۱۳۹۹-۰۸-۰۵ - ۱۳:۲۷

کاهش ۳۷ هزار و ۴۷۱ واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش ۳۷ هزار و ۴۷۱ واحد روبرو شد.

به گزارش “ عصر صنعت ” ؛بورس اوراق بهادار تهران که این روزها روی دنده کاهش شاخص قرار گرفته امروز هم از ابتدای بازار با ریزش شاخص کل همراه بود تا در نهایت با کاهش ۳۷ هزار و ۴۷۱ واحد به پایان رسید و در رقم یک میلیون و ۳۳۶ هزار و ۵۸۵ واحد ایستاد.

شاخص کل بورس با معیار هم وزن امروز ۴ هزار و ۷۸۰ واحد کاهش یافته و به رقم ۳۸۴ هزار و ۳۴۱ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به رقم ۵ میلیون و ۷۹ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از۶.۸ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۶۵۴ هزار معامله و به ارزش ۶ هزار و ۳۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز پوش بوده که حکایت از کاهش همگی شاخص‌ها دارد به گونه‌ای که شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی هر یک ۲.۷ درصد نسبت به روز قبل افت کردند.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم وزن و شاخص قیمت بر اساس معیار هم وزن هر کدام ۱.۲ درصد عقب نشینی کردند.

شاخص آزاد شناور ۲.۵ درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۳.۵ درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس که معاملات عمده در آن انجام می‌شود ۱.۶ درصد کاهش یافت.

نمادهایی که قبلا شاخص اثر داشتند امروز در کاهش شاخص بورس مؤثر بودند به گونه‌ای که نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس، هلدینگ نفت وگاز و پتروشیمی تامین، پالایش نفت اصفهان، گل‌گهر، پالایش نفت تهران و بانک ملت به ترتیب در کاهش شاخص بورس مؤثر بودند.

نمادهایی که امروز مورد اقبال معامله‌گران قرار گرفته شامل سرمایه‌گذاری سیمان تامین، ایران خودرو، فولاد مبارکه، صنعتی زرماکارون، ملی مس ایران، تامین سرمایه امین و سایپا بوده‌اند.

 در فرابورس ایران نیز امروز شاخص کل کاهشی بوده و در پایان معاملات با کاهش ۲۰۵ واحد به رقم ۱۶ هزار و ۴۷۰ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و ۱۰۳ هزار میلیارد تومان شد.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۱.۳ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۷۰ هزار فقره معامله و به ارزش دو هزار و ۶۰۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند و اگر ارزش معاملات فرابورس را هم در نظر بگیریم امروز در بورس اوراق و فرابورس ایران بیش از ۸ هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان داد و ستد صورت گرفته است.

امروز نمادهای آریاساسول، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، ذوب‌آهن، فرابورس، گروه توسعه مالی مهر‌آیندگان، پتروشیمی زاگرس و پتروشیمی مارون به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص کل فرابورس را داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس امروز شامل توسعه مسیر برق گیلان، پلیمر آریا ساسول، تهیه و توزیع غذای دنا آفرین، رایان هم‌افزا، ذوب‌آهن اصفهان، شیر پگاه گیلان و شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه بوده‌اند.

 گرچه این روزها شاخص کل مرتب روند کاهشی پیدا کرده است، اما کارشناسان می‌گویند اکثر سهام حاضر در بورس ارزنده شده و موقع خرید این سهام است. به ویژه سهامی که در صنایع زیربنایی، فلزی و پتروشیمی قرار دارند.

سرمایه‌گذاری در بورس همراه با تحلیل، مشاوره و مطالعه باید باشد و از رفتار هیجانی و پیروی از کانال‌های سینگال فروش و تلگرامی باید خوداداری کرد.

یکی از دلایل ریزش شاخص بورس رفتار هیجانی دارندگان سهام عدالت و سرمایه‌گذاران حقیقی در بورس است که در شرایط افت بازار برای فروش سهام خود هجوم می‌آورند و سهام ارزنده خود را با زیان از دست می‌دهند. در حالی که اگر سرمایه‌گذاران صبر کنند روزهای خوش بورس هم خواهد آمد و بسیاری از این سهام واقعا ارزنده شده‌اند.

همچنین سرمایه‌گذاران حقیقی معتقدند برخی شرکت‌های حقوقی با تشکیل صف‌های غیرواقعی برای فروش سهام به جو روانی کمک می‌کنند تا سهام حقیقی‌ها را به قیمت ارزان از دست‌شان خریداری کنند.

 

منبع: فارس

برچسب‌ها:

لینک کوتاه : http://asrsanat.com/?p=10529
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)