۱۳۹۸-۱۱-۲۹ - ۱۰:۴۱

افزایش قیمت زعفران ایران به بیش از ۱۰۰۰ دلار

عضو شورای ملی زعفران ایرن از افزایش قیمت هر کیلوگرم زعفران ایرانی در بازار جهانی به بالای یک هزار دلار خبر داد.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛علی حسینی با بیان اینکه رشد صادرات زعفران به اندازه برآورد ما برای سال‌جاری نیست، اظهار کرد: اولین آمارها نشان می‌دهد که میزان صادرات در ۱۰ ماهه سال‌جاری تقریبا مطابق با مدت مشابه سال گذشته است.

وی میزان صادرات در ۱۰ ماهه سال گذشته را بیش از ۱۰۰ تن اعلام کرد.

حسینی با تاکید بر اینکه انتظار می‌رود به‌رغم بدون تغییر ماندن حجم صادراتی ارزش آن افزایش داشته باشد، افزود: قیمت هر کیلوگرم زعفران ایران در بازار جهانی به بیش از ۱۰۰۰ دلار افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: اگر قیمت عنوان شده حفظ شود تا پایان سال ارزش صادراتی زعفران کشور نسبت به سال گذشته بیشتر خواهد شد.

حسینی نسبت به افزایش فعالیت قاچاقچیان زعفران ابراز نگرانی کرد و این امر را یکی از موانع افزایش ارزش صادراتی زعفران برای سال‌ جاری دانست.

وی گفت: قاچاقچیان، زعفران ایرانی را با قیمت ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار عرضه می‌کند که می‌تواند موجب کاهش قیمت جهانی زعفران ایرانی شود.

 حسینی آسیب به شهرت محصول ایرانی در بازار جهانی و رشد نامناسب صادرات به رغم افزایش تولید را نیز از نتایج رونق قاچاق عنوان کرد.

 به گفته این فعال اقتصادی؛ زعفرانی که توسط قاچاقچیان عرضه می‌شود کیفیت نامناسبی داشته که موجب تخریب شهرت محصول ایرانی می‌شود.

وی میزان تولید زعفران در سالجاری براساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی را ۴۰۴ تن اعلام کرد.

حسینی تاکید کرد: هر چند افزایش ۴۰۴ تنی زعفران خبر خوبی است، اما به نسبت سطح زیر کشت ۱۱۰ هزار هکتاری آن عملکرد مناسبی ندارد.

عضو شورای ملی زعفران ایران با تاکید بر اینکه متوسط عمکلرد تولید زعفران در کشور ۳.۵ تن در هر هکتار است، اظهار کرد: این رقم بسیار پایین بوده و نشان از بهره‌وری پایین منابع تولید و هدر رفت آن‌ها دارد.

حسینی قیمت هر کیلوگرم زعفران در بازار داخلی را ۶ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۰ میلیون ۵۰۰ هزار تومان عنوان کرد.

 

منبع: ایلنا

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=1250
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما