۱۳۹۹-۰۶-۰۳ - ۷:۴۹

صادرات ۸۲ میلیون دلاری فرش، گلیم و گبه

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک گفت: در چهار ماه نخست امسال، بیش از ۸۲ میلیون دلارفرش، گلیم وگبه به ۵۷ کشور جهان صادر شده است.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛سید روح اله لطیفی گفت: در چهار ماهه اول امسال، بیش از ۸۲ میلیون و ۵۷۹ هزارو ۳۰۵ دلار برابر با ۲۰ هزار و ۸۸۶ تن فرش، گلیم و گبه به ۵۷ کشور جهان صادرشده است.

وی با اشاره به جایگاه ایران در تولید فرش، اظهار کرد: کشورمان بزرگترین تولیدکننده فرش در جهان است و پیش از اجرای تحریم‌ها،  بزرگترین صادرکننده فرش دنیا نیز بوده است. ضمن آنکه تا سال ۱۳۹۷ بیش از ۳۰ درصد از فرش‌های صادراتی ایران به آمریکا صادر می‌شد، اما این رقم در سال گذشته به صفر رسیده است.

لطیفی افزود: کشورهایی نظیر کانادا، استرالیا، آلمان، ژاپن، ایتالیا، کویت، کنیا، عراق، پاکستان، زلاندنو،بحرین، بلژیک، قطر تایلند، چین، فرانسه، انگلستان، افغانستان، پاکستان ، هند، دانمارک و… از کشورهای مقصد صادرات فرش و گلیم و گبه ایرانی هستند. ضمن آنکه در این میان افغانستان با ۱۸ میلیون و ۷۴۹۷ دلار، عراق با ۱۷ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۵۵ دلار و پاکستان با پنج میلیون و ۴۲۱ هزار و ۳۷۳ دلار اصلی ترین و بیشترین میزان واردات فرش ایرانی را به خود اختصاص داده اند و سه مقصد اصلی صادرات فرش های ایرانی بودند.

طبق اعلام گمرک، وی افزود: فرش ایران به علت کپی از نقوش آن توسط رقبا و رقابت‌های ناسالم در نیم قرن اخیر، دچار دگرگونی‌هایی در بازارهای جهانی شده که از رشد شتابان آن کاسته است. فرش ایران به علت دارا بودن نقوش زیبا و سحرانگیز، هم‌چنین دوام و ریزبافی و داشتن رنگ‌های طبیعی و شفاف، از قدیم، در کلیه‌ بازارهای جهانی یگانه و بی‌رقیب بوده است. ولی در نیم قرن اخیر، سهم فرش ایران در بازارهای جهانی رو به کاهش گذاشته و بازار صادرات، از حالت انحصاری به صورت رقابتی در آمده است.

سخنگوی گمرک در خصوص صادرات گبه نیز گفت: یکی از صنایع معروف ایران گبه فرش است که در این صنعت  کشورمان تجربه زیادی دارند که از همین رو در بازار داخلی و خارجی  شاهد استقبال خوبی از تولیدات ایران بوده است. همچنین یکی دیگر از از دلایل گبه فرش این است که گبه فرش پرزهایی بلندی دارد که این خود تاثیر چشمگیری بر نرمی گبه می گذارد. بنابر اطلاع برخی کارشناسان مطلع، ساکنین ژاپن علاقه زیادی به گبه فرش های ما دارند و گبه فرش هایی که از نقش و نگار های از حیوانات هستند و با نخ های طبیعی و کیفیت های عالی بافته می شود  در کشور ژاپن خواهان زیادی دارد و ژاپنی ها اعلام کردند که رنگ هایی که در به فرش ها بکار رفته است با سیستم و ذائقه ی مردم ژاپن همخوانی دارد. آنها تاکید می کنند در ژاپن فروش خوبی دارند و فروش گبه های ایران دو یا سه برابر حصیر تاتامی ژاپن است. بطوریکه آمار صادرات فرش وگبه ایرانی در چهار ماهه اول سال ۹۹ بیانگر این است که میزان دو میلیون و ۳۰۹ هزارو ۸۴۲ دلار به این کشور صادرات فرش گبه صورت گرفته است.

 

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:,

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=8141
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما