چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۹:۴۸

صادرات ۵۱۰ میلیون دلاری کالاهای ایرانی به جمهوری آذربایجان

سخنگوی گمرک گفت: درسال ۹۹ یک میلیون و سه هزار و ۸۷تن کالا به ارزش ۵۱۰میلیون و ۹۸۷هزار دلار به آذربایجان صادر شد که نسبت به سال ۹۸از لحاظ وزنی ۱۱درصد و از لحاظ ارزش ۱۸ درصد افزایش صادرات داشتیم.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛ با توجه به سیاست توسعه روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران   با کشورهای همسایه بر اساس منافع مشترک، با وجود بحران کرونا و توقف فعالیت تجاری در اکثر مرزهای کشور در سال ۹۹ صادرات کشورمان به آذربایجان و روسیه افزایش پیدا کرد.
سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک  در این خصوص اظهار داشت:  در سال ۹۹ بیش از یک میلیون و ۵۱ هزار تن کالا به ارزش ۵۰۴میلیون و ۵۷۵هزار دلار به روسیه صادر شد که  ۶۰۴هزار و ۵۸۷تن کالا که ۵۷درصد کل صادراتمان به روسیه بود  از خاک آذربایجان به این کشور صادر شده است.

۳۴درصد به وزن ۳۶۰هزار و ۵۳تن  از طریق مسیر جاده ای از مرزهای آستارا و بیله سوار با عبور از جمهوری آذربایجان از طریق مرز سامور وارد روسیه شدند ، ۲۳درصد به وزن ۲۴۴هزار و ۵۳۴تن  از طریق راه آهن جمهوری آذربایجان از مرز آستارا به سمت روسیه منتقل شد و ۴۴۶هزار تن که ۴۲درصد صادرات کشورمان به روسیه بود از طریق بنادر امیرآباد، فریدون کنار، نوشهر، انزلی و آستارا منتقل شد.

با وجود بحران کرونا و محدودیتهای ناشی از آن در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بیش از ۱۴ درصد در وزن  و حدود ۱۰ درصد در ارزش کالاهای صادراتی  ایران به روسیه رشد داشته است  که بدون تعامل سازمان های مرتبط با تجارت خارجی  و همکاری دستگاه دیپلماسی به ویژه اقدامات سازنده سفارت کشورمان در باکو امکان پذیر نبود.

لطیفی در خصوص افزایش صادرات ایران به آذربایجان نیز توضیح داد: درسال ۹۹ یک میلیون و سه هزار و ۸۷تن کالا به ارزش ۵۱۰میلیون و ۹۸۷هزار دلار به آذربایجان صادر شد که نسبت به سال ۹۸از لحاظ وزنی ۱۱درصد و از لحاظ ارزش ۱۸ درصد افزایش صادرات داشتیم.  ۳۹۶هزار تن کالااز مسیر زمینی و مابقی  از مسیر  ریلی و دریایی به جمهوری آذربایجان صادرات کالای ایرانی صورت گرفته است.

تهران – باکو با پیگیری سفارت کشورمان  و  تمام دستگاههای  مرتبط با تجارت به سمت توسعه روابط اقتصادی و افزایش همکاری های اقتصادی پیش می روند که در راستای منافع متقابل  نه تنها بر دو کشور تاثیر مثبت گذاشته است بلکه بر روابط تجاری و ترانزیتی کشورمان با روسیه و سایر کشورهای حوزه قفقاز  و دریای مازندران نیز موثر بوده است.

سخنگوی گمرک در خصوص مسیر ترانزیتی آذربایجان به روسیه ضمن رد ادعای خروج روزانه ۳۰ کامیون از آستارا  گفت: در سال گذشته حدود صدهزار کامیون کالای ایرانی را به کشور  آذربایجان و  یا از طریق این کشور به روسیه و سایر کشورها از مرزهای آستارا و بیله سوار منتقل کردند که سهم گمرک  آستارا ۸۰هزار کامیون بود که روزانه به طور متوسط ۲۱۹ کامیون از این مرز در رویه های ورود موقت (۷۷کامیون)، صادرات (۱۲۱کامیون)، ترانزیت خارجی (۱۷کامیون) و خروج موقت (۵کامیون) کالا خارج شد و این میزان خروج در سه ماهه نخست امسال با عبور ۲۱هزار و ۷۵۳ کامیون به متوسط ۲۳۳ کامیون در روز رسید که به طور متوسط ۹۰ کامیون در رویه ورود موقت، ۱۱۵کامیون رویه صادرات، ۲۵ کامیون کامیون در رویه ترانزیت خارجی و چهار کامیون در رویه خروج موقت از گمرک  مرزی  آستارا بوده است.

از آنجا که روسیه و آذربایجان تنها یک گذرگاه مرزی فعال دارند بنابراین  در اندک روزهایی با محدودیت هایی برای عبور کامیون ها از این مسیر کوهستانی مواجه بودند که باشدت گرفتن کرونا و همزمانی ساخت و ساز در گذرگاه سامور روسیه، بعضا تراکم کامیون ها پشت این مرز افزایش می یافت که به صورت غیر مستقیم بر ورودی مرز آستارا  نیز اثر می گذاشت تا  کامیونها در کشور مقابل و تا باز شدن مرز مشترک روسیه و آذربایجان سرگردان نشوند، البته همزمان توسعه مسیر ریلی توسط کشور آذربایجان در جبران این محدودیت  نقش به سزایی ایفا کرد.لطیفی افزود : صادرات کشورمان در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ با روسیه ۳۰۰هزار و ۹۴۱تن به ارزش ۱۳۵میلیون و ۳۹۲هزار دلار و به کشور آذربایجان ۱۹۴هزار و ۸۰۷هزار تن به ارزش ۸۶میلیون و ۳۹۵هزار دلار بوده است.

روسیه و آذربایجان  در سال ۹۸ رتبه ۱۱و ۱۳مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی را داشتند که در سال ۹۹ این رتبه به ترتیب به دهم و نهم رسید.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=19906
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)