۱۳۹۹-۰۷-۰۹ - ۸:۰۲

مرغداران تنها ۳۰ درصد نهاده را به نرخ دولتی تهیه می‌کنند

یک مرغدار اصفهانی گفت: مرغداران تنها ۳۰ درصد خوراک دام و طیور مورد نیاز را به نرخ دولتی تهیه کرده و بقیه را مبجورند از بازار آزاد به چند برابر قیمت تهیه کنند.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛این روزها قیمت نهاده خوراک دام و طیور در بازار تا ۵ برابر نرخ مصوب دولتی عرضه می‌شود و تولیدکنندگان از این مسأله بسیار نگرانند. آنها مشکل اصلی را در ضعف نظام توزیع نهاده می‌دانند و از آنجایی که هیچ گونه شفافیتی در نحوه توزیع نهاده از بالا تا پایین یعنی از بانک مرکزی گرفته تا وزارت جهاد کشاورزی وجود ندارد، نگرانی از وجود فساد و رانت در این نهاده را داریم.

یک مرغدار اصفهانی گفت: در حالی که تولیدکننده واقعی در تأمین نهاده خود مانده است، اما برخی شرکت‌های دولتی هفته‌ای ۲ هزار تن نهاده دریافت می‌کند.

سعید مشایخی مرغدار اصفهانی  گفت: تنها ۳۰ درصد از خوراک طیور مورد نیاز را از مسیر توزیع دولتی دریافت می‌کند و بقیه را مجبور است از بازار آزاد به قیمت‌های چند برابر خریداری کند.

در این میان مسؤولان وزارت جهاد کشاورزی می‌گویند: همه واردکنندگان نهاده را مکلف کرده‌اند که محصول وارداتی خود را در بازارگاه (سامانه توزیع خوراک دام طیور وزارت جهاد کشاورزی) ثبت کنند تا از مسیر قانونی توزیع شود.

مشایخی با بیان این که ۷۰ درصد نهاده‌های مورد نیاز از بازار آزاد خریداری می‌شود، گفت: چطور ممکن است وزارت جهاد کشاورزی واردکنندگان را ملزم به ثبت میزان نهاده وارداتی در بازارگاه نموده اما همچنان بازار آزاد رونق بیشتری دارد. این نهاده‌های بازار آزاد از کجا می‌آید.

وی تأکید کرد که در حال حاضر نرخ‌های دولتی در بازار آزاد رعایت نمی‌شود و به چندین برابر قیمت به فروش می‌رود و کسی هم نظارتی بر آنها نمی‌کند، حتی کارخانه‌های تولیدکننده خوراک دام هم محصول خود را گران‌تر می‌فروشند و هیچ مسئولی نیست که نظارت کند.

مشایخی گفت: در حالی که قیمت مصوب دولتی ذرت ۱۵۰۰ تومان است در بازار ۴۲۰۰ تومان به فروش می‌رود. سویا هم که ۳۷۰۰ تومان مصوب شده است در بازار به ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. کارخانه‌ها هم نرخ مصوب ۳۵۰۰ تومان را به قیمت ۷۲۰۰ تومان می‌فروشند.

این مرغدار با بیان این که باید آسیب‌شناسی شود که بازار آزاد دست چه کسانی است، افزود: ضعف شدید در فرایند توزیع نهاده باعث شده دامداران و مرغداران تولیدات خود را با هزینه بیشتری تولید کنند و این دردسرساز شده است. قیمت محصول در بازار بالا می‌رود و دولت انتظار دارد که تولیدکنندگان قیمت‌ها را پایین بیاورند.

این مرغدار گفت: مرغداری ۳۰ هزارتایی دارد و ۱۲۰ تن در یک دوره باید خوراک خریداری کند که تنها ۳۰ درصد آن را از بازار دولتی می‌تواند تأمین کند.

وی اضافه کرد: مسائل دیگری هم باعث ایجاد چنین مشکلاتی در بازار نهاده شده از جمله این که در اواخر سال گذشته مرغداران را مجبور کردند ۱۵۰ میلیون قطعه جوجه‌گیری کنند و این مصرف نهاده‌ها را بالا برد و باعث شد که در کنار کاهش واردات نهاده قیمت‌ها به شدت بالا برود.

 مشکلات مرغداران هنوز پابرجاست. وزارت جهاد کشاورزی مدعی است که سامانه بازارگاه نوع دوم را راه اندازی کرده و ضعف‌های سامانه قبلی را برطرف کرده است، اما در واقعیت هنوز گلایه‌های مرغداران ادامه دارد. مسؤولان تولید و توزیع نهاده باید بیشتر به فکر منافذ ایجاد فساد در توزیع نهاده باشند و با شفافیت کامل شائبه‌های موجود را برطرف کنند.

 

منبع: فارس

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=9601
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما