۱۳۹۹-۰۲-۱۳ - ۱۴:۰۶

شاخص بورس کانال ۹۰۰ هزار تایی را هم رد کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات مروز با افزایش ۳۸ هزار و ۴۸۱ واحد به رکورد جدیدی دست یافت و کانال ۹۰۰ هزارتایی را هم رد کرد.

 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم با افزایش بی‌‌سابقه ۳۸ هزار و ۴۸۱ واحد وارد کانال ۹۰۰ هزار تایی شده و به رقم ۹۱۶ هزار و ۵۸۳ واحد رسید.

شاخص کل با معیار هموزن ۱۲ هزار و ۴۵۴ واحد رشد کرده و به رقم ۲۹۸ هزار و ۱۲۲ واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۳۴۳۹ تریلیون تومان رسید.

بر اساس گفته کارشناسان، عمده دلیل افزایش بی‌سابقه شاخص بورس و رکوردشکنی پی در پی آن هجوم نقدینگی سرگردان به بورس و فشار تقاضا برای خرید سهام شرکت‌های محدود در بورس و فرابورس است.

همچنین آزادسازی سهام عدالت باعث توجه عامه مردم به بورس شده از طرفی عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌های مهم بزرگ مانند شستا، صبا تأمین و پتروشیمی تندگویان در سال جاری و همچنین بازدهی بیش از ۴ برابری شاخص بورس طی یکسال باعث روی‌آوری مردم به سرمایه‌گذاری در بورس شده است.

البته برخی کارشناسان و اقتصاددانان هشدار می‌دهند، مردم نسبت به رفتار هیجانی در بورس پرهیز کنند و دقت داشته باشند که وجود ریسک در بازار بورس جزء ذات بازار است و فکر نکنند با سرمایه‌گذاری در بورس مرتب سود می‌برند، بلکه حضور در این بازار همراه با سود و زیان است.

از طرفی وجود رکود در بازارهای موازی مانند مسکن، املاک، طلا و جواهر، سکه، ارز و خودرو باعث روی‌آوری مردم به سرمایه‌گذاری در بورس شده است که در این بین باید مدیران شرکت‌های بورسی و فرابورسی ابتکار عمل به خرج داده و از این شرایط بهترین استفاده برای انتشار اوراق و جمع‌آوری نقدینگی بازار در  جهت اجرای طرح‌های توسعه‌ای و طرح‌های سرمایه‌گذاری جدید اقدام کنند.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛در حالی که در سال‌های گذشته ارزش معاملات بورس و فرابورس از ۳ هزار میلیارد تومان فراتر نمی‌رفت در سال جاری ارزش معاملات بورس و فرابورس حتی به ۱۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان هم رسید و این عدد به قدری بزرگ است که گاهی به اندازه بودجه عمرانی دولت در یکسال شده است که مردم انتظار دارند شرکت‌های بورسی و فرابورسی به اجرای طرح‌های توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری در زمین واقعی اقدام کنند.

امروز معامله‌گران بورس بیش از ۴.۷ میلیارد سهام حق‌تقدم و سایر اوراق مالی در قالب ۶۶۹ هزار نوبت معامله و به ارزش ۷۱۳۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس را که به بیش از ۳۷۵۷ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم معامله‌گران امروز در بورس تهران و فرابورس در مجموع بیش از ۱۰ هزار و ۸۶۶ میلیارد تومان داد و ستد کردند که البته در نمادهای مهم بورسی بیشتر صف خرید وجود داشت.

امروز عمده نمادهای مهم بورسی مانند پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه، ملی‌مس، سرمایه‌گذاری خوارزمی، فولاد خوزستان، سرمایه‌گذاری نفت و گاز وپتروشیمی تأمین و گروه مپنا همگی در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده‌اند.

همچنین امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی با افزایش ۱۰ هزار و ۲۹۷ واحد به رقم ۲۴۳ هزار و ۹۰۰ واحد رسید. همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش ۱۲ هزار و ۴۶۲ واحد به رقم ۲۹۸ هزار و ۱۳۰ واحد رسید.

شاخص قیمت با معیار هموزن با افزایش ۸ هزار و ۲۷۵ واحد به رقم ۱۹۷ هزار و ۹۷۳ واحد رسید. شاخص آزاد شناور با افزایش ۵۱ هزار و ۴۷۱ واحد به رقم یک میلیون و ۱۵۶ هزار و ۱۰۵ واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس که معاملات خرد انجام می‌شود، با افزایش ۲۷ هزار و ۶۷ واحد به رقم ۶۴۹ هزار و ۹۲۱ واحد رسید و شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی و عمده انجام می‌شود با افزایش بی‌‌سابقه ۸۳ هزار و ۴۴۲ واحد به رقم بی‌سابقه یک میلیون و ۹۴۰ هزار و ۱۰۳ واحد رسید.

نمادهای پربیننده که مورد اقبال معامله‌گران بورس قرار گرفت شامل بانک تجارت، گلوکزان، فولاد مبارکه، ملی مس، بانک اقتصاد نوین، پتروشیمی خلیج‌فارس، بانک پارسیان و فولاد مبارکه اصفهان بوده است.

 در پایان معاملات امروز فرابورس ایران شاخص کل ۴۰۷ واحد رشد کرد این در حالی است که در سال‌های گذشته شاخص فرابورس روزانه یک یا دو واحد رشد می‌کرد امروز شاخص کل فرابورس به بیش از ۱۰ هزار و ۶۹۹ واحد رسید و ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۶۷۳ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس بیش از یک میلیارد و ۵۲۷ میلیون سهام و حق‌تقدم در قالب ۴۰۷ هزار نوبت معامله و به ارزش ۳۸۱۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای میدکو، پتروشیمی تندگویان، صبا تأمین، پتروشیمی زاگرس، ذوب‌اهن اصفهان، فولاد هرمزگان و نیروی برق دماوند همگی در تقویت شاخص فرابورس اثرگذار بوده‌اند.

نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب‌آهن، سیمان لار سبزوار، ریل‌پرداز سیر، نیروی برق دماوند، صنایع کاغذ پارس، فولاد هرمزگان، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه بوده‌اند.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=3777
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما