلام در این کشور را دستگیر کرده بنابراین برای ایجاد تغییرات در گمرک عراق به زمان نیاز است.

وی با تاکید بر اینکه از روز دوشنبه کامیون های عراقی به سمت ایران تردد نکرده اند، گفت: هم اکنون ارتباطاتی از سوی تجار، اصناف و مقامات استان ایلام با مسئولان و مقامات استان واسط عراق در حال شکل گیری بوده و مذاکراتی در حال انجام است تا مسئولان مربوطه در گمرک عراق مستقر شوند و اجازه خروج کامیون ها از عراقی و ورود کامیون به ایران را صادر کنند.

لطیفی مشکلات مزبور را به مسائل داخلی عراق مربوط دانست و افزود: در حوزه استاندارد کالاهایی مانند کاشی و سرامیک از طرف ایران عراقی ها گله مند هستند که در این زمینه نیز مذاکراتی در حال انجام است.

وی با تاکید بر اینکه بسته شدن مرز مهران ربطی به ویروس کرونا ندارد، اظهارداشت: اگر این مسئله به ویروس کرونا مربوط بود باید از مرز شلمچه و جنوب نیز عراقی ها از برقراری ارتباط ممانعت می کردند.

سخنگوی گمرک ایران گفت: سامانه تجاری عراق اعلام کرده تجارت خارجی این کشور با ایران همچنان برقرار است.

 

برچسب‌ها:,

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=1418
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما