۱۴۰۳-۰۲-۳۰ - ۸:۳۸

سفر رئیس جمهور به تبریز برای افتتاح سد «قیزقلعه‌سی»

ر‌ئیس جمهور برای افتتاح سد «قیزقلعه سی» خداآفرین در آذربایجان شرقی وارد فرودگاه بین المللی تبریز شد.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛آیت الله رییسی به اتفاق الهام علی اف رییس جمهور جمهوری آذربایجان طرح مشترک سد قیزقلعه سی را امروز افتتاح می کنند.

توافقنامه همکاری مشترک در زمینه ادامه ساخت و بهره برداری مشترک از سدها و نیروگاه‌های خداآفرین و قیزقلعه سی حدود ۹ سال قبل امضا شد و در سال ۱۳۹۵ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و امروز شاهد افزایش ذخیره سازی سد خداآفرین و اتمام سد قیزقلعه‌سی هستیم.

به دنبال بهره‌برداری از سد قیز قلعه سی حجم آب ذخیره شده در سد خداآفرین که در بالادست سد قیز قلعه سی قرار دارد از طریق کانال و شبکه پایاب به دشت‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و جمهوری آذربایجان به میزان ۲ میلیارد متر مکعب در سال تزریق می شود و زمینه توسعه بخش‌های گردشگری، کشاورزی و نیز تولید انرژی برقابی فراهم خواهد شد.

تامین آب شبکه خداآفرین، تامین برق به میزان ۲۷۰ گیگاوات ساعت در سال و تنظیم آب سالیانه به میزان ۲ میلیارد مترمکعب برای ایران و جمهوری آذربایجان از جمله اهداف ساخت سد قیزقلعه‌سی به شمار می‌رود.

سد قیزقلعه‌سی متعلق به دو کشور ایران و آذربایجان است و دو کشور تقریبا به صورت ۵۰-۵۰ در احداث آن مشارکت داشته‌اند و ۷۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی منطقه و استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل از آن بهره‌مند خواهند شد.

اهمیت این پروژه برای ما به‌خاطر این است که به دست توانمند مهندسان ایرانی و با تجهیزات داخلی ساخته شده و مهندسان سعی کرده‌اند کانال انتقال ۱۳۸ کیلومتری بدون هیچگونه هدررفت آب به مقاصد هدف برسانند.

رحمتی اضافه کرد: برای این پروژه مهم، استراتژیک و بین‌المللی که با حضور دو رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد بیش از ۵ هزار میلیارد تومان از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران سرمایه‌گذاری شده است.

۱۰۷ کیلومتر از این مسیر استراتژیک در خاک ایران است و دولت سیزدهم به‌شدت کار آن را آغاز کرده و پروژه در حال فعالیت است و قرارگاه خاتم‌الانبیا به عنوان پیمانکار پروژه در ۵ جبهه کاری در حال کار شبانه‌روزی است.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=70853
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما