یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۸:۱۴

۴۵۰ شرکت دانش‌بنیان از معافیت‌های گمرکی بهره‌مند شدند

رئیس مرکز شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی و فناوی ریاست جمهوری گفت: حداقل ۴۵۰ شرکت دانش بنیان از معافیت‌های گمرکی بهره‌مند شدند.

سید محمد صاحبکار خراسانی  رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان با اشاره به فعالیت‌های گمرکی این مرکز، از استفاده ۴۵۰ شرکت دانش‌بنیان از تسهیلات گمرکی خبر داد.

وی گفت: براساس ماده ۲۱ آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات، شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان از پرداخت هزینه‌های عوارض و حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض صادراتی معاف هستند.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان افزود: معافیت‌های گمرکی شرکت‌های دانش‌بنیان به ۴ دسته کلی تقسیم می‌شود: کالاهای دانش‌بنیان برای مهندسی معکوس، کالاها و قطعات برای ساخت کالای دانش‌بنیان تا حد نمونه اولیه و پایلوت، تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت و ماشین‌آلات خط تولید؛ که شرکت‌های دانش‌بنیان با مراجعه به سایت  reg.daneshbonyan.irو تکمیل فرم‌های مربوطه، می‌توانند از این تسهیلات گمرکی بهره‌مند شوند.

تعامل با دیگر نهادها

دبیر کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: تاکنون ۴۵۰ شرکت دانش‌بنیان از معافیت‌های گمرکی استفاده کرده‌اند و در سال ۱۳۹۸، تعداد ۹۵ شرکت دانش‌بنیان از این تسهیلات بهره برده‌اند. از این میان، ۳۶ مورد سهم شرکت‌های تجهیزات آزمایشگاهی و کنترل کیفیت، ۳۷ مورد کالای دانش‌بنیان تا حد نمونه‌های اولیه، ۱۳ مورد ماشین‌آلات و ۹ مورد مهندسی معکوس بوده است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری گفت: شرکت‌های با تعاملات گمرکی بالا و همچنین دارای حداقل ۳ سال فعالیت در حوزه صادرات و واردات و عدم سابقه قاچاق، تقلب تجاری و جعل اسناد، می‌توانند جزء فعالان اقتصادی مجاز قرار بگیرند. تا سال ۹۵ تنها ۲۶ شرکت دانش بنیان به‌عنوان فعال مجاز اقتصادی شناخته‌شده بودند که ۳۷ شرکت دیگر تا انتهای سال ۹۷ به این تعداد افزوده شد و تعداد فعالان مجاز اقتصادی در سال جدید نسبت افزایش خواهد یافت.

صاحبکار خراسانی با اشاره به همکاری‌ها و تعاملات گسترده این مرکز با سایر نهادها در حوزه واردات و صادرات گفت: تعامل با بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی، وزرات صمت، اداره کل تجهیزات پزشکی، سازمان توسعه تجارت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بخشی از همکاری‌های مرکز شرکت‌های دانش بنیان با سایر نهادها در حوزه تسهیل واردات و صادرات کالاهای شرکت‌های دانش بنیان است.

 رئیس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان به ارائه بیش از ۳۰۰۰ مشاوره رایگان گمرکی به شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از طریق ارسال درخواست در وبسایت bizservices.ir پیشخوان مشاوره گمرک و حمل و نقل بین‌الملل، از مشاوره های رایگان گمرکی بهره مند شوند.

در پایان صاحبکار خراسانی از تمامی شرکت‌های و فعالان حوزه دانش‌بنیان دعوت کرد تا با حضور در نشست‌ها و وبینارهای مرکز دانش‌بنیان، مشکلات مربوطه را مطرح و به بهتر شدن خدمات گمرکی کمک کنند.

علاقه‌مندان می توانند برای آگاهی بیشتر از جزئیات این خدمات به سامانه www.Daneshbonyan.ir  مراجعه کنند.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=5021
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)