۱۴۰۱-۱۲-۲۸ - ۱۴:۳۷

افزایش ۵۴ هزار واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۵۴ هزار و ۷۱۵ واحد همراه شد.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند رو به رشد با افزایش ۵۴ هزار و ۷۱۵ واحد به رقم یک میلیون و ۹۶۰ هزار و ۴۶۱ واحد رسید و آخرین روز کاری سال ۱۴۰۱ را با روند رو به رشد طی کرد.

بورس تهران تا روز شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ بسته خواهد بود و از شنبه اولین روز کاری خود در سال جدید را آغاز خواهد کرد.

شاخص کل امروز نسبت به روز قبل با رشد ۲.۸۷ درصد همراه شد. شاخص هموزن بورس هم با افزایش ۹۷۷۹ واحد به رقم ۵۸۵ هزار و ۲۵۱ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۷ میلیون و ۲۵۵ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از ۲۱ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۷۵۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۱ هزار  و ۸۵۲ میلیارد تومان دادوستد کردند. همه شاخص‌‌‌‌‌های بورس امروز سبز شدند، به‌گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی نسبت به روز قبل ۲.۸ درصد رشد کردند و این دو شاخص با معیار هموزن از رشد ۱.۷ درصدی برخوردار شداند.

شاخص آزاد شناور ۲.۸ درصد افزایش یافت. شاخص بازار اول بورس که معاملات خرد انجام می‌شود ۳.۶ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس از رشد ۱.۹ درصدی برخوردار شد.

نمادهای شاخص‌ساز امروز شامل فولاد مبارکه، ملی مس ایران، پتروشیمی خلیج فارس، بانک پاسارگاد، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، پتروشیمی پارس، و توسعه معادن و فلزات بودند. در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با ۵۰۳ واحد افزایش به رقم ۲۴ هزار و ۳۹۴ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۳۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد شد. ارزش بازار پایه فرابورس بیش از ۴۱۶ هزار میلیارد تومان شد، معامله گران امروز بیش از ۸.۳ میلیارد سهام، و اوراق مالی در قالب ۳۴۶ هزار فقره معامله و به ارزش ۴۰ هزار و ۹۲۸ میلیارد تومان دادوستد کردند. با این حساب ارزش معاملات امروز بورس اوراق و فرابورس ایران به بیش از ۵۲ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، آریاساسول، سنگ آهن گهر زمین، فولاد هرمزگان، صندوق صبا تأمین، گروه انتخاب و فولاد ارفع، به ترتیب بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند.

  این روزها بورس اوراق بهادار تهران روند رو به رشد به خود گرفته و بخشی از عقب‌ماندگی رشد شاخص نسبت به سایر بازارها را جبران کرد. در عین حال نباید از ریسک و نوسان بازار غافل شد. سرمایه‌گذاری در بورس باید همراه با چشم‌انداز بلندمدت و همراه با مطالعه و مشورت صورت گیرد. اگر دولت قصد دارد بازار سرمایه به‌عنوان یکی از ارکان تأمین مالی اقتصاد تبدیل شود، باید از سرمایه‌گذاران در این بازار و کلیت بازار حمایت کند تا سرمایه‌های سرگردان به سمت بازار ارز، سکه و طلا و املاک حرکت نکند.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=51297
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)