۱۴۰۱-۰۷-۱۱ - ۱۲:۳۵

توضیح صالح‌آبادی درباره دلارهای آزاد شده

رئیس کل بانک مرکزی درباره آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران گفت: این منابع جزو منابع بانک مرکزی است و در اختیار این بانک قرار می‌گیرد که با هماهنگی وزارت امور خارجه، پیشرفت‌های خوبی در این زمینه ایجاد شده و امیدواریم در روزهای آینده خبرهای خوبی اعلام کنیم.

 به گزارش “ عصر صنعت ” ؛علی صالح آبادی در مراسم رونمایی از درگاه یکپارچه اعلام نرخ ارز صرافی‌ها اظهار کرد: در راستای شفاف سازی بازار ارز چند اقدام انجام شد که در اولین قدم، قرار شد تا بازار توافقی راه‌اندازی شود که در روزهای اول به شکل محدود شروع به کار کرد تا در بازار متشکل ارزی نمادی به آن اختصاص یافت. در قدم بعدی، حجم و عرضه معاملات در بازار متشکل ارزی و سامانه نیما در دید عموم قرار گرفت.
وی افزود: اقدام بعدی در راستای شفاف‌سازی بازار ارز، بخشنامه‌ بانک مرکزی به صرافی‌ها است تا نرخ فروش و خرید دلار و یورو را در درگاه یکپارچه اعلام نرخ ارز اعلام کنند. در چند روز آینده نیز، امکان خرید و فروش ارز برای مشتری‌، صادرکنندگان و … به صورت ارز توافقی در این درگاه فراهم خواهد شد.
رشد ۸۰ درصدی معامله ارز در نیما 
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون حدود ۲۲ میلیارد و ۴۳۰ میلیون دلار معامله ارز در سامانه نیما صورت گرفته که در سال گذشته ۱۲ میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار معامله در این سامانه انجام شده که  حدود ۸۰ درصد رشد داشته است.
صالح آبادی گفت: پیش از این، تقاضا برای ارز ۴۲۰۰ تومانی بسیار بالا بود، امسال با یکسان سازی نرخ ارز به شدت تقاضا برای ارز کالاهای اساسی کاهش یافت زیرا، نیازها واقعی شد. انتظار بانک مرکزی از بانک‌ها و صرافی‌ها این است که هم برای کالاهای اساسی و هم برای سایر کالاها تخصیص ارز و به فروش ارزها کمک کنند.
وی درباره بازار متشکل ارزی نیز توضیح داد: در شش ماهه ۶۰۰ میلیون دلار در بازار متشکل ارزی به صورت توافقی معامله شده است. اگر بتوانیم امکان تامین ارز از بازار توافقی و متشکل ارزی را بیشتر کنیم، نیاز به سایر بازارها کم می‌شود. اکنون صرافی خارجی در بازار متشکل ارزی نداریم که این موضوع در حال مطالعه و پیگیری است تا امکان فعالیت صرافی‌های خارجی نیز فراهم شود.
رئیس کل بانک مرکزی درباره اینکه به‌تازگی نیز تعدادی از شرکت‌ها تحریم شده‌اند گفت: به هر شکل جدیدی تحریمی ایجاد شود، مشکلی در سازوکار تامین ارز نخواهیم داشت.
صالح آبادی درباره آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران نیز توضیح داد: با هماهنگی وزارت خارجه کشور، پیشرفت‌های خوبی در این زمینه ایجاد شده و امیدواریم در روزهای آینده خبرهایی خوبی در این زمینه اعلام کنیم. این منابع جز منابع بانک مرکزی است و در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد.
وی افزود: در این زمینه، حساب جدیدی معرفی کرده‌ایم تا فرآیند آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران انجام شود.

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=42040
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)