ارزیابی‌ها نشان‌دهنده آن است که از میان ۳۰ کالای منتخب صنعتی، ۹ کالا افت تولید، ۲۰ کالا رشد تولید و یک کالا هم (انواع پاپوش) بدون ثبت هیچ تغییری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، مسیر تولید ۱۰‌ماهه امسال را طی کرده‌اند. آسیب‌شناسی محصولاتی که روند منفی تولید را تجربه کرده‌اند، نشان می‌دهد بیشترین افت تولید در مدت زمان مورد بررسی، به خانواده خودروسازان اختصاص داشته است. تحلیلگران معتقدند افت تولید خودروسازان به‌عواملی همچون کمبود قطعات مورد نیاز از یکسو و خروج برخی از شرکای تولیدی خودروسازان ارتباط دارد. اما در محصولات منتخب معدنی چه نمراتی به ثبت رسیده است؟ بررسی‌ها حکایت از آن دارد که از میان ۱۲ کالای منتخب معدنی، ۹ کالا رشد تولید و ۳ کالا افت تولید را نسبت به ۱۰‌ماهه سال گذشته تجربه کرده‌اند؛ از این گروه «ظروف شیشه‌ای» بالاترین رشد تولید و «شمش آلومینیوم» بیشترین افت تولید را داشته‌اند.

در روند تولید محصولات منتخب پتروشیمی نیز مطابق آمار اعلام شده از سوی وزارت صمت، ۱۳ کالای منتخب جانمایی شده‌اند که ۶ کالا افت تولید و ۷ کالا رشد تولید را تجربه کرده‌اند.

کارنامه صنعت

مطابق آمار و داده‌های اعلام شده، «سموم دفع آفات نباتی»، «ماشین لباسشویی»، «داروی انسانی»، «کولر آبی» و «وانت» پنج کالای منتخب صنعتی هستند که بیشترین رشد تولید را ثبت کرده‌اند. بررسی‌ها درخصوص تولید «سموم دفع آفات نباتی» نشان می‌دهد در این دوره زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد نزدیک به ۴۵درصدی ثبت شده است. مجموع تولید «سموم دفع آفات نباتی» در ۱۰ماه امسال ۵/ ۳۱ هزار تن بوده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل، تولیدکنندگان سموم دفع آفات نباتی، موفق به تولید ۷/ ۲۱هزار تن شده بودند.

دومین پیشتاز گروه صنعت در افزایش میزان تولید، «ماشین‌ لباسشویی» است. طبق ارزیابی‌ها، تولید «ماشین لباسشویی» تا ابتدای زمستان برابر با ۵۷۲ هزار و ۹۰۰دستگاه بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، رشد ۵/ ۳۰ درصدی را رقم زده است؛ مجموع «ماشین لباسشویی» تولید شده در مدت مشابه سال گذشته برابر با ۴۳۹ هزار دستگاه بوده است.

اما سومین کالای منتخب صنعتی که نسبت به سایر کالاها در میزان تولید سبقت داشته، «داروی انسانی» است. تولید «داروی انسانی» بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۲/ ۴۰ میلیارد عدد دارو در کشور تولید شده است که در مقایسه با ۸/ ۳۱ میلیارد عددی تولید در مدت مشابه سال گذشته، رشدی بیش از ۲۶ درصد را تجربه کرده است.

«کولر آبی» چهارمین کالای پیشتاز در رشد تولید ۱۰‌ماه امسال است. مطابق ارزیابی‌ها این محصول تا ابتدای زمستان امسال، تولیدی برابر با ۷۰۹ هزار و ۸۰۰ دستگاه داشته است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد حدود ۲۴ درصد را در کارنامه خود ثبت کرده است. مجموع «کولر آبی» تولید شده در مدت مشابه سال قبل برابر با ۵۷۳ هزار و ۸۰۰دستگاه بوده است.

تولیدکنندگان «وانت» هم با تولید ۵۳ هزار دستگاه توانسته‌اند جایگاه پنجم بیشترین رشد تولید در ۱۰‌ماه امسال را به‌ خود اختصاص دهند. مطابق آمار اعلام شده، این محصول توانسته رشد نزدیک به ۲۳ درصد را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کند؛ مجموع تولید این محصول منتخب صنعتی در دوره زمانی سال گذشته برابر با ۴۳ هزار و ۲۰۰دستگاه بوده است.

اما کدام کالاهای صنعتی بیشترین افت تولید را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند؟ با رصد داده‌های اعلام شده می‌توان گفت در دوره زمانی مورد بررسی، بیشترین افت تولید به کالاهایی همچون «الیاف اکریلیک»، «کامیون، کامیونت و کشنده»، «اتوبوس، مینی‌بوس و ون»، «کمباین» و «انواع سواری» تعلق گرفته است. آمارها حکایت از آن دارد که در ۱۰‌ماهه امسال، در مجموع ۸/ ۰ هزار تن «الیاف اکریلیک» در کشور تولید شده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل، افت بیش از ۶۷ درصدی داشته است؛ تولید این محصول در دوره مشابه سال ۹۷ برابر با ۳/ ۲ هزار تن بوده است.

«کامیون، کامیونت و کشنده» تولید شده نیز در دوره زمانی مورد بررسی برابر با ۳۶۰۳ دستگاه بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل افت ۵/ ۶۰ درصدی را تجربه کرده است. روند تولید «اتوبوس، مینی‌بوس و ون» نیز تا ابتدای زمستان امسال برابر با ۱۶۵۷ دستگاه بوده که با توجه به تولید ۳۲۶۳ دستگاه «اتوبوس، مینی‌بوس و ون» تولیدی در سال گذشته، افت بیش از ۴۹ درصدی برای آنها ثبت شده است. «کمباین» تولید شده در کشور هم در دوره زمانی مورد بررسی برابر با ۳۴۱ دستگاه بوده که حکایت از افت حدود ۴۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. همچنین روند تولید «انواع سواری» در دوره زمانی موردبررسی افتی نزدیک به ۱۹ درصدی را تجربه کرده است. خودروسازان در مدت زمان مورد بررسی در مجموع موفق به تولید ۶۱۲ هزار دستگاه انواع سواری در کشور شده‌اند. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته ۷۵۳ هزار و ۳۰۰ دستگاه انواع سواری در کشور تولید شده بود.

نمرات تولید معدنی‌ها

از سوی دیگر مطابق آمارهای وزارت صمت، در مدت زمان مورد بررسی از میان ۱۲ کالای منتخب معدنی، سه کالا افت و ۹ کالا رشد تولید را نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ تجربه کرده‌اند. ارزیابی‌‌‌ها نشان می‌‌دهد در مدت زمان مورد بررسی، پنج محصول «ظروف شیشه‌ای»، «ظروف چینی»، «سیمان»، «محصولات فولادی» و «شیشه جام» به ‌ترتیب بیشترین میزان تولید را در میان محصولات معدنی ثبت کرده‌اند. اما محصولات معدنی که در این دوره زمانی بیشترین افت تولید را تجربه کرده‌اند شامل«شمش آلومینیوم»، «کنسانتره زغال‌سنگ» و «آلومینا» می‌شود. براساس آمار اعلام شده، مجموع تولید «ظروف شیشه‌ای» در مدت زمان مورد بررسی برابر با ۴۴۰ هزار و ۵۰۰ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بیش از ۱۹ درصد داشته است، مجموع تولید «ظروف شیشه‌ای» در مدت مشابه سال قبل برابر با ۳۶۸ هزار و ۵۰۰تن بوده است. «ظروف چینی» دومین کالایی است که در این مدت رشد بالغ بر ۱۶ درصد را تجربه کرده است، مجموع تولید «ظروف چینی» در مدت زمان مورد بررسی برابر با ۴۶ هزار و ۳۰۰تن بوده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل در مجموع ۳۹ هزار و ۹۰۰تن ظروف چینی در کشور تولید شده بود.  همچنین در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۵۱میلیون و۲۲۷هزار تن سیمان در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد بیش از ۱۲ درصدی را ثبت کرده است. مجموع تولید «محصولات فولادی» نیز برابر با ۱۷ میلیون و ۵۸۵هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بیش از ۹ درصدی داشته است. از سوی دیگر، براساس آمار اعلام شده در این مدت ۸۸۵ هزار و ۲۰۰ تن شیشه جام تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد بیش از ۸ درصد را تجربه کرده است.

عملکرد محصولات شیمیایی

در بخش کالاهای منتخب پلیمری و شیمیایی نیز از میان ۱۳ محصول، در مجموع هفت محصول رشد تولید را تجربه کرده‌اند. هفت محصول منتخب شیمیایی و پتروشیمی که در دوره زمانی مورد بررسی رشد تولید را تجربه کرده‌اند که شامل «پلی‌اتیلن (PE)»، «پلی پروپیلن (PP)»، «پلی ویتیل کلراید (PVC)»، «پلی اتیلن ترفتالات»، «استایرن بوتادین رابر (SBR)»، «اوره» و «سایر» می‌شود. داده‌های اعلام شده همچنین بیانگر آن است که از مجموع محصولات منتخب شیمیایی و پتروشیمی ۶ محصول «پلی‌کربنات (PC)»، «اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)»، «پلی بوتادین رابر (PBR)»، «اپوکسی رزین (ER)»، «آمونیاک» و «پلی استایرن» بیشترین افت تولید را داشته‌اند. براساس داده‌های اعلام شده مجموع تولید کالاهای منتخب شیمیایی و پلیمری برابر با ۴۵ میلیون و ۸۸۵ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد نزدیک به ۲ درصدی داشته است. با توجه به داده‌های اعلام شده مجموع تولید محصولات پلیمری برابر با ۵ میلیون و ۹۸۴ هزار تن بوده و مجموع تولید شیمیایی‌ها نیز ۳۹ میلیون و ۹۰۲ هزار‌تن ثبت شده است.