۱۴۰۲-۱۱-۲۹ - ۱۱:۲۸

برق تجدیدپذیرها به کدام کشورها می‌رسد؟

اخیرا دولت مصوبه‌ای مبنی بر امکان صادرات برق توسط تجدیدپذیرها اعلام کرد که این موضوع با استقبال بخش خصوصی مواجه شده است و می‌توان انتظار داشت که در آینده نزدیک برق تجدیدپذیرها به کشورهای دیگر هم برسد.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛ باتوجه به پتانسیل ایران در حوزه تجدیدپذیرها و توجه دولت سیزدهم به توسعه انرژی پاک، راه‌کارهایی برای این مهم درنظر گرفته شد که یکی از آنها، فراهم شدن شرایطی برای صادرات برق تجدیدپذیرها بود. بر اساس این مصوبه در صورتی که ظرفیت مازاد برای خطوط صادراتی برق کشور وجود داشته باشد، مجوزهای لازم جهت سرمایه‌گذاری در حوزه نیروگاه‌های تجدیدپذیر، برقآبی و حتی ذغال سنگ‌سوز به سرمایه‌گذاران متقاضی واگذار خواهد شد.

بر این اساس، امکان صادرات برق برای سرمایه گذاران این نیروگاه‌ها، به مدت ۸ ماه در سال فراهم شده و سرمایه گذاران می‌توانند علاوه بر احداث نیروگاه تجدیدپذیر یا برقآبی نسبت به افزایش ظرفیت صادراتی شبکه برق کشور اقدام کنند.

تامین برق در داخل کشور به تاکید مسوولان حوزه برق، همیشه در اولویت بوده و هست و بر این اساس، در ۴ ماه ایام اوج مصرف برق در کشور که با ناترازی تولید و مصرف مواجهیم، این نیروگاه‌ها موظف به عرضه برق برای مصارف داخلی در بورس انرژی هستند. سرمایه‌گذاران می‌توانند با افزایش ظرفیت شبکه صادراتی، امتیاز استفاده از آن شبکه را برای مدت معینی در اختیار داشته باشند که موجب کسب درآمد صادراتی نیروگاه‌ها خواهد شد و با افزایش تبادلات، ظرفیت صادرات و واردات کشور می‌تواند به پایداری شبکه برق کشور هم کمک کند.

اما در این دستورالعمل پیش‌بینی شده است که در بورس انرژی یک بازار برای مبادلات برون مرزی جهت صادرات و واردات کشور فراهم شود و صنایع یا نیروگاه‌های مختلف و سرمایه گذاران از آن استفاده کنند. در مواقعی که سرمایه گذاران نتوانند به دلایلی نظیر تعمیرات یا موارد مشابه، برق مورد نیاز را تامین کنند، وزارت نیرو از بازار منطقه‌ای برق یا تابلوی بین‌المللی برق بورس انرژی به خرید برق و صادرات آن اقدام می‌کند.

بر این اساس، وزارت نیرو اعلام کرده که شرایط لازم را برای سرمایه گذاران جهت امکان تبادل برق یا واردات آن جهت مشارکت در تامین برق مورد نیاز کشور در دوره اوج مصرف تابستان نیز فراهم کرده است.

محدودیتی برای صادرات تجدیدپذیرها وجود ندارد

به‌تازگی مصطفی رجبی مشهدی – مدیرعامل شرکت توانیر با تاکید بر اینکه هیچ محدودیتی در زمینه تجدیدپذیرها وجود ندارد، تصریح کرد: از صادرات برق تجدیدپذیرها استقبال می کنیم، باتوجه به اینکه هم اکنون ارتباط الکتریکی ایران با همه کشورهایی که مرز خاکی دارد، برقرار است، زمینه‌های توسعه ارتباط برقی و صادرات برق تجدیدپذیرها فراهم شده است.

وی با بیان اینکه در دستورالعمل‌های تدوین شده، تمهیدات و سازوکارهای لازم برای عملیاتی شدن مصوبه دولت برای صادرات برق تجدیدپذیر دیده شده است، ادامه داد: انتظار می‌رود با ابلاغ این دستورالعمل، سرمایه گذاری در نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور رشد قابل توجهی داشته باشد و به واسطه اختلاف قیمت بسیار بالایی که در کشورهای همسایه با قیمت داخلی وجود دارد، سرمایه‌گذاران بتوانند با احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور، برق مورد نیاز آن کشورها را تامین کنند و علاوه بر کمک به شبکه سراسری برق کشور در ایام ناترازی، از سود قابل توجهی نیز برخوردار شوند.

رجبی مشهدی همچنین درباره اتصال شبکه‌های برق ایران و روسیه گفت: به این منظور دو طرح تعریف شده که مهمترین آن اتصال شبکه‌های برق ایران و روسیه از طریق آذربایجان است. براساس مطالعات انجام شده ارتباط تا سطح ٣٠٠ مگاوات نیازی به توسعه تاسیسات سه کشور ندارد اما بالاتر از آن تاسیسات برحسب نیاز توسعه یابد.

لیست مقاصد صادراتی تجدیدپذیرها

مدیرعامل توانیر با اظهار امیدواری برای آغاز تبادل برقی در سطح ٣٠٠ مگاوات پس از برگزاری نشست سه جانبه میان وزرای سه کشور یادآور شد: برقراری ارتباط با شبکه روسیه، ترانزیت برق و ایجاد ارتباط با اروپا را امکانپذیر می کند. آغاز تبادل برق هم براساس پروتکل‌هایی که میان کشورها وجود دارد و پس از بررسی‌های تکمیلی و نهایی شدن مطالعات فنی به لحاظ تبادل پایدار و مستمر، امکان‌پذیر است.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه امکان افزایش تبادل با همه کشورها وجود دارد، تاکید کرد: هم اکنون نیز ایران محور ارتباطات الکتریکی منطقه است. عراق، افغانستان و پاکستان را به عنوان کشورهای هدف صادرات برق ذکر و خاطرنشان کرد: ترانزیت برق نیز از طریق کشورهای ترکمنستان، ارمنستان، آذربایجان و ترکیه قابل انجام است و حتی فراتر از این در حال انجام مطالعات فنی و اقتصادی برای توسعه ارتباطات برقی با کشور قطر از طریق کابل زیردریایی هستیم.

مدیرعامل توانیر به امضای قرارداد بهره‌برداری و ایجاد ارتباط الکتریکی میان دو شبکه ایران و ترکیه نیز اشاره کرد و با بیان اینکه پروتکل‌های فنی نیز به تایید دو طرف رسیده است، تصریح کرد: به لحاظ فنی امکان خوبی برای این ارتباط وجود دارد که به این منظور در حال رایزنی هستیم تا ترانزیت و تبادل برق با شبکه ترکیه را به گونه‌ای که در هنگام نیاز از آن کشور دریافت و به هنگام مازاد، برق را صادر کنیم، برقرار کنیم.

انتظار می‌رود با ابلاغ این دستورالعمل سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های تجدید پذیر کشور رشد قابل توجهی داشته باشد و به واسطه اختلاف قیمت بسیار بالایی که در کشورهای همسایه با قیمت داخلی وجود دارد، سرمایه گذاران بتوانند با احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر درکشور، برق مورد نیاز آن کشورها را تامین کنند و علاوه بر کمک به شبکه سراسری برق کشور در ایام ناترازی از سود قابل توجهی نیز برخوردار شوند.

منبع:ایسنا

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=67989
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما