۱۳۹۸-۱۱-۱۲ - ۱۳:۱۲

کاهش قیمت در بخش صنعت

متوسط قیمت کالای تولیدی بخش صنعت در پاییز امسال نسبت به همین فصل در سال گذشته حدود ۳۳ درصد کاهش داشته است.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل پاییز ١٣٩٨ به ٢,٣- درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل ٢.۵ واحد درصد کاهش دارد.

در میان بخش­‌های مختلف صنعتی، کم­ترین تورم فصلی مربوط به رشته فعالیت­‌های صنایع زغال سنگ و پالایشگاه­‌های نفت (١٠.٧- درصد)، تولید کاغذ و محصولات کاغذی (۴.۶-) و صنایع محصولات شیمیایی (٢.٠-) و بیش­ترین آن به ترتیب مربوط به تولید ماشین­‌آلات اداری و محاسباتی (٢۶.۶ درصد)، تولید پوشاک، عمل­ آوردن و رنگ کردن پوست خزدار (٩.۵) و تولید سایر وسایل حمل و نقل (٧.٨ درصد) است.

وضعیت تورم نقطه به نقطه صنعت

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل پاییز ١٣٩٨ به ٢٧,٠ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در در فصل قبل، ٣٣.۶ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در فصل پاییز ١٣٩٨ نسبت به فصل پاییز ١٣٩٧، ٢٧.٠ درصد افزایش دارد.

در بخش‌­های مختلف صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به تولید زغال سنگ و پالایشگاه­‌های نفت (۶.۴ درصد) و بیش­ترین آن مربوط تولید ماشین­ آلات اداری و محاسباتی (١١٨.٩ درصد) است.

تورم سالانه به ۶۱.۵ درصد رسید

تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ١٣٩٨ نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ۶١,۵ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل ١۵.۵ واحد درصد کاهش نشان می­‌دهد.

در فصل مورد بررسی، در میان بخش­های مختلف صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به تولید پوشاک، عمل آوردن و رنگ کردن پوست خزدار (٣٧.٨ درصد) و بیش­ترین آن مربوط به تولید ماشین‌­آلات اداری و محاسباتی (١١۴.١ درصد) است.

 

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=560
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما