۱۴۰۰-۱۰-۲۷ - ۱۱:۰۶

قاچاق سالانه ۸۰۰هزار دستگاه تلویزیون به کشور

دبیر انجمن لوازم خانگی با اشاره به کاهش تولید تلویزیون، گفت: کل نیاز بازار ایران به تلویزیون ۲ میلیون و ۲۰۰ هزاردستگاه است که از این میزان، ۸۰۰ هزار دستگاه به صورت قاچاق وارد کشور می شود.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛بررسی وضعیت تولید محصولات صنعتی طی ۸ ماه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد که علی رغم رشد تولید اغلب محصولات لوازم خانگی، تولید تلویزیون با کاهش مواجه شده است.

بر این اساس، تولید یخچال و فریزر ۷.۸ درصد و تولید ماشین لباسشویی ۲۶.۸ درصد در این بازه زمانی افزایش یافته با این حال تولید انواع تلویزیون کاهش ۴.۹ درصدی داشته است؛ به گونه‌ای که در ۸ ماه امسال حدود ۷۶۲ هزار انواع تلویزیون تولید شد در حالی که این رقم در مدت مشابه پارسال ۸۰۲ هزار دستگاه بود.

قاچاق سالانه ۸۰۰ هزار دستگاه تلویزیون به کشور

در این رابطه عباس هاشمی دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران  اظهار کرد: بالا بودن میزان تلویزیون‌های قاچاق در بازار، وضعیت تولید را تحت الشعاع قرار داده است چراکه با توجه به ذادقه مصرف کنندگان، تمایل به خرید کالای خارجی بین مردم زیاد است.

وی افزود: طبق آماری که ارائه شده، سالانه حدود ۸۰۰ هزار دستگاه تلویزیون به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود؛ این در حالیست که کل نیاز بازار ایران به تلویزیون ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه است.

هاشمی ادامه داد: در واقع از ۲.۲ میلیون دستگاهی که مورد نیاز است ۸۰۰ هزار دستگاه یعنی معادل ۳۵ درصد نیاز کشور، از طریق قاچاق تأمین می‌شود.

وی افزود: بالا بودن حجم قاچاق در بازار، تولید محصول ایرانی را به حاشیه می‌برد و تولیدکننده انگیزه خود را برای افزایش تولید از دست می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت یکی از عمده دلایل کاهش تولید تلویزیون ایرانی، بالا بودن حجم قاچاق این محصول است.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: از سویی دیگر مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی در تأمین سرمایه در گردش نیز مزید بر علت شده و تولید را تحت تأثیر قرار داده است. تلاش تولیدکنندگان این است که به اهداف تعیین شده در تولید لوازم خانگی برسند منتهی باید شرایط هم محیا باشد.

 

منبع: مهر

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=29090
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)