چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۸:۲۳
رییس کنفدراسیون صادرات :

سیمان یکی از بازارهای صادراتی را از دست داد

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به اعمال محدودیت در واردات کشور قزاقستان گفت: به دلیل اینکه قزاقستان یکی از خریداران اصلی تولیدکنندگان سیمان ما در شمال کشور بود با ممنوعیت واردات این کالا، تولیدکنندگان ما یکی از بازارهای هدف خود را از دست خواهند داد.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛محمد لاهوتی درخصوص خبر ممنوعیت واردات سیمان توسط کشور قزاقستان و صادارت ایران به این کشور گفت: به دلیل اینکه قزاقستان یکی از خریداران اصلی تولیدکنندگان سیمان ما در شمال کشور بود با ممنوعیت واردات این کالا، تولیدکنندگان ما یکی از بازارهای هدف خود را از دست خواهند داد.

وی ادامه داد: با توجه به مشکلات حاصل از ویروس کرونا تعداد ۸۸ کشور در تمام دنیا علی‌رغم تعهدات خود به سازمان تجارت جهانی واردات خود را ممنوع کرده‌اند، که قزاقستان نیز یکی از این کشورها است.

وی نگرانی کشورها از صادرات کشور، ارزآوری و حمایت از صنایع داخلی که می‌تواند بخشی از خواسته‌های داخلی خود را تامین کنند از موارد اصلی اعمال این محدودیت‌ها بیان کرد و ادامه داد: از طرف دیگر با توجه به کاهش تقاضا در مسکن، پروژه‌های عمرانی، ساخت و ساز به دلیل بیماری کرونا این ۸۸ کشور محدودیت‌هایی را در کشورشان اعمال کرده‌اند. این کشورها معولا سیاست انقباضی را به دلیل احتمالات آتی بیماری کرونا در پیش گرفته‌اند و قزاقستان نیز یکی از این کشورها است.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران ادامه داد: ما درحال پیگیری این مسئله هستیم و سازمان توسعه تجارت نیز درحال رایزنی است تا این مشکل حل شود. اما باید توجه کرد که همانطور که ما در کشورمان واردات کالا را کنترل می‌کنیم کشورهای دیگر نیز این اقدام را انجام می‌دهند و هرچه کشور کوچکتر باشد درآمد ارزی آنها کمتر بوده و در نتیجه سختگیری‌ها نیز بیشتر خواهد بود.

لاهوتی با بیان اینکه تاثیر کرونا در ابتدا بر سلامت و بعد در اقتصاد کشورها قابل مشاهده است، گفت: کرونا موجب شده است که همه سیاست‌هایی که تحت عنوان “سیاست باز اقتصادی” تعریف می‌شود تحت محدودیت قرار گیرد که قزاقستان نیز یکی از این کشورها است.

وی ادامه داد: واقعیت این است که محصولات صادراتی ما به کشور قزاقستان از طریق مرزهای ترکمنستان صورت می‌گیرد و ترکمنستان این محدودیت‌ها را بیشتر در بحث ترانزیت کالا انجام داده است و تنها کشوری بوده که در دو ماه اخیر مرزهایش را به طور کامل بسته است. البته رایزنی‌های بسیاری نیز از طریق وزارت امور خارجه در بخش اقتصادی برای حل این مسئله صورت گرفت اما مشکل تا به امروز حل نشده است.

لاهوتی با اشاره به رابطه اقتصادی ایران و اوراسیا، گفت: در سال ۹۸ از زمانی که ما عضو کشورهای اوراسیا شدیم تعرفه‌های برخی از کالاهای ما به صفر رسید که رشد صادرات بالای صد درصد ما به این کشورها در نتیجه این اتفاق بود. اگر کشورهای دیگر نیز تصمیم به اعمال محدودیت‌ها داشته باشند قطعا در اقتصاد صادرات ما بی‌تاثیر نخواهد بود اما باید مجموع کشورهای اوراسیا را در نظر گرفت و نمی‌توان صرفا با یک کشور نظر قطعی در مورد آینده داد.

 

منبع: ایلنا

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=3949
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)