۱۴۰۲-۰۹-۱۴ - ۱۳:۱۳

افزایش ۱۱ هزار و ۳۰۷ واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۱۱ هزار و ۳۰۷ واحد همراه شد.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛بورس اوراق بهادار تهران امروز هم در روند رو به رشد قرار گرفت و شاخص کل در پایان معاملات با افزایش ۱۱ هزار و ۳۰۷ واحد به رقم ۲ میلیون و ۱۷۶ هزار و ۵۳۶ واحد رسید. همچنین شاخص هموزن با افزایش ۶۱۷۳ واحد به رقم ۷۴۷ هزار و ۵۶۲ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۷ میلیون و ۵۶۲ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز بیش از ۱۱.۳ سهام در قالب ۵۰۹ هزار فقره معامله و به ارزش ۷۳۰۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز مثبت شدند، اما میزان افزایش زیر یک درصد بوده است. شاخص کل و شاخص قیمت نسبت به روز گذشته، امروز ۵۲ صدم درصد افزایش یافتند. این دو شاخص با معیار هموزن ۸۳ صدم درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور نیم درصد افزایش یافت، شاخص بازار اول بورس ۳۹ صدم درصد و شاخص بازار دوم بورس ۶۸ صدم درصد افزایش یافت.

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، ایران خودرو، کشتیرانی،  سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی و هلدینگ معدنی خاورمیانه و گل گهر بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و فولاد مبارکه بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از خود به‌جای گذاشت.

در فرابورس ایران هم امروز روند رو به رشد طی شد، به‌گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با ۱۵۷ واحد افزایش به ۲۶ هزار و ۲۱۴ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و ۴۸۴ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس ۴۰۱ هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از ۵.۲ میلیارد سهام، در قالب ۲۶۴ هزار معامله و به ارزش ۱۰ هزار و ۷۱۴ میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، پتروشیمی زاگرس، جهان فولاد سیرجان، ایران خودرو دیزل، مالی سپهر صادرات، سپیدار سیستم آسیا و حمل و نقل گهر ترابر، بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند. همچنین شاخص کل و شاخص قیمت در فرابورس ۶ دهم درصد افزایش یافت. این دو شاخص با معیار هموزن ۵۸ صدم درصد رشد کردند. شاخص بازار اول فرابورس ۷۶ صدم درصد رشد کرد و بازار دوم فرابورس با ۵۵ صدم درصد افزایش همراه شد.

 شرکت‌های بورسی با انتشار اوراق مرابحه ارزی می‌توانند به تامین مالی ارزی از طریق بازار مبادلات ارز اقدام کنند و برای تامین مالی ریالی با انتشار انواع اوراق و چشم‌پوشی از حق تقدم و افزایش شناوری سهام می‌توانند به تامین مالی ریالی از بازار سرمایه برای اجرای پروژه‌ها اقدام کنند. بازار سرمایه به ابزاری برای افزایش پس‌انداز ملی و اجرای پروژه‌ها در شرکت‌های بورسی به‌شمار می‌رود به شرط اینکه سرمایه‌گذاران توجه داشته باشند این بازار همراه با ریسک و نوسان است و بنابراین قبل از انجام معامله به مطالعه، تحلیل و مشورت اقدام کنند.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=63756
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما