سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰

ریزش ۲۷ هزار واحدی در بورس

معاملات امروز بازار سرمایه درحالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با ۲۷ هزار و ۴۵۱ واحد ریزش، در رقم یک میلیون و ۲۰ هزار واحد ایستاد.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛شاخص کل بازار سرمایه که اخیرا روزهای پرصعودی را پشت سر گذاشته بود امروز سقوطی ۲۷ هزار واحدی را تجربه کرد، سقوطی که کارشناسان دلایل مختلفی را برای آن برشمردند که مهم ترین آن ها رفتار هیجانی جدیدالورودها،اصلاح موقت شاخص و بازگاشیی نمادهای سایپا و ایران خودرو است.

معاملات امروز بازار سرمایه درحالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با ۲۷ هزار و ۴۵۱ واحد ریزش، در رقم یک میلیون و ۲۰ هزار واحد ایستاد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز ۶۶۲۳ واحد کاهش یافت و به رقم ۳۱۸ هزار و ۱۳۳ واحد رسید. معامله گران امروز یک میلیون معامله انجام دادند که ۱۸۶ هزار و ۲۱۶ میلیارد ریال ارزش داشت.
صنایع پتروشیمی خلیج فارس، گسترش نفت و گاز پارسیان، ملی صنایع مس ایران، بانک ملت و گروه مپنا نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل  سرمایه گذاری تامین اجتماعی و مخابرات ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس داشتند.
بانک ملت، سرمایه گذاری خوارزمی، بانک تجارت، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان و توسعه معادن و فلزات نمادهای پربیننده بورس بودند.
در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس نیز با ۲۵۲ واحد کاهش رقم ۱۱ هزار و ۳۵۴ واحد را ثبت کرد. معامله گران این بازار ۶۴۰ هزار معامله انجام دادند که ۶۰ هزار و ۳۴۲ میلیارد ریال ارزش داشت. هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس، سرمایه گذاری صبا تامین، مدیریت انرژی امید تابان هور و پتروشیمی تندگویان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل سنگ آهن گهر زمین و پتروشیمی مارون نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.
سهامی ذوب آهن اصفهان، گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی، سیمان لار سبزوار، بانک دی، گروه کارخانجات صنعتی تبرک، س. توسعه و عمران استان کرمان و صنایع ماشین های اداری ایران نمادهای پربیننده فرابورس بودند.

دلیل ریزش شاخص چیست؟
در این راستا، احمد جواهری-کارشناس بازار سرمایه- در گفت و گو با ایسنا، درمورد دلایل ریزش ۲۷ هزار واحدی شاخص توضیح داد: یکی از دلایل ریزش شاخص، اصلاح موقت شاخص تا محدوده روانی یک میلیون واحدی است. این موضوع هموراه در تاریخ بازار سرمایه وجود داشته است که زمانی که شاخص عدد مهمی را رد می کند، ممکن است تا سقفی نزولی و مجدد صعودی شود. یا ممکن است صعودی و مجدد نزولی شود.
وی با اشاره به بازگشایی مجدد نمادهای سایپا و ایران خودرو، اظهار کرد: بازگشایی نمادهای سایپا و ایران خودرو نیز در ریزش امروز بی تاثیر نبودند. بسیاری از سهام داران برای خرید سهام سایپا و ایران خودرو، اقدام به فورش دیگر سهم های خود کردند.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه، برکناری وزیر صنعت توسط رئیس جمهور هم در روند نزولی بازار تاثیرگذار بود.
جواهری در ادامه با اشاره به حضور بی شمار افراد جدید به بازار سرمایه، گفت: اما در نهایت موضوعی که ریزش بازار را تشدید می کند حضور افراد آماتور است. این افراد تجربه ای در بازار سرمایه ندارند و زمانی که می بینند بازار کمی نزولی است، هیجانی رفتار کرده و اقدام به فروش سهم های خود می کنند.
وی ادامه داد:از سوی دیگر با توجه به رشد خوبی که گروه های بانکی و پالایشی از ابتدای سال تجربه کردند انگیزه فروش و شناسایی سود در میان سهام داران این دو گروه، مخصوصا جدیدالورودها، از سوی دیگر نسبت به سایر گروه ها بالاتر بود. با توجه به اینکه این دو گروه، لیدر محسوب می شوند، همواره چشم سایر سهام داران به روند رشد این دو گروه است. باید توجه داشت برای ادامه مسیر رشد بورس دست به دست شدن و گردش مالکیت سهام شرکت ها نکته مهمی است.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=4210
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)