۱۳۹۸-۱۲-۱۷ - ۱۱:۵۶

ویروس کرونا با اقتصاد جهان چه می‌کند؟

در بدترین سناریو، تاثیر اقتصادی شیوع کرونا در جهان می تواند رشد اقتصاد جهان در ۲۰۲۰ را به صفر برساند.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛ویروس کرونا در حال جهانی شدن است و می‌تواند اقتصاد جهان را راکد کند.

 شیوع این ویروس از اعماق استان‌ هبئی چین آغاز شد و به سرعت رو به گسترش است. حالا موارد بالایی از ابتلا به این ویروس در کره‌جنوبی، ایتالیا و ایران هم دیده شده و اولین آمار مرگ و میر در آمریکا گزارش شده است. خسارت های اقتصادی شیوع این ویروس می‌تواند شامل آمریکا، منطقه یورو و ژاپن شود. رشد اقتصادی در چین به پایین ترین حد خود رسیده و ۲.۷ تریلیون دلار از اقتصاد جهان کم شده است که برابر با کل تولید ناخالص داخلی انگلیس است.

 به خاطر ناشناخته های بسیاری که در مورد همه‌گیری این ویروس وجود دارد و پاسخ متفاوت دولت ها و کسب و کارها ، نمی‌توان پیش بینی دقیقی ارائه داد. نقطه آغاز تحقیقات بلومبرگ اتفاقاتی است که در چین می افتد. فروش خودرو در چین ۸۰ درصد کاهش یافته است. رفت و آمد مسافران ۸۵ درصد نسبت به شرایط عادی پایین آمده و فعالیت های تجاری به پایین ترین حد خود رسیده است. به عبارت دیگر اقتصاد متوقف شده است.

 اقتصاددانان تخمین می‌زنند رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول ۲۰۲۰ تا ۱.۲ درصد به صورت سالانه کاهش یابد. اگر چین نتواند در ماه مارس به سرعت روی پای خود بایستد، این پیش بینی خوشبینانه خواهد بود.

 چین برای سایر نقاط دنیا منبع تقاضا و عرضه است بنابراین بازارهای مالی را نگران کرده است:

 – واردات چین در ۲۰۱۹ به ۲.۱ تریلیون دلار می رسید. فروش در چین منبع درآمدی برای شرکت های چند ملیتی است. گردشگران چینی که در خانه نشسته اند هر کدام به نوبه خود به مناطق گردشگری دنیا از جنوب آسیا گرفته تا پاریس خسارت می رسانند.

 – چین بزرگترین تولید کننده قطعات است. با بسته شدن کارخانه های این کشور، قطعات وسایلی که هر روز وارد خانه های مردم می شوند نایاب شده است.

–  شوک های وارد شده به بازار مالی چین در کل بازارهای مالی دنیا حس می شود. با سقوط بازار سهام در سراسر دنیا، ثروت و اطمینان کسب و کار ها کاهش می یابد.

 اگر چین بتواند به سرعت شیوع این ویروس را تحت کنترل درآورد و فعالیت کارخانه‌ای در سه ماهه دوم سال میلادی جاری از سر گرفته شود، آن وقت می توان تاثیر آن را بر سایر بخش‌های اقتصاد جهان مهار کرد.

 

ولی اگر مدت زمان بیشتری طول بکشد تا چین به شرایط عادی برگردد یا موارد بیشتری از ابتلا به این ویروس در کره جنوبی، ایتالیا، ژاپن، فرانسه و آلمان، دیگر اقتصادهای بزرگ دنیا دیده شود، آن وقت رشد اقتصاد جهان در ۲۰۲۰ تا ۲.۳ درصد کاهش می یابد یعنی بسیار کمتر است ۳.۱ درصدی که قبل از انتشار این ویروس پیش‌بینی شده بود.

 اگر اوضاع در سایر کشورهایی که ابتلا به این ویروس را گزارش داده اند، مثل آمریکا، هند، انگلیس، کانادا و برزیل بدتر شود یعنی ۱۰ اقتصاد برتر جهان در بحبوحه مبارزه با همه گیری ویروس کرونا وارد رکود شوند، رشد اقتصاد جهان در ۲۰۲۰ تا ۱.۲ درصد سقوط می‌کند. منطقه یورو و ژاپن وارد رکود می شوند و رشد اقتصاد آمریکا تا ۰.۵ درصد کاهش می یابد. این به معنای نرخ بالاتر بیکاری است.

 و در بدترین سناریو، تاثیر اقتصادی شیوع این ویروس جهانی می‌شود و اقتصاد تمام کشورهای دنیا به اندازه اقتصاد چین در سه ماهه اول کند می شوند. اگر این اتفاق بیفتد رشد اقتصاد جهان در ۲۰۲۰ صفر خواهد بود.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=1898
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما