۱۳۹۸-۱۱-۱۵ - ۱۳:۱۵

شگرد تولیدکنندگان لوزام خانگی برای افزایش قیمت‌ها در بازار شب عید

تعدادی از تولیدکنندگان لوازم خانگی با تغییر فقط اسم محصول قیمت‌ها را افزایش داده‌اند، به نحوی که با اضافه کردن یک پسوند به اسم محصول و یا نصب یک قطعه ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی در نهایت کالا را با رشد قیمت یک میلیون تومانی وارد بازار می‌کنند.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛ براساس روال هر سال با نزدیک شدن به بازار شب عید رونق معاملات در برخی از کالاها از جمله لوازم خانگی بوجود می‌آید و هر کس در صدد آماده‌سازی منزل خود برای سال جدید است. اما امسال بازار خرید و فروش لوازم خانگی نسبت به سال گذشته با رکود قابل توجهی روبه‌رو است به نحوی که فقط خریدارانی که الزام به خرید لوازم خانگی دارند در بازار حضور داشته و مشغول ارزیابی قیمت انواع کالاها هستند.

متأسفانه این روزها علی رغم اینکه باید بازار خرید و فروش لوازم خانگی داغ باشد روند افزایشی قیمت‌ها عاملی شده تا مردم به سختی بتوانند مایحتاج خود را در این حوزه خریداری کنند. البته در این شرایط، بازار سوءاستفاده نیز برای برخی باز است به نحوی که محصول ارزان را با چندین برابر قیمت به مصرف‌کننده عرضه می‌کنند و مردم هم با توجه به درآمد اندک مجبور به خرید و آیا انصراف هستند.

به اعتقاد فعالان بازار خرید و فروش لوازم خانگی متأسفانه آن دسته از کالاهایی که مشمول وام کالا می‌شدند هم طی روزهای اخیر با رشد ۱۰ درصدی قیمت روبرو هستند که این موضوع اصلًا جوابگوی هزینه مصرف‌کنندگان را نمی‌دهد.

جالب اینجاست تعدادی از تولیدکنندگان نیز با تغییر فقط نام مدل محصول قیمت‌ها را افزایش داده‌اند و آن را به نام یک محصول جدید راهی بازار کرده اند. علاوه بر این تعدادی هم با نصب یک قطعه جزئی ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی محصول را با امکانات جدید معرفی کرده و با تبلیغات اغوا کننده در نهایت کالا را با رشد قیمت یک میلیون تومانی به فروش می‌رسانند.

به عنوان نمونه در محصولات فلیتر نانو ، طلق پلاستیک یا یک لایه استیل بر روی کشوهای یخچال اضافه کرده و با قیمتی بالا کالا را جدید معرفی کرده و به بازار عرضه می کنند.

در کنار این موضوع در طول چند ماه اخیر حضور کالاهای قاچاق در بازار لوازم خانگی عاملی شده بود تا تولیدکنندگان اعتراض زیادی نسبت به فروش این کالاها در سطح بازار داشته باشند که دولت تصمیم گرفت کد شناسه را در لوازم خانگی اعمال کند اما نصب این کد با اشکالات زیادی همراه است. به نحوی که قاچاقچی می‌تواند با دریافت یک کد محصول آن را کپی و به سایر محصولات خود نصب کند و به راحتی کالای خود را با شناسه به فروش برساند. در کد شناسه خبری از ثبت شماره سریال کالا نیست و همین موضوع عاملی شده تا هدف از اجرای آن که مقابله با کالای قاچاق است بی‌نتیجه باشد.

اما باید توجه کرد به اعتقاد برخی از فروشندگان بحث ارزان بودن کالای قاچاق نسبت به کالاهای داخلی باعث تشویق مردم به خرید این کالاها شده است. اگر مدیریت لازم در قیمت کالاهای داخلی اعمال نشود مردم ناچار به خرید کالاهای قاچاق در سطح بازار هستند.

منبع: تسنیم 

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=727
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما