۱۴۰۲-۰۸-۲۹ - ۱۱:۳۱

تدوین سند جامع تجاری بین ایران و ترکمنستان

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه توافقات تجاری و بازرگانی در زمینه‌های مختلف تجارت ایران با ترکمنستان را رشد می‌دهد، گفت: تدوین سند جامع همکاری دو کشور آغاز شده است.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛مهدی ضیغمی با اشاره به برگزاری هفدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان در عشق آباد اظهار داشت: این سفر بسیار خوب بود زیرا وزیر امور خارجه این کشور و رئیس کمیسیون مشترک پیگیر ایجاد سند جامع تجاری و بازرگانی بین ایران و ترکمنستان هستند که تدوین آن آغاز و رایزن بازرگانی اعزام خواهد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: با توجه به اصول طی کردن مراحل دیپلماتیک برای اعزام رایزن بازرگانی، در ۴ ماهه آینده شاهد حضور فعال رایزن در این کشور خواهیم بود.

ضیغمی با بیان اینکه سال گذشته ۵۰۰ میلیون دلار مبادلات تجاری بین ایران و ترکمنستان انجام شد، گفت: امسال نیز شاهد همین میزان تجارت بین دو کشور خواهیم بود که با توجه به توافقات انجام شده امکان رشد چشمگیر در وضعیت تبادلات تجاری وجود دارد.

وی با بیان اینکه در شاخه های مختلف اقتصادی با مسوولان این کشور به توافقات خوبی دست یافته ایم، گفت: تجارت مرزی با ایجاد مراکز تجاری در مرزها مورد توجه قرار گرفت و مقرر شد تا طی هفته های آینده بازدیدهایی از دو مرز اینچه برون و سرخس انجام شود و پس از بررسی های دقیق یکی از آنها به عنوان مرکز یا منطقه تجاری مرزی انتخاب شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه سند تفاهم نامه تجارت مرزی از سال ۱۹۹۶ تا کنون مورد بازنگری قرار نگرفته است، اظهار داشت: پیشنهاد شد تا بررسی کارشناسی این سند انجام شود و تدوین دوباره آن در دستور کار قرار گیرد که مورد توافق نیز قرار گرفت که تا ماه آینده به نتیجه برسد.

ضیغمی اظهار داشت: از دیگر موضوعات مورد بررسی در حوزه مصالح ساختمانی و صنعت و معدن بود که با توجه به توانمندی های ایران مورد استقبال ترکمنستان قرار گرفت و مقرر شد تا اسناد و فهرست های مورد تأیید دو طرف مورد تبادل قرار بگیرد و در آینده ای نزدیک تبدیل به سندهای اجرایی و قراردادهای صنعتی و معدنی شود.

هفدهمین کمیسیون همکاری های مشترک اقتصاد ایران و ترکمنستان روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان در شهر عشق آباد ترکمنستان برگزار شد و دو کشور چند سند همکاری امضا کردند.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=62912
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما