شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۴

قاچاق دام بهانه‌ ای برای گرانی گوشت

پوریان گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، امکان خروج دام از مرز‌های کشور وجود ندارد.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور با انتقاد از انباشت چشمگیر دام در واحد‌های دامداری اظهار کرد: در حال حاضر سطح جمعیت دام در دامداری‌های پروار به حدی بالا رفته است که دامداران به شدت در تنگنا هستند.

او افزود: بنابر آمار در دامداری‌های کوچک در بخش دام سبک ۵۰۰ راس، متوسط ۱۲۰۰ راس و بزرگ ۳ هزار راس و همچنین در بخش سنگین در دامداری‌های کوچک ۲۰ راس، متوسط ۷۰ تا ۸۰ راس و بزرگ یک هزار راس انباشت شده است.

پوریان با اشاره به اینکه عوامل متعددی در افزایش جمعیت دام در واحد‌های دامداری دخیل هستند، بیان کرد: با توجه به افزایش سن‌ دام در واحد‌های دامداری، خریداری در بازار داخل وجود ندارد.

 

او با اشاره به علل گرانی گوشت در بازار بیان کرد: خرده فروشی‌ها و بسته بندها، کشتار دام را کاهش دادند تا قیمت را افزایش دهند چرا که جمعیت دام در واحد‌ها به شدت بالاست.

پوریان قاچاق دام را بهانه‌ای برای گرانی گوشت دانست و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و بسته بودن مرزها، امکان جا به جایی دام وجود ندارد یا اگر هم قاچاقی انجام شود، میزان آن در حدی نیست که قابل مطرح کردن باشد.

صادرات دام‌ زنده شعاری بیش نیست

او با اشاره به اینکه ممنوعیت صادرات دام تصمیم اشتباهی است، گفت: اتخاذ این سیاست دولت تاکنون نتوانسته از افزایش نرخ گوشت جلوگیری کند.

پوریان با اشاره به علل قاچاق دام بیان کرد: با توجه به مازاد انباشت دام در واحدها، فشار بیش از حد به تولیدکننده و کاهش کیفیت گوشت ناشی از نبود خریدار در بازار موجب شده دامدار به سمت و سوی قاچاق دام برود.

رئیس شورای تامین کنندگان دام در پایان تصریح کرد: با وجود آنکه صادرات دام برای تولید داخل یک ضرورت به شمار می‌رود، اما متاسفانه صادرات شعاری بیش نیست، در حالی که برای حمایت از تولید داخل باید مجوز صادرات دام صادر شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=6102
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)