۱۴۰۲-۱۱-۲۹ - ۱۱:۰۱

جزئیات تجارت ۴.۷ میلیارد یورویی ایران و اروپا

مرکز آمار کمیسیون اروپا از تجارت ۴.۷ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا با ایران در سال ۲۰۲۳ خبر داد و آلمان، ایتالیا و هلند را بزرگترین شرکای تجاری اروپایی ایران در این سال معرفی کرد.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛مرکز آمار کمیسیون اروپا (یورو استات) کل مبادلات تجاری ایران و ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در سال گذشته میلادی را‌ ۴ میلیارد و ۷۳۲ میلیون یورو اعلام کرد که این رقم با کاهش ۹ درصدی نسبت به سال قبل مواجه شده است. در ۱۲ ماهه سال ۲۰۲۲ کل مبادلات دو طرف ۵ میلیارد و ۲۴۴ میلیون یورو اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش صادرات اتحادیه اروپا به ایران در سال ۲۰۲۳ با کاهش ۶ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۲ مواجه شده و از ۴ میلیارد و ۱۸۷ میلیون یورو در سال ۲۰۲۲ به ۳ میلیارد و ۹۳۳ میلیون یورو در سال ۲۰۲۳ رسیده است.

واردات اتحادیه اروپا از ایران در سال ۲۰۲۳ نیز افت ۲۴ درصدی داشته و به ۷۹۹ میلیون یورو رسیده است. اتحادیه اروپا در سال قبل از آن ۱ میلیارد و ۵۷ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

*آلمان بزرگترین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا

بر اساس این گزارش آلمان، ایتالیا و هلند به ترتیب بزرگترین شرکای تجاری ایران در درون اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۲۳ بوده اند. حدود ۳۶ درصد از کل تجارت ایران با اروپا مربوط به آلمان بوده است. مبادلات تجاری ایران و آلمان در این سال ۲۳ درصد کاهش داشته و به ۱ میلیارد و ۴۳۲ میلیون یورو رسیده است. آلمان ۱ میلیارد و ۱۹۹ میلیون یورو کالا به ایران صادر و ۲۳۳ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است. صادرات آلمان به ایران ۲۴ درصد و واردات این کشور ۱۶ درصد کاهش داشته است.

*رشد ۳۲ درصدی تجارت ایران با هلند

با وجود کاهش تجارت ایران با آلمان، مبادلات تجاری با ایتالیا و هلند افزایش داشته است. مبادلات تجاری ایران با ایتالیا در سال ۲۰۲۳ با رشد ۵ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به ۷۵۰ میلیون یورو رسیده است. ایتالیا ۶۰۰ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده که رشد ۹ درصدی نسبت به سال قبل از آن داشته است. اما واردات ایتالیا از ایران ۷ درصد کاهش یافته و به ۱۵۰ میلیون یورو بالغ شده است.

تجارت ایران با هلند رشد قابل توجه ۳۲ درصدی در سال ۲۰۲۳ داشته و به ۵۸۷ میلیون یورو رسیده است. بدین ترتیب هلند سومین شریک تجاری بزرگ ایران در اتحادیه اروپا شده است. صادرات هلند به ایران در این سال با رشد ۴۰ درصدی به ۵۴۲ میلیون یورو رسیده است. هلند در سال قبل ۳۸۹ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده بود. اما واردات هلند از ایران طی سال ۲۰۲۳ با کاهش ۱۹ درصدی مواجه شده و به ۴۵ میلیون یورو رسیده است.

*فرانسه پنجمین شریک تجاری اروپایی ایران شد

بلژیک و فرانسه نیز به ترتیب چهارمین و پنجمین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا بوده اند. تجارت ایران و فرانسه ۹ درصد کاهش یافته و به ۲۹۹ میلیون یورو بالغ شده است. فرانسه در سال میلادی گذشته ۲۸۲ میلیون یورو کالا به ایران صادر و ۱۷ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است. این کشور در سال قبل ۳۱۲ میلیون یورو کالا به ایران صادر و ۱۷ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=67985
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما