۱۴۰۲-۰۹-۰۸ - ۱۳:۱۷

افزایش ۲۸ هزار و ۴۹۷ واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه با افزایش ۲۸ هزار و ۴۹۷ واحد همراه شد.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه آخرین روز کاری هفته با افزایش ۲۸ هزار و ۴۹۷  واحد معادل ۱.۴ درصد همراه شد و به رقم ۲ میلیون و ۶۰ هزار و ۳۷۷  واحد رسید.

همچنین شاخص هموزن با رشد ۸ هزار و ۵۸۰ واحد به رقم ۷۲۰ هزار و ۶۴۵ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۷ میلیون و ۱۵۵ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۱۰.۲ میلیارد سهام  و اوراق مالی در قالب ۴۱۲ هزار فقره معامله و به ارزش ۶ هزار و ۴۸۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز سبز شدند بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی نسبت به روز گذشته ۱.۴ درصد  افزایش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن با افزایش ۱.۲۱ درصد همراه شدند.

شاخص آزاد شناور ۱.۴۹ درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۱.۹۱ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۰.۸۳ درصد رشد کرد.

نمادهای شاخص‌‌ساز امروز شامل فولاد مبارکه، سرمایه‌گذاری غدیر، ملی مس، بانک ملت ، مپنا، گسترش نفت و گاز پارسیان و بانک تجارت بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل در پایان معاملات امروز با ۱۹۵ واحد افزایش به رقم ۲۵ هزار و ۳۱۰ واحد رسید. ارزشظ بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۴۲۳ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس به بیش از ۴۰۷ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز بیش از ۵.۱ میلیارد سهام و اوراق مالی در  قالب ۲۳۴ هزار معامله و به ارزش ۴ هزار و ۴۰۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس امروز ۰.۷۸ درصد افزایش یافتند این دو شاخص با معیار هموزن ۰.۹۸ درصد رشد کردند، شاخص بازار اول فرابورس ۱.۶۶ درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم فرابورس ۰.۴۶ درصد رشد کرد.

امروز نمادهای ایران خودرو دیزل، مالی سپهر صادرات، بانک سامان، انتخاب الکترونیک، تجلی توسعه معادن و پتروشیمی مارون بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

 یکی از روش‌های تأمین مالی از بازار سرمایه در کنار انتشار انواع اوراق روش سلب تقدم از سهام است که به افزایش شناوری میزان سهام شرکت‌ها و جمع‌آوری نقدینگی به نفع شرکت‌ها و اجرای توسعه پروژه کمک می‌کند.

با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای لازم است بازار سرمایه از نظر حجم و ظرفیت و عمق توسعه پیدا کند و شرکت‌ها بتوانند از این بازار به تأمین مالی غیرتورمی بپردازند.

اعتبارسنجی شرکت‌های بورسی، زمینه مهمی برای تأمین مالی غیرتورمی از بورس است و سهم بازار سرمایه از تأمین مالی که در حال حاضر حدود ۸ درصد است، باید به حداقل ۳۰ درصد افزایش پیدا کند.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=63448
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما