۱۴۰۱-۱۱-۱۹ - ۱۷:۵۵

پتروشیمی میانکاله همچنان به دنبال اخذ مجوز

معاون حفاظت انسانی سازمان محیط زیست ‌گفت: سرمایه‌گذار پتروشیمی بهشهر پیگیر مجوز است، اما نظر محیط زیست ‌مثبت نیست.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛ایرج حشمتی معاون حفاظت انسانی سازمان محیط زیست ‌در حاشیه راه‌اندازی یک واحد آزمایشگاهی در آمل درباره آخرین وضعیت ‌پتروشیمی ‌بهشهر اظهار داشت: متقاضی این طرح همچنان به دنبال دریافت مجوزهای قانونی است، ‌اما ‌نظر محیط زیست با توجه به شرایط موجود مثبت نیست.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست در حفظ حقوق شهروندی مردم عدول نمی‌کند، افزود: ‌قطعا اگر بخواهیم تصیمیمی بگیریم حتما براساس ملاحظات کارشناسی، ضوابط استقرار و حقوق مکتسبه مردم تصیمیم خواهد گرفت.

معاون حفاظت انسانی سازمان محیط زیست کشور در پاسخ به سئوالی درباره صدور مجوز ‌صنایع آب‌بر ‌تصریح کرد: حتما اگر صنعتی بخواهد در استان‌ها استقرار یابد باید اصول پایدار را رعایت کند و ‌برهم زننده محیط زیست نباشد و حقوق نسل‌های آینده نیز ‌مورد توجه ‌‌باشد.

کلنگ پروژه احداث پتروشیمی میانکاله در مراتع حسین‌آباد واقع در ذخیره‌گاه زیست‌کره میانکاله در روز‌های پایانی سال ۱۴۰۰ در حالی بر زمین زده شد که این موضوع به جهت آسیب‌رسانی به محیط زیست منطقه، مخالفت‌های برخی اهالی منطقه، فعالان و کنشگران محیط زیست، سیاسیون، بازیگران، ورزشکاران و اقشار مختلف دیگر را به همراه داشت.

در پی افزایش انتقادات، دادیار دادسرای دیوان‌عالی کشور و مدیرکل حوزه حقوق عامه دادستانی‌کل کشور‌ دستور توقف اجرای طرح پتروشیمی میانکاله را صادر کرد.

بر اساس این گزارش مدیرکل حوزه حقوق عامه دادستانی‌کل کشور در نامه‌ای که در هفته جاری و به‌دستور حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری صادر کرده بود، بر اساس تکالیف قانونی دستگاه قضایی در پیگیری حقوق عامه و با استناد به مصوبه هیئت وزیران مبنی بر ممنوعیت استقرار صنایع شیمیایی در صورت دارا بودن فاضلاب صنعتی در فرایند تولید، دستور توقف اجرای طرح پتروشیمی میانکاله را صادر کرده بود.

رئیس دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت‌المال در این دستور خطاب به دادستان مازندران تأکید کرده است در خصوص احداث مجتمع پتروشیمی در مراتع روستای حسین‌آباد شهرستان بهشهر در محدوده زیست‌بوم میانکاله، به‌قید فوریت گزارش جامعی از ابعاد مختلف موضوع از چگونگی فرایند واگذاری ۹۰ هکتار عرصه به سرمایه‌گذاری، انجام بررسی اولیه طرح و نحوه جانمایی آن، اخذ مجوز‌های لازم از مراجع ذی‌ربط و بررسی اثرات زیست‌محیطی پروژه تهیه شود و تا مشخص شدن نتیجه نهایی بررسی‌ها از ادامه فعالیت طرح جلوگیری شود.

همچنین رئیس‌کل دادگستری استان مازندران درباره دستور توقف اجرای طرح پتروشیمی میانکاله از سوی دادستان‌کل کشور اظهار داشت: احداث مجتمع پتروشیمی میانکاله منوط به داشتن مجوزهای لازم از جمله زیست‌محیطی است.

رئیس‌کل دادگستری استان مازندران با بیان اینکه داد‌ستانی‌کل کشور و معاونت امور عامه دادستانی مقرر کردند جلوی هرگونه فعالیت و ساخت‌وساز در این مجتمع گرفته شود، افزود: به دادستا‌ن مرکز استان مازندران دستور دادم پیگیر این اجرای دستور باشند.

وی با ابراز اینکه دستگاه قضایی مازندران هیچ‌گونه دستوری برای ادامه فعالیت این پروژه صادر نکرده است، تصریح کرد: ‌عملیات اجرای این پروژه متوقف است و تا زمانی که مجوز‌های لازم اخذ نشود هیچ‌کسی حق ندارد کوچک‌ترین فعالیتی در حوزه ساخت‌وساز داشته باشد‌.

رئیس‌کل دادگستری استان مازندران در پاسخ به سؤالی درباره برخی خبرها مبنی‌ بر ادامه فعالیت این پروژه گفت: چنانچه ملاحظه ‌شود مسئولان پروژه دستورات قضایی را نادیده بگیرند با آنها با قاطعیت برخورد قانونی و قضایی صور‌ت خواهد گرفت.

منبع: تسنیم

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=49549
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)