سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۶

جزییات خرید مجموعه بسته بندی چای لاهیجان توسط کنیایی‌‌ها

مدیر اجرایی سندیکای چای کشور اظهار داشت: در روزهای اخیر سازمان چای کشور خبر ورود هیات کنیایی را به ما اطلاع داد. این هیات به سرپرستی یکی از استاندارهای کنیا به لاهیجان آمده‌اند و طبق شنیده‌ها با خود حدود ۸۴تن چای وارد کرده‌اند.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛صادق حسنی مدیر اجرایی سندیکای چای، درباره ورود کنیایی‌ها به لاهیجان و احداث مجموعه بسته بندی و فرآوری چای در این شهر، گفت: سال‌ها پیش سازمان تبلیغات اسلامی، با هدف خدمت به صنعت چای و آوردن چای ایرانی در سبد خانوارها اقدام به خرید یک مجموعه فرآوری و بسته‌بندی چای در شهرستان لاهیجان کرد.

وی با اشاره به عدم موفقیت این سازمان در بسته‌بندی چای، افزود: سازمان تبلیغات اسلامی، دانش کافی در این زمینه نداشت و نتوانست از تجربه کارشناسان بهره بگیرد به‌همین دلیل طرح‌اش با شکست مواجه شد و مجموعه را تعطیل کرد.

حسنی ادامه داد: این مجموعه در ادامه توسط چند ایرانی خریداری شد که آنها نیز موفق نبودند تا اینکه در نهایت این واحد صنعتی توسط کنیایی‌ها خریداری شد.

این فعال اقتصادی با اشاره به ورود یک هیات ۱۷ نفره از کنیا به لاهیجان، افزود: در روزهای اخیر سازمان چای کشور خبر ورود هیات کنیایی را به ما اطلاع داد. این هیات به سرپرستی یکی از استاندارهای کنیا به لاهیجان آمده‌اند و طبق شنیده‌ها با خود حدود ۸۴تن چای وارد کرده‌اند.

به گفته حسنی، ادعای ورود ۱۰۰ هزار تن چای به ایران واقعی نیست چرا که ما سالیانه ۸۰ هزار تن چای خارجی وارد می‌کنیم.

این فعال اقتصادی بابیان اینکه ما از هدف کنیایی‌ها آگاه نیستیم، خاطر نشان کرد: چای جزو کالاهایی مشمول استاندارد اجباری است از این‌رو این شرکت باید برای هر فعالیتی در ایران ابتدا مجوزهای لازم را دریافت کند. طبق مشاهدات من در سایت ملی استاندارد، کنیایی‌ها فعلا پروانه بسته‌بندی چای سیاه و سبز را دریافت کردند و برای بسته‌بندی چای خارجی مجوزی ندارند.

به گفته حسنی، پروانه بسته‌بندی چای مخلوط داخلی و خارجی شرکت کنیایی از سوی سازمان ملی استاندارد در دست بررسی است.

مدیر اجرایی سندیکای چای خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم به لحاظ قانونی منعی بر فعالیت آنها ایجاد کنیم اما از نظر عرفی ورود و کار کردن خارجی‌ها در پایتخت چای کشور چندان خوشایند نیست. اگر قرار بود یک ایرانی چنین کارخانه‌ای را احداث کند هزاران سنگ پیش پای او می‌انداختند اما فعالیت برای خارجیان هموار است.

 

منبع: ایلنا

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=23902
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)