۱۳۹۸-۱۱-۲۸ - ۷:۵۴
طی ٥ سال آینده صورت می گیرد؛

هدفگذاری صادرات ۵۰۰ میلیون دلار مبلمان

رئیس اتحادیه مبلسازان تهران با اشاره به اینکه مشکلات فعلی اصناف به دلیل نبود فرد متخصص در تصمیم گیری های این حوزه است، گفت: در ۵ سال آینده قصد داریم صادرات مبلمان را از ۲۰ میلیون دلار به ۵۰۰ میلیون دلار برسانیم.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛ علیرضا عباسی در جمع خبرنگاران در خصوص وضعیت اصناف و تولید کشور اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که در تولید وجود دارد، واحدهای صنفی با ۵۰ درصد ظرفیت تولید داشته و باید برنامه های تولیدی صادرات محور را ارتقا دهند.اما حرکت تولید به سمت صادرات ضعیف بوده و دلیل آن نیز نبود تصمیم گیران متخصص و نا آشنا به وضعیت تولید است.

وی با بیان اینکه بزرگترین مشکل بالا بودن قیمت تمام شده کالاها است که منجر به فروش کالا با قیمت های گران می شود، گفت:باید محصولی که در داخل تولید می شود ارزان تر از کالایی باشد که وارد کشور می شود، ولی این گونه نیست و دلیل این موضوع نیز عدم حضور اصناف در حوزه قانون گذاری است.

رئیس اتحادیه صنف درودگران و مبلسازان تهران با اشاره به اینکه نیاز اصناف در شرایط فعلی تغییر در قانون نظام صنفی و مالیات ها است، خاطر نشان کرد: اصناف با مالیات موافق هستند اما عدالت مالیاتی باید برقرار باشد، این در حالی است که در این حوزه قوانینی وجود دارد که دست و پا گیر بوده و کار را برای اصناف با مشکل روبه رو می کند.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات تولید کنندگان وجود وام های بیش از ٢۵درصد است که واقعا اصناف را فلج کرده است، افزود: مقام معظم رهبری فرمودند که، سربازان این جنگ اقتصادی تولید کنندگان بوده و باید از آنها حمایت شود. بنابراین یکی دیگر از مشکلات تولید ارتقای نظام پولی است که در سال ٩۴ تصویب شد اما عملیاتی نشده است؛ که اگر عملیاتی می شد وضعیت اقتصاد این نبود.

عباسی ادامه داد: افرادی که برای اصناف تصمیم گیری می کنند هیچ تخصصی نداشته و به خصوص در مجلس شورای اسلامی که مسئول قانون گذاری است، بیشتر نمایندگان رویکرد سیاسی دارند و شاید می توان گفت دلیل فعلی وضعیت نا مناسب اقتصاد کشور، تنها تحریم و جنگ اقتصادی دنیا با ایران نیست، بلکه تصمیم گیری های غلط برای اصناف و تولید کنندگان دلیل عمده این شرایط است.

وی با اشاره به اینکه هر اتفاقی که رخ می دهد، همه اصناف انتظار و مطالبه دارند، اظهار داشت: این حق اصناف است که در مجلس نماینده داشته باشند و تنها در دور اول مجلس بعد از انقلاب اسلامی اصناف نماینده داشتند و در این دوره نخستین بار است که اصناف با ۴نماینده برای انتخابات مجلس کاندید شده اند.

رئیس اتحادیه مبلمان با اشاره به اینکه ماده ١٨۶ قانون مالیات های مستقیم یکی دیگر از مشکلات اصناف بوده زیرا زیرساخت های اجرایی شدن آن فراهم نیست. همچنین دریافت پروانه کسب برای اصناف همیشه با مشکلات و روند طولانی همراه است در حالی که باید ۱۰ الی ١۵روزه این کار انجام شود.بنابراین همین طولانی شدن روند کسب پروانه باعث شده ۵۰ درصد واحدهای صنفی بدون پروانه فعالیت کنند.

وی در پایان گفت: صنعت مبلمان ٨درصد اشتغال کشور را در اختیار دارد ولی حمایت نمی شود و همین موضوع باعث شده تولیدات با کمترین ظرفیت فعالیت کنند و همچنین نداشتم برنامه مشخص برای تولید صادرات محور از مشکلات این حوزه است. ترکیه در این حوزه ۷۰۰ میلیون دلار صادرات دارد ، در حالی که ایران تنها ۲۰ میلیون دلار صادرات مبلمان و صنایع چوب دارد، اما به عنوان نماینده و رئیس اتحادیه در نظر داریم طی ۵ سال آینده صادرات این صنعت را به ۵۰۰ میلیون دلار برسانیم.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=1202
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما